Továbbra is nagy a titkolózás az argentin aranyszállítmányok ügyében
Bár Argentínában bőven van más probléma is, most az egyik leginkább aggasztó kérdés sokak számára a kormány által a közelmúltban külföldre mozgatott aranyrudak kérdése. Túl sokat nem tudni az ügyletről, és ez a titkosság elég sok politikust és törvényhozót is komolyan aggaszt. Sergio Palazzo képviselő például nem is olyan régen elmondta, hogy több közérdekű adatigénylést is benyújtott az ügyben, de ezek mindegyikét elutasította az Argentin Központi Bank.
A magyarázat minden esetben az volt, hogy veszélyt jelente az országra nézve, ha a nyilvánosság számára elérhetőek lennének ezek az információk. Palazzo azt nyilakozta, hogy a bank szerint az aranyrudak földrajzi elhelyezkedésére vonatkozó adatok veszélybe sodorhatják maguknak az eszközöknek a biztonságát. Ezzel pedig a bevezetett monetáris és árfolyam-politika támogatása, a bankbetétek biztosítása és végső soron a teljes pénzügyi rendszer kerülne veszélybe.
Az argentin kormány rejtélyes ügyei folytatódnak
Juliana Di Tullio szenátor szintén információkat kért a gazdasági minisztériumtól, kijelentve, hogy jogi lépéseket fog tenni, ha nem kap kielégítő választ. Ő többek között azt akarja megtudni, hogy hány tonna aranyat szállítottak át, végeztek-e kockázatelemzést a mozgatásról, és milyen költségekkel járt a szállítás. Bár erről sincs hivatalos információ, Palazzo becslése szerint 4-5 aranyszállítás történt külföldre, a célország megjelölése nélkül. Az ügyet jól ismerő bennfentes források szerint az aranyrudak mozgatása az erőforrások hatékony felhasználása miatt történtek. Mert az arany külföldön történő megkönnyíti a különböző felhasználási módokat.
Viszont jelentős kockázat is van az ilyen lépésben. Egyes országoknak nehézséget okoz a harmadik fél felügyelete alatt álló aranytartalékok feletti ellenőrzés visszaszerzése. Ott van Venezuela, amely komoly jogi ügybe keveredett az Egyesült Királyságban tartott több mint 1,8 milliárd dollárnyi aranyrúd visszaszerzése miatt. És tekintve, hogy mekkora követelések vannak hitelezők részéről Argentína ellen, egyáltalán nem alaptalan a félelem az arany elvesztése kapcsán. A szélsőjobboldali argentin elnök, Milei mindenesetre nem foglalkozik nagyon a dologgal. Az egész aranyszállítási ügy sem a kormány részéről került bejelentésre.