Az ADA erősen centralizált lenne?
A Cardano közösségében heves vita alakult ki a „genesis kulcsok” centralizációs vonatkozásairól. A vitát Justin Bons – a Cyber Capital alapítója – indította el egy sor X közösségi média platformon tett bejegyzéssel, ahol kiemelte az Input Output Global (IOG) által birtokolt centralizált irányítást.
Bons kritikája a Cardano centralizációjáról
Bons a bejegyzésében azt állította, hogy a Cardano (ADA) „genesis kulcsokkal” rendelkezik. Ez egy több aláírásos rendszer, amely az összes protokoll szabályt irányítja. Véleménye szerint az ADA azon állítása, hogy a „legdecentralizáltabb” lánc, erősen ellentmondásos. Mivel az IOG a hét kulcs közül ötöt birtokol, így egyoldalúan módosíthatja a protokollt. Bons kiemelte az ADA decentralizációs állításainak ironikus voltát.
Bons egy másik bejegyzésében részletesen kifejtette, hogy ezek a kulcsok lehetővé teszik a kód módosítását hard fork nélkül. Figyelmeztetett, hogy ezáltal az IOG leállíthatja a láncot, megváltoztathatja a kibocsátási ütemtervet, vagy cenzúrázhatja a tranzakciókat. Ezt példátlan szintű központosított irányításnak nevezte egy Layer 1 blokklánc esetében.
A genesis kulcsok eredete
Bons szerint ezek a kulcsok a 2020-as Shelley frissítés során kerültek bevezetésre. Eredetileg az IOG nem rendelkezett teljes irányítással, azonban egy másik kulcs birtokosa – Cardano Foundation (CF) – átadta irányítási jogait az IOG-nak, ezzel teljes hatalmat biztosítva számukra. Bons bírálta ezt és úgy vélte, hogy az a tény, hogy az IOG-nak csak egy másik fél támogatását kell megszereznie, nem biztosít elegendő decentralizáltságot.
Cardano YODA válasza
A Cardano közösség influencere, „Cardano YODA”, reagált Bons kritikáira egy részletes magyarázattal, amelyben igyekezett tisztázni a félreértéseket. Elmondta, hogy a protokoll alapvető változtatásait először a teljes node operátoroknak kell jóváhagyniuk, akik telepítik az új kliens verzióját. Kiemelte, hogy a genesis kulcsok csupán eszközként szolgálnak a hard fork elindításához, és nem kezdeményezhetnek változásokat széleskörű közösségi támogatás nélkül.
A közösségi szavazás és a jövőbeni decentralizáció
YODA rámutatott, hogy a genesis kulcsokat a protokoll paramétereinek, például a staking jutalmak vagy a blokk méretének módosítására használják, mindig közösségi jóváhagyással. Példaként említette, hogy a fix jutalom minimumának 340 ADA-ról 170 ADA-ra csökkentését egy szavazás előzte meg, hangsúlyozva a folyamat átláthatóságát.
YODA védelmezte a genesis kulcsokat, mint rugalmas és okos megoldást, amely lehetővé teszi a szükséges módosításokat anélkül, hogy új kódot kellene fejleszteni és tesztelni. Továbbá kijelentette, hogy a genesis kulcsok nem tudnak tranzakciókat cenzúrázni, felhasználói pénzeket ellopni vagy leállítani a konszenzust, mivel ezek a felhasználók privát kulcsai által védettek.
Bons válasza és a decentralizáció kérdése
Bons válaszában értékelte YODA részletes magyarázatát, de továbbra is fenntartotta álláspontját a centralizációval kapcsolatban. Elismerte, hogy a validátoroknak új kliens verziókat kell telepíteniük, de rámutatott, hogy a legtöbb blokklánc egy adott blokk magasságánál aktiválja a forkot, ellentétben a Cardano központosított több aláírásos indításával.
Bons hangsúlyozta, hogy bár soha nem állította, hogy a genesis kulcsokkal felhasználói pénzeket lehetne lopni, azok potenciálisan nullára állíthatják az ADA kapacitását, így gyakorlatilag cenzúrázhatják az összes használatot. Üdvözölte a decentralizáció irányába tett lépéseket, és érdeklődését fejezte ki az ADA on-chain irányításának elemzése iránt, amint azt teljesen bevezetik.
A szélesebb körű következmények
YODA válaszul a Cardano hard fork folyamatát a Bitcoinéhoz hasonlította, kiemelve a változások végrehajtásának és aktiválásának hasonlóságait. Szerinte a decentralizáció valódi mértéke az operátorok számában rejlik, akik döntéseket hoznak. Míg a Bitcoin konszenzusát néhány domináns pool befolyásolhatja, a Cardano több száz operátort és stakert von be, amit a decentralizáció jobb mércéjének tart.
Ez a vita rávilágít egy kritikus kérdésre a blokklánc közösségben: a rugalmasság és a decentralizáció közötti egyensúlyra. Míg a genesis kulcsok praktikus megoldást kínálnak a protokoll módosításokra, központosított természetük aggodalmakat vet fel. A Cardano elkötelezettsége a decentralizáltabb kormányzási modell felé pozitív lépés, de a közösségnek ébernek kell maradnia, hogy ezek a változtatások valóban elősegítsék a decentralizációt.