Az AI avatarok dönthetik el kapsz-e munkát? Ez az új módi a munkaerőpiacon
Munkát keresel? Majd az AI avatarok eldöntik, hogy felvesznek-e vagy sem. Az utóbbi időben a munkaerő-toborzás során a vállalatok a mesterséges intelligencia felé fordulnak a szűrési folyamatok hatékonyabb kivitelezése érdekében – az álláskeresők legnagyobb bánatára.
Az AI avatarok alapjaiban reformálják meg az állásinterjúkat, ami egy komoly váltást eredményez a munkaerő felvétel során. A Tidio ügyfélszolgálati szoftvercég nemrégiben készített jelentése szerint a toborzók 85%-a úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia egy hasznos eszköz, amely helyettesítheti a felvételi folyamat bizonyos aspektusait.
Ahogy a MI átveszi a humán erőforrás szerepét, úgy merülnek fel kérdések a hatékonyságával kapcsolatban a jelöltek értékelését illetőleg, valamint a felvételi integritás szempontjából is. A közelmúltban nagy port kavart egy X bejegyzés, amely egy interjút vezető AI-ügynököt mutatott be, rávilágítva arra, hogy a digitális avatarokat hogyan hasznosítják a gyakorlatban.
„Az AI még mindig félelemmel, bizonytalansággal és kétségekkel szembesül. Néhány újító szellemiségű egyén azonban látja a benne rejlő potenciált. A legtöbb vállalat minden bizonnyal tisztában van az általa nyújtott értékekkel, de még mindig elővigyázatos a mesterséges intelligencia használatával kapcsolatban. Arra számítok, hogy 2025-re az AI alkalmazása normalizálódik a szektorban”, nyilatkozta Brent Lupton, az AI-ügynököket fejlesztő Zeligate ügyvezető igazgatója.
Az emberhez hasonlóan kinéző és viselkedő digitális avatarokat, amelyeket a generatív AI hoz létre, olyan vállalatok dobnak piacra, mint a Zeligate, a Sapia, a Hour One, a HeyGen, a Paradox és a Synthesia. Ezeket az eszközöket különböző célokra használják, többek között prezentációk kivitelezéséhez, illetve az ügyfélszolgálati és szűrési folyamatok során.
Az AI avatarok átveszik az emberek helyét?
Nemrég a Chipotle gyorséttermi lánc, amely a Paradox AI-fejlesztő céggel együttműködve egy Ava Cado nevű „virtuális csapattagot” hozott létre, azt mondta, hogy az eszköznek köszönhetően az időtartam, amely egy alkalmazott felvételéhez szükségeltetik, várhatóan 75%-kal csökken majd.
Az AI avatarok elterjedése október végén új fázisba lépett, amikor a Microsoft bejelentette, hogy a Copilot Studio segítségével már efféle ügynököket is létre lehet hozni.
„Gondoljunk úgy az ügynökökre, mint az AI által vezérelt világ új alkalmazásaira”, áll a Microsoft közleményében.
Brent Lupton azonban óva intett attól, hogy a munkáltatók hagyják, hogy az AI teljesen helyettesítse a humánerőforrás-szakértőket.
„Az emberi erőforrásokhoz emberekre van szükség”, magyarázta és hozzátette, hogy az AI-ügynökök célja, hogy „segítsenek az embereknek abban, hogy önmaguk jobb változatává váljanak”.
A mesterséges intelligencia amellett, hogy kissé felkavarja az állóvizet a munkaerőpiacon, a mindennapi munkahelyi teendők megkönnyítéséből is kiveszi a részét.
Míg azonban a munkáltatók igyekeznek kihasználni az AI-t a felvételi folyamatban, addig az álláskeresők nem biztosak abban, hogy a technológia tisztességes bánásmódban részesíti őket. A Pew Research 2023-as tanulmánya szerint a megkérdezettek 41%-a ellenzi, hogy a mesterséges intelligencia vizsgálja felül az álláspályázatokat, illetve 71% tiltakozik az ellen, hogy az AI-ügynökök hozzák meg a végső döntést a felvétellel kapcsolatban.
„Miközben az AI segít a toborzóknak a jelöltek felkutatásában és szűrésében, a jelöltek az AI segítségével „turbózzák fel” önéletrajzukat”, írta Josh Bersin piaci elemző egy nemrégiben megjelent kutatásában. „Az egyik ügyfelünk elmondta, hogy mostanában szinte minden álláskeresőjük olyan önéletrajzokat küld be, amelyek kísértetiesen hasonlítanak a munkaköri leírásokra. Hogy miért? Ők is a mesterséges intelligenciát használják!”
Vajon mikor látunk majd AI toborzókat, akik az emberek helyett már AI avatarokat interjúvolnak? Kérdezd a ChatGPT-t.