Az arany nyugatról keletre vándorol

Sok nyugati befektető – különösen intézményi befektetők – elképesztő ütemben szabadul meg az aranytól. Eközben az ázsiai vásárlók kihasználják az alacsonyabb árakat, és olcsóbb ékszereket, érméket és rudakat vásárolnak.

A Bloomberg jelentése szerint „nagy mennyiségű aranyat vesznek ki a New Yorkhoz hasonló pénzügyi központok páncéltermeiből, és kelet felé veszik az irányt, hogy kielégítsék a sanghaji aranypiac vagy az isztambuli Nagy Bazár keresletét”.

Valójában az ázsiai beszállítóknak igen nagy nehézséget okoz, hogy elegendő aranyrúddal szolgáljanak az ázsiai piacok számára. Ennek eredményeként számos ázsiai országban jelentősen megnőttek a felárak. Kínában a szeptemberi átlagos felár közel hat éve a legmagasabb havi szintet érte el.

A CME Group és a London Bullion Market Association adatai szerint a New York-i és londoni páncéltermek április vége óta több mint 527 tonna arany kivételéről számoltak be. Ugyanakkor a Kínába irányuló aranyimport augusztusban négyéves csúcsot döntött. India, Törökország, Thaiföld és Szaúd-Arábia szintén megnövekedett aranyimportról számoltak be.

Az ázsiai piacokon, különösen Indiában az ezüst iránt is egyre nagyobb a kereslet. Az ezüst felára az elmúlt hónapokban megháromszorozódott.

Az ázsiai arany iránti étvágyat a központi banki vásárlásokban is látjuk. A központi bankok világszerte az elmúlt öt egymást követő hónapban elképesztő mennyiségű aranyat vásároltak fel, és az összes nagy vétel keleten történt.

Törökország 2022-ben eddig minden más országnál több aranyat tett hozzá a tartalékához. Az augusztusi 8,9 tonnás vásárlással Törökország az év első nyolc hónapjában 84 tonnával növelte aranytartalékát. Az ország jelenleg 478 tonna aranyat tart a központi banki és a kincstári állományai között, ami a legmagasabb szint 2020 második negyedéve óta.

Az indiai jegybank szintén nagy vásárló volt 2022-ben. Teljes aranytartaléka jelenleg 782,7 tonna, amivel a világ kilencedik legnagyobb aranytartalékkal rendelkező országa. További nagy aranyvásárlók 2022-ben Kazahsztán, Üzbegisztán, Katar és Irak.

Keleten sokan még mindig az aranyat használják elsődleges megtakarítási és vagyonmegőrzési formaként

Ázsiában emberek milliói számára az arany még mindig az „alapvető megtakarítási forma”. Szemben a Nyugattal, ahol a pénzügy reneszánsza már évtizedekkel ezelőtt elkezdődött, és az arany nem játszik olyan fontos szerepet az emberek mindennapi életében. Nyugaton az emberek kevés fizikai aranyat tartanak, vagy egyáltalán nem tartanak, ha pénzügyileg biztonságban érzik magukat. Keleten az emberek megőrizték az aranytartás hagyományait. Az őseik aranyban takarékoskodtak, és erre tanították őket is. Azzal a tudattal, hogy végső soron az arany nem veszíti el a vásárlóerejét.

Az indiai háztartások például becslések szerint 25 000 tonna aranyat tartanak, és ez a szám még magasabb lehet, hiszen az országban elképesztően nagy a feketepiac. Az arany nem csak luxus Indiában. Az ázsiai országban még a szegények is vásárolnak aranyat. Az ICE 360 2018-as felmérése szerint Indiában minden második háztartás vásárolt aranyat az elmúlt öt évben. Összességében az ország háztartásainak 87%-a rendelkezik valamilyen mennyiségben a sárga fémből.

Tehát, míg a nyugati befektetők az arany árának csökkenésével inkább megszabadulnak tőle, addig a keleti befektetők kihasználják a viszonylag alacsony árakat, és felvásárolják az aranyat, mivel az infláció felemészti a helyi valutájuk értékét.