Az Arbitrum új javaslata már a totális decentralizáció felé mutat
![Az Arbitrum új javaslata már a totális decentralizáció felé mutat, kiemelt kép](https://www.bitcoinbazis.hu/wp-content/uploads/2022/03/arbitrum.jpg)
Az Ethereum egyik második réteges skálázási megoldása, az Arbitrum egy új kihívásmegoldó protokollt javasolt BoLD (Bounded Liquidity Delay) néven, hogy tovább fejlessze ökoszisztémáját. Az Arbitrum csapata először január 6-án terjesztette elő a javaslatot, majd az Arbitrum DAO nemrégiben megnyitotta a végső szavazást a láncon. A cikk írásakor a javaslat egyhangú támogatást élvez az Arbitrum közösségétől, bőven 99,9% feletti a támogatása. Azonban az eddigi 201,5 millió lehetséges szavazóból csak valamivel több, mint 13 millióan szavaztak. A szavazás január 24-én zárul.
Mi a BoLD?
A BoLD protokoll célja az engedély nélküli érvényesítés/validálás lehetővé tétele és a késleltetési támadások elleni védelem. A projekt közleménye szerint az Arbitrum-láncok már ma is működő „csalásbiztos” bizonyítások előnyeit élvezik, de a BoLD néhány finom, de innovatív változtatást vezet be. Ezek lehetővé teszik, hogy bárki megkérdőjelezzen és megnyerhessen vitás helyzeteket egy meghatározott időn belül. Vitás helyzeteknek hívjuk az Arbitrum esetén azokat a szituációkat, amikor két validátor nem ért egyet a tranzakció vonatkozásában, mondjuk egy rosszindulatúnak titulált szereplő vonatkozásában. Mert amíg legalább egy tisztességes Arbitrum-validátor van, már el lehet kapni a csalókat. Ezenkívül az Arbitrum One és Arbitrum Nova láncokon történő érvényesítés mostantól csak a validátorok egy korlátozott csoportjára korlátozódik. Az Arbitrum DAO a késleltetési támadások megelőzése érdekében vezette be ezt az intézkedést. Ezek a támadások akkor fordulnak elő, amikor a rosszindulatú felek kihasználják a fent említett úgynevezett „kihívási” időszakot, és folyamatosan vitákat indítanak, hogy késleltessék az állítások megerősítését.
A javaslat szerint a BoLD ezt a problémát úgy kezeli, hogy a vitákat egy meghatározott időkereten belül rendezi. Jelenleg ez az időtartam egy kihívási időszaknak felel meg, ami körülbelül 6,4 nap. A protokoll garantálja, hogy a vitarendezés maximális teljes időtartama nem haladja meg a két kihívási időszakot. Az egyik a viták felvetésére, a másik pedig a viták rendezésére szolgál. A BoLD emellett tartalmaz egy kétnapos türelmi időt a Biztonsági Tanács számára, hogy szükség esetén beavatkozhasson.
Az Arbitrum lehet a második réteges megoldások alfája és omegája
Ez az engedély nélküli érvényesítési rendszer jelentős lépés az Arbitrum azon célja felé, hogy elérje a Stage 2 Rollup státuszt. Ez az utolsó szakasz, amikor a rollupot teljes mértékben az intelligens szerződések kezelik. A rollupok olyan második réteges skálázási megoldások, amelyek a tranzakciókat a láncon kívül dolgozzák fel, majd a tranzakciós adatokat kötegekbe gyűjtik, hogy a megfelelő első réteges blokkláncra küldjék őket.
A BoLD segítségével bármely becsületes fél validálhatja és lekötheti pénzeszközeit, hogy pontos második réteges megállapításokat tegyen közzé, és kihívást intézzen a rosszindulatú szereplők ellen. Ez az Arbitrum számára egy nyitottabb és biztonságosabb ökoszisztémát eredményez. Jelenleg a protokollt egy nyilvános teszthálózaton, alfa verzióban lehet tesztelni. Ez lehetővé teszi a fejlesztők és a felhasználók számára, hogy felfedezzék a BoLD funkcióit. A csapat reméli, hogy a BoLD javaslat segít abban, hogy az Arbitrum továbbra is az Ethereum vezető rollupja maradjon. Mert már most is hihetetlen számokat produkál a hálózat.