Az argentin elnök Trump nyomdokaiba lépett: óriási zakó lett belőle

Pénteken hatalmas vihart kavart az argentin elnök, Javier Milei, amikor X-fiókján népszerűsítette a Libra mémérmét. A Solana-alapú token kezdetben hatalmas sikert aratott, 4,5 milliárd dolláros piaci kapitalizációig szárnyalt, mielőtt órák alatt drámai összeomlásba kezdett, és értéke 200 millió dollárra zuhant. Ez 90%-os buktát jelentett az érmepiacon, és jelentős veszteségeket okozott a befektetőknek.

Az argentin elnök azzal a céllal osztotta meg a Libra bevezetésének hírét, hogy az argentin gazdaság fellendítését segítse a kis projektek finanszírozásával. A Viva La Libertad projekt honlapja szerint a mémérme célja a helyi vállalkozások támogatása volt, azonban az oldal csak egy Google-formanyomtatványt tartalmazott a befektetési kérelmekhez, és semmilyen részletes tokenomikai vagy tulajdonosi információt nem közölt az odalátogatókkal.

Milei törült bejegyzése. Forrás: Kobbeissi Letter.

Később Milei törölte az eredeti bejegyzést, és azt nyilatkozta, hogy nem volt tisztában a projekt részleteivel, mielőtt megosztotta azt 3,8 millió követőjével.

„Néhány órával ezelőtt – mint már számtalanszor – közzétettem egy tweetet, amelyben egy olyan állítólagos magáncéget támogattam, amelyhez nyilvánvalóan semmi közöm nincs. Nem voltam tájékoztatva a projekt részleteiről, és miután értesültem róluk, úgy döntöttem, hogy nem folytatom a népszerűsítését (ezért töröltem a tweetet)”írta Milei a történtekre reagálva.

Az elnök azonban nem hagyta ki a bejegyzéséből a politikai ellenfeleit, akiknek a következőképpen üzent:

„A politikai kaszt mocskos patkányainak, akik ki akarják használni ezt a helyzetet, hogy kárt tegyenek, azt akarom mondani, hogy minden nap megerősítik, hogy a politikusok mennyire aljasak, és ez csak segít bennünket abban, hogy szétrúgjuk a seggüket” – folytatta az elnök a bejegyzésében.

A Libra összeomlásához vezető út

A kezdeti hájp után Milei mémérméjének értéke gyorsan esni kezdett, amint növekvő kétségek merültek fel a Libra bevezetésének jogszerűségével kapcsolatban. A DexScreener adatai szerint az érme 4,50 dolláros árfolyamot ért el az induláskor, de néhány óra alatt jelentősen veszített értékéből, és a cikk írásakor 0,23 dollár körül mozog. Az összesített kereskedési forgalom 1,1 milliárd dollárt tett ki, miközben a teljes kriptopiacon is érezhető hatást gyakorolt az esemény.

A blokklánc-elemzők súlyos problémákra figyelmeztettek. A Chainalysis jelentése szerint a mémérme kínálatának nagy részét egyetlen pénztárca irányította, ami pump-and-dump manipulációra utalhatott. A Bubblemaps adatelemző startup szerint a token csapata az első három órában 87,4 millió dollárt vont ki stratégiainak tűnő likviditásmanipulációval. A csapat nem közvetlen piaci értékesítéssel, hanem a Meteora egyoldalú likviditási pooljait használva távolította el az eszközöket, miközben a token árfolyama folyamatosan zuhant.

A Bubblemaps szerint a kínálat 82%-a az indulástól kezdve nem volt zárolva és eladható maradt. A vizsgálatok során kiderült, hogy a bennfentes tárcák három órával a kereskedés kezdete után kezdték el eladni a tokent, ami 90%-os árfolyamcsökkenést idézett elő.

A Libra összeomlásának főbb eseményei. Forrás: Kobbeissi Letter.

A hírességek által támogatott mémérmék iránti érdeklődés azóta kap jelentősen nagy figyelmet, mióta Donald Trump amerikai elnök január 18-án elindította hivatalos mémérméjét, a TRUMP coint. Akkor is sok kereskedői tőke áramlott a gyors meggazdagodás reményében az érmébe, mielőtt a jogszerűségét illetően kétségek merültek fel. Bár Trump tokenje végül legálisnak bizonyult, a Libra kapcsán egyre több bennfentes manipulációs jel mutatkozik, és egyre több részlet derül ki az összeomlással kapcsolatban.

Habár Milei a bejegyzéseiben leírja, hogy az érme nem kapcsolódik hozzá, ettől függetlenül a történtek jelentős bizalomvesztést okoztak a kriptopiac egyes szereplői körében.

Az eset hatása a kriptopiacra

A kriptopárti Milei mémérméjének az összeomlása nemcsak a Libra tulajdonosait érintette, hanem az egész kriptopiacot is megrengette. A Trump-mémérme is jelentős zuhanást szenvedett el az eset hatására. Több mint 50 000 tárca vásárolt Libra tokeneket az indulás utáni két órában, a teljes piaci veszteség pedig elérte a 6 milliárd dollárt a zuhanás során.

A blokklánc-elemzők szerint a projekt mögött álló csapat összesen 107 millió dollárt zsákmányolt, nyolc tárca pedig 57,6 millió USDC-t és 249 671 SOL-t (49,7 millió dollár) halmozott fel a likviditás manipulálásával és díjigénylésekkel. Ezek az adatok a mémérmék történetének egyik legnagyobb és leggyorsabb összeomlását mutatják.