Az arany miért nem képes ebben a zűrös világban emelkedni?
Hét hónapon keresztül esett az arany, ami extrém hosszú időszaknak számít. Mi lehet ennek az oka? Miért nem viselkedik válságállóként a nemesfém? Mikor várható ebben változás? Hogyan jön a képbe a bitcoin?
Bár pénteken volt egy kis felpattanás, az arany különösen hosszú eső időszakon van túl. Áprilistól “hét piros gyertyát produkált”, hét hónapon keresztül minden hónapban esett, tehát egészen október végéig. Az ilyen hosszú negatív sorozat nagyon ritka jelenség. Ma 1677 dollár az árfolyam, pedig márciusban 2100 környékén volt egy szép (háborús) helyi csúcsa. Októbert viszont 1630 dollár körül zárta.
Annak ellenére esik az arany, hogy a mostani turbulens időkben éppen az emelkedés lenne logikus. Hiszen a nemesfém klasszikus védekezőeszköznek számít háború, infláció, tőkepiaci turbulenciák, válságok esetén.
Csak nagyon hosszú távon véd?
Sőt annak ellenére is esik a sárga fém, hogy a háttérben egyes nagy befektetők nagy mennyiséget vásárolnak belőle. A feltevések szerint, amint épp írtuk, főleg a jegybankok spájzolhatnak nagy mennyiségű aranyrudat.
A szakirodalomban sok évtizedes adatok feldolgozása után arra jutottak, hogy az arany véd az inflációtól – de csak extrém hosszú távon. Évtizedek alatt sem mindig történik ez meg, hanem inkább úgy száz éves távlatban igaz – írja például a Forbes. Rövidebb távon az aranyár és az infláció között nincs kimutatható összefüggés.
A kutatók megállapították, hogy az arany inflációs index-el korrigált ára drámaian ingadozik. Az arany árának a fogyasztói árindexhez viszonyított aránya 1972 óta átlagosan 3,6 volt. Jelenleg viszont 6,5. Ha az arany egyszerű, megbízható inflációs fedezet lenne, akkor ez az érték nagyjából állandó maradna.
Arany kontra bitcoin
A bitcoin-pártiak kedvencüket sokszor az aranyhoz hasonlítják az utóbbi években, digitális aranynak is nevezve. Kétségtelenül van néhány hasonlóság, például a korlátozott kínálat. De sokan azt is állították, hogy a bitcoin jobb választás, mivel előre beprogramozott a készlete (21 millió érme maximum), és nincs szüksége központi hatóságra a működéséhez stb.
A bitcoin ármozgása azonban az elmúlt egy évben szintén sok csalódást okozott. Tavaly novemberi 69 000 dolláros történelmi csúcsáról kevesebb, mint harmadára esett. Más olvasatban viszont a bitcoin két évvel ezelőtt 14 ezer dolláron forgott, míg az arany 1875 dolláron állt. Vagyis azóta az egyik egyértelműen felfelé, a másik pedig lefelé ment – emlékeztet rá a Cryptopotato.
Az arany jelenlegi ára a dollárral szemben pontosan ugyanannyi, mint 2013 februárjában volt, annak ellenére, hogy a zöldhasú azóta sokat inflálódott, veszített vásárlóerejéből. A BTC viszont akkor mindössze 15 dolláron (igen, 15 dolláron, nem 15 ezer dolláron) mozgott. A nagy képet kell nézni, a hosszú távú trendet – javasolják.
Kommentár: A kamat az arany ellensége
Az arany elvileg – más úgynevezett reáleszközökhöz hasonlóan – infláció elleni védekező eszköznek számít, mégis stagnált az utóbbi időben, miközben újra és újra kellemetlen inflációs meglepetések érték a világot. Azt is tudjuk ugyanakkor, hogy “a kamat az arany ellensége”, és az éppen emelkedik. Magasabb kamatlábak, kötvényhozamok esetén ugyanis sokan hajlamosak inkább biztonságos kamatozó eszközöket venni, például állampapírt, mint ingadozó árfolyamú aranyat.
Legalábbis akkor, ha pozitív reálkamatra számítanak, vagyis arra, hogy a következő év(ek)re elérhető kamat a következő hasonló időszak inflációja felett fog alakulni. (A jövőt kell a jövővel összehasonlítani, nem szabad a múltbeli inflációt használni.) Az utóbbi egy évben évi nyolc százalék felett volt az amerikai pénzromlás hivatalosan, de a következő egy évre már csak négy százalék körüli éves hozamot lehet elérni dollárban kibocsátott államkötvényekkel.
De a piacon eközben csak 3,3 százalékos dollárinflációt várnak, és ha ez bejön, lehet legalább szerényen pozitív a reálkamat. Sokan reménykednek, hogy az amerikai (és európai, magyar stb.) infláció vissza fog esni a következő egy évben. Úgy legyen. Ha viszont nem, ha megint negatív reálkamat alakul ki, az nagy lökést adhat a kockázatosabb, de infláció elleni védelemmel kecsegtető eszközöknek is, mint az arany, a bitcoin, az ingatlanok vagy egyes részvények.
Kapcsolódó cikkeink:
Három ok, ami miatt a kriptó legyőzi az aranyat – Buterin szerint
A devizaárfolyamok roncsderbijében egymással versenyezve zuhannak a fiat pénzek
Egy éves csúcson a bitcoin és az arany közötti korreláció
Miért emelkedik most a bitcoin, miközben a részvények esnek?
Címlapkép forrása: Pixabay.com