Az Arany Világtanács blokklánc technológia segítségével követné nyomon az aranyrudakat
Közös projektet indít a London Bullion Market Association (LBMA) és az Arany Világtanács (WGC), amelynek során blokklánc technológiát használnának az aranyrudak nyomon követésére és eredetük ellenőrzésére.
A globális aranyipar két legjelentősebb szervezete egy olyan rendszer kialakítását tervezi, amely segítene a befektetőknek megbizonyosodni arról, hogy az aranyuk valódi, és hogy azt megbízható forrásból szerezték be.
A két szervezet az aXedras-t és a Peer Ledger-t bízta meg azzal, hogy megvizsgálják a blokklánc technológiájuk hatékonyságát. Míg az aXedras egy olyan termékplatformot üzemeltet, amely a globális nemesfémipar résztvevőit kapcsolja össze, addig a Peer Ledger blokklánc technológiát használ a globális ellátási láncok környezeti, társadalmi és kormányzási problémáinak megoldására. Egyik vállalat sem üzemeltet publikus blokkláncot vagy saját kriptovalutát.
A hír egyébként nem feltétlenül kedvező a kriptopiac számára, ugyanis mindkét vállalat privát blokkláncokat üzemeltet a legtöbb ember által már jól ismert nyilvános főkönyv helyett – amilyennel például a bitcoin és az ethereum is működik. A Peer Ledger nemrég kritizálta is a bitcoint, elmondásuk szerint a BTC hatalmas mennyiségű energiát használ fel, míg az ő blokkláncuk energiafogyasztása sokkal inkább hasonlítható a már nagyon sok vállalat által használt felhőalapú technológiákhoz. Az alacsonyabb energiafogyasztás ellenére a cég által is használt privát blokklánc pont azt kerüli ki, ami az egész blokklánc technológiának az értelme lenne, így ezek az engedélyhez kötött hálózatok nagyon könnyen manipulálhatók.
Már most kudarcra lenne ítélve a projekt?
A projektet létrehozó szervezetek szerint az új rendszer célja az, hogy az aranyipart arra ösztönözze, hogy alkalmazza ezt a technológiát, így az összes aranyrúd dokumentált és nyomon követhető lenne a bányáktól az ékszergyártókig tartó teljes út során.
Ruth Crowell, az LBMA vezérigazgatója elmondta:
„Az arany nemzetközi kereskedelme a bizalomtól függ. A ma bejelentett kezdeményezés egyik legfontosabb célja, hogy a piac valamennyi résztvevője bízhasson az általa forgalmazott és vásárolt arany integritásában és ellenőrizhetőségében. Ez mindenképpen egy jelentős előrelépés lesz az aranyágazat szempontjából.”
A privát blokklánc röviden azt jelenti, hogy csak bizonyos számú személy jogosult a blokklánc használatára, amely csak az arra jogosult felhasználók számára látható. Tekintettel arra, hogy a projekt célja az ellenőrizhetőség létrehozása a nemesfémiparban, eléggé ellentmondásosnak tűnik egy olyan rendszer használata, amelyet az arra jogosult személyek könnyen megváltoztathatnak. A felhasználók tehát nem tudhatják, hogy nem manipulálták-e a blokkláncot, és hogy valóban a hamisítatlan adatokat látják.
Bárhogy is nézzük, azzal, hogy az aranyipar az engedélyhez kötött hálózattal kísérletezik, pont a blokklánc technológia legjobb részeit hagyja el, egyes szakértők szerint emiatt pedig már most kudarcra van ítélve a projekt.