Az AI miatt befellegzett a KYC folyamatoknak?
A „Know Your Customer (KYC)” (Ismerd meg a Vevőd) néven futó ügyfélazonosítási folyamat napjaink kulcsfontosságú eleme a pénzmosás elleni harcban. Nagyon lesarkítva ez az azonosítási folyamat segít ellenőrizni egy oldal, egy platform, egy cég számára, hogy ki az ügyfele. Hosszú utat járt már be fejlődésében a KYC, ma már többnyire arcfelismerés, biometrikus azonosítás és más digitális azonosítási módszerek képezik részét. De természetesen ez a rendszer sem tökéletes. Alapvetően lopott dokumentumokkal kevert hamis adatok megadásával zajlik napjainkban a legtöbb csalási kísérlet. És itt az új csapás, a mesterséges intelligencia fejlődésével már tényleg létező fenyegetés a KYC folyamat megkerülése.
Nagyon komoly felkészülésre lesz szükség, ha a KYC-t a mostani formájában akarjuk még látni
A deepfake technológia és az AI által létrehozott dokumentumok, azonosítók komoly veszélyt jelentenek az ellenőrzési folyamat megbízhatóságára. Egy deepfake szimuláció elkészítése ma már villámgyors és olcsó. A TenCent nevű cég új eszköze segítségével egy háromperces deepfake videó elkészítése 145 dollár. Ezzel pedig nagyon vonzó opció lehet a bűnözők, terroristák számára is, ha ki akarnak játszani egy KYC azonosítást. Csak 2023-ban legalább fél millió deepfake videó és hang került fel a közösségi oldalakra egy óvatos becslés szerint. 2019-ben például egy brit vezérigazgató 243 ezer dollárt utalt át egy csalónak egy deepfake hang felkérésére. Még a Cardano alapítóját is megpróbálták már ilyen technológiával kijátszani. És akkor még abba bele sem gondoltunk, hogy mi történik, ha a jelenlegi legnépszerűbb KYC megkerülési módszert, a szintetikus azonosítókat hozzuk össze a deepfake technológiával.
A szintetikus azonosítók általában ellopott valós adatok és hamis nevek kevert használatát jelentik. Ha ezt deepfake-kel kombináljuk, akkor az esetek 95%-ában nem lesz elkapható a csalás. De az arcfelismerés sincs biztonságban a KYC világában. Jelenleg úgy becsülik, hogy 2023-re az arcfelismerési technológia 19,3 milliárd dolláros üzlet lehet a KYC világában. Viszont hiába várja el az adott bank vagy fintech cég az arcfelismeréses KYC-t, a deepfake és az AI segítségével már ez is megkerülhető.
A dokumentumok még bizonytalanabb opciónak tűnnek, tekintve, hogy az AI segítségével igencsak valóságosnak tűnő azonosító dokumentumok állíthatók elő. Minden azonosító védjegyet képes lehet létrehozni a mesterséges intelligencia. A deepfake KYC jelentős fenyegetést jelent, amely elősegíti a pénzügyi bűnözés terjedését és sikerét. Az ilyen szintű intelligens csalás elleni küzdelem azonban az emberi interakciók és a fizetési rendszerek rétegeiben alkalmazott intelligens technológiák segítségével elérhető. A kihívást jelentő deepfake KYC csalás felderítéséhez és megelőzéséhez a pénzügyi bűnözés integrált szemléletét kell alkalmazni. A deepfake videót vagy AI generált dokumentumot felismerő egyszeri megoldás önmagában nem képes megoldani ezt a problémát.