Átállhatnak az oroszok a Bitcoinra, ha kitilják őket a SWIFT rendszerből

Mivel az Egyesült Államok és más országok egyre súlyosabb szankciókkal sújtják az orosz bankrendszert, és fennáll annak a lehetősége is, hogy kizárják Oroszországot a SWIFT fizetési hálózatból, nagyon gyorsan a Bitcoin és a kriptoeszközök felé fordulhat az érdeklődés az oroszok részéről.

Február 24-én Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke szankcióhullámot ígért az orosz bankok és pénzintézetek ellen. Kijelentette, hogy a G7 vezetőivel folytatott megbeszélése után teljes egyetértés volt abban az együttes erőfeszítésben, hogy Oroszországot kizárják a világgazdaságból azáltal, hogy korlátozzák a főbb valutákhoz való hozzáférését.
Korlátozni fogjuk Oroszország azon képességét, hogy dollárban, euróban, fontban és jenben üzleteljen, hogy a globális gazdaság részese lehessen. Korlátozni fogjuk az erre való képességüket„.

A szankciók mellett fontolóra vették az ország kizárását is a SWIFT fizetési hálózatból. Ennek a bevezetése lényegében ellehetetlenítené az orosz bankok számára a tengerentúlról történő pénzátutalások lehetőségét. Boris Johnson brit miniszterelnök is „nagyon keményen” szorgalmazta, hogy Oroszországot távolítsák el a SWIFT rendszerből. Közben Ukrajna külügyminisztere, Dmytro Kuleba azt írta a Twitteren„Mindenkinek, aki most kételkedik abban, hogy Oroszországot ki kell tiltani a Swiftből, meg kell értenie, hogy ártatlan ukrán férfiak, nők és gyerekek vére is az ő kezükön szárad. TILTSÁK KI AZ OROSZOKAT A SWIFTBŐL”.

Átállás a Bitcoinra

SWIFT

A SWIFT egy belga pénzügyi szervezet megoldása, amelyet világszerte több mint 11 000 bank és pénzintézet használ. Naponta mintegy 42 millió üzenetet kezel. A közelmúltban már sokszor kritizálták, hogy lassú, drága és elavult pénzátutalási mód, azonban továbbra is ez az iparági szabvány.

Vannak aggályok, hogy Oroszország kiközösítése a globális fizetési hálózatból közelebb sodorja őket Kínához a saját rendszerük kifejlesztése érdekében. Ha ez a SWIFT tiltás valóban bekövetkezik, akkor a Bitcoinnak és a többi kriptovalutának megnyílik a lehetősége, hogy átvegyék a nemzetközi átutalások szerepét. Ugyanis sem a diktátorok, sem az emberi jogi aktivisták nem fognak cenzúrával találkozni a Bitcoin hálózaton.

A Bloomberg szerint az orosz milliárdosok és oligarchák könnyen átállhatnak a kriptovalutákra, hogy megkerüljék az esetleges pénzügyi blokádokat. A Quantum Economics vezérigazgatója, Mati Greenspan hozzátette: „Ha egy gazdag magánszemély aggódik amiatt, hogy a szankciók miatt befagyaszthatják a számláit, egyszerűen Bitcoinban tarthatja a vagyonát, hogy védve legyen az ilyen akcióktól„.

Eltávolodás az USD hegemóniától

A kriptót közvetlenül személytől személynek lehet küldeni, bankok, központosított fizetési hálózatok vagy harmadik feles közvetítők beavatkozása nélkül.
Sahil Bloom, az Altamont Capital Management alelnöke megjegyezte, hogy a SWIFT-ből való kitiltásnak „hosszabb távú másodrendű hatásai lehetnek a Bitcoinra és a kriptovalutákra„. Ehhez hozzátette:”Oroszország megpróbálhatja megkerülni a korlátozások hatását a saját rendszerének és az USD-tartalékvaluta hegemóniájától való eltávolodás kombinációjával”.

Egyelőre az orosz-ukrán háború a kriptopiacokra sem hatott jól, a hét eleje óta a tokenek átlagosan 6%-ot zuhantak, és 200 milliárd dollárt érték tűnt el a szegmensből.