Ausztria belehúz, az állam nyit a blokklánc technológia felé
Németországhoz hasonlóan az osztrák állam is nyitott a blokklánc technológia felé.
Ausztria az elmúlt években több módon is hozzájárult a blokklánc technológia elterjedéséhez, és feltett célja, hogy a blokklánc-alapú szolgáltatók számára vonzó országgá váljon. A megvalósítás még ugyan a kezdeti fázisban van, de az állami és a gazdasági szereplők is nyitottak a változásokra.
Reformerek
Ennek érdekében 2019-ben létrehozta az Osztrák Blokklánc Közszolgálatot (Austrian Public Service Blockchain, APSB), amely magába foglalja az Ausztriai Gazdasági Kamarát, Bécs vezetőségét, az Állami Számítástechnikai Központot, és a bécsi Gazdasági és Vállalatvezetési Egyetemet.
Az államival párhuzamosan 2021-ben a magánszektor szereplői létrehozták az Osztrák Blokklánc Kezdeményezést (Blockchain Initiative Austria, BIA). Ennek keretében az Austriapro és az Osztrák Blokklánc Központ közösen dolgoznak azon, hogy biztonságos infrastruktúrát biztosítsanak a magánfelhasználók számára is. A kezdeményezés tagjai közösen üzemeltetnek majd blokklánc node-okat úgynevezett “konzorcium láncként”.
Közösen dolgozik az állam és a magánszektor
Az APSB és a BIA első közös projektje keretében az adatok jóváhagyására és hitelesítésére dolgoztak ki egy új megoldást. Az új módszerrel a fájlok digitális ujjlenyomatát egy blokkláncon tárolják, így a későbbiek során is bizonyítható, hogy nem változott meg annak tartalma.
Az osztrák állam mindent belead
Eközben az állam a saját eszközeivel is elősegíti, hogy a technológia minél szélesebb körben elterjedhessen. Ennek érdekében folyamatosan dolgoznak a szükséges jogi háttér kialakításán, amivel biztosíthatják a megfelelő és átlátható környezetet a vállalatok számára.
A gazdasági kamara egy részletes kézikönyvet is kiadott a témában és eljuttatta azt a cégeknek. A kiadvány segítségével a vállalatok mélyebben is megismerhetik a technológia hátterét, illetve tájékozódhatnak arról, hogy milyen módon tudnák alkalmazni a blokkláncokat a saját vállalkozásukban. A cégek további támogatást is kaphatnak a kamara által létrehozott blokklánc munkacsoportban.
A bankok se akarnak kimaradni
A blokklánc-alapú gazdaság egyre több szereplőt vonz Ausztriában is, köszönhetően a technológia rendkívül sokrétűen felhasználhatóságának. A kriptokereskedés, a bányászat, a fizetési és megőrzési szolgáltatások mellett már a coin-alapú finanszírozás is elterjedt az országban.
Az új lehetőségeket a hagyományos pénzügyi intézetek is szeretnék a maguk javára fordítani. Az ország második legnagyobb bankja, a Raiffeisen Bank 2020 ősze óta kísérletezik egy saját euró alapú stabilcoinnal. Az egyik szövetkezeti fiókja pedig 2021 óta bitcoin befektetési tanácsadással áll az ügyfelek rendelkezésére.
Mindeközben az Osztrák Nemzeti Bank (Oesterreichische Nationalbank, OeNB) blokklánc alapú állami kötvények kibocsátásán dolgozik. A tervek között szerepel egy a központi bank által kiadott digitális valuta is.
Hatalmas előrelépés volt, amikor 2020-ben a bécsi tőzsde engedélyezte a bitcoin termékek kereskedését. 2021-től kezdve pedig már az ETC csoport kripto tőzsdén forgó termékei is elérhetőek a bécsi tőzsdén.
Az áram és a blokklánc
Áram nélkül nincs blokklánc, de mostantól fordul kocka: blokklánc nélkül nem lesz áram. A legnagyobb osztrák áramszolgáltató ugyanis olyan okos szerződések létrehozásán dolgozik, melyek segítségével energia megosztási társulásokat hozhatnak létre. A lakossági társulások tagjai a blokkláncon keresztül tudják majd eladni a maguk által megtermelt napenergiát. Ezzel a megoldással kiküszöbölhetik a betáplálás, az elosztás és az eladás során felmerülő igen magas költségeket.
Semmi se tökéletes
Az ideális gazdasági feltételek biztosítása mellett azonban az osztrák állam az adózásról se feledkezett meg. Idén március elsejétől ugyanis megszűnt a kriptobefektetőkre vonatkozó adómentesség. Minden 2021 február 28-a után megvásárolt kriptóra ezentúl 27.5%-os adó vonatkozik majd.
Az osztrák állam célja, hogy ugyanazok a szabályok vonatkozzanak a kriptovalutákra, mint a hagyományos pénzpiaci eszközökre. Ezzel akarja biztosítani a piac átláthatóságát és egyúttal növelni az új technológiába vetett befektetői bizalmat is.