Miben rejlik Javier Milei politikájának a sikere?

Argentína egykoron a világ leggazdagabb nemzete volt, az elmúlt 50 évben azonban olyan jelentős gazdasági pusztuláson ment keresztül, melyre a világon szinte sehol máshol nincs példa. Javier Milei 2023-as megválasztása azonban reményt adhat a latin-amerikai országnak, hogy ne csak talpra álljon, hanem visszavegye vezető helyét a térségben.

Javier Milei leginkább megbotránkoztató kijelentéseiről és tetteiről vált ismertté, azonban az argentin politikus és közgazdász képes volt arra, amire elődjei nem: felismerte, mi okozta Argentína gazdasági hanyatlását és van víziója arról, hogyan lehet ebből talpra állni.

Az argentin gazdaság bukása

Argentína az 1900-as évek elején a Föld egyik leggazdagabb országa volt természeti erőforrásainak, mezőgazdasági innovációinak és infrastrukturális fejlesztéseinek köszönhetően. A 19. és a 20. század fordulóján Argentína hatalmas európai bevándorlótömeget fogadott be, akik munkájukkal és tudásukkal hozzájárultak az ország gazdasági növekedéséhez. Az ország stabil politikai és gazdasági rendszere lehetővé tette a gazdasági növekedést, az alacsony adók és szabadpiaci politika vonzotta a külföldi befektetőket, akik pénzügyi és technológiai forrásokkal járultak hozzá ahhoz, hogy az ország ki tudja szolgálni a globális keresleti növekedést.

A peronisták 1946-ban vették át a hatalmat, amikor Juan Domingo Perón megnyerte az elnökválasztást. A korábbi munkaügyi miniszter és alelnök szakszervezetek és munkások széles körű támogatásával lépett fel, és új politikai irányvonalat hirdetett. Perón megválasztásának központi eleme a munkásosztály érdekképviselete volt. Az adók és bürokratikus terhek maximalizálásával megfojtották a vállalkozókat, majd elkezdtek töménytelen mennyiségben pénzt nyomtatni. A tőke és tehetség a bőséges növekedéssel együtt elmenekült az országból, ennek köszönhetően pedig Argentínát hatalmas infláció érte el, jólétteremtő képessége pedig továbbra is stagnál.

A gazdasági hanyatlás számokban

A gazdasági növekedést időről időre, különböző mutatókkal mérhetjük. Az egyik legnépszerűbb mérési eszköz a GDP, mely az országban egy adott időszak alatt előállított összes végső termék és szolgáltatás pénzben kifejezett összértékét adja meg. Egy másik lehetőség a gazdasági fejlődés mérésére az idő, amikor az alaptermékek esetében kifejezzük, évről évre mennyi időbe telik az átlagkeresettel kitermelni egy alaptermék árát.

A 2022-ben megjelent Superabundance című könyvben Gale L. Pooley és Marian L. Tupy összehasonlították 50 alaptermék árát 1980 és 2023 között kilenc országban. A kilencből nyolc országban jelentősen csökkent a munkaidőben kifejezett értéke, mely az alaptermékek megszerzéséhez szükséges. Az egyetlen kivétel Argentína volt, ahol ma jóval magasabbak az időben kifejezett árak, mint 1980-ban voltak. A vizsgálat során első sorban élelmiszereket, háztartási termékeket, személyes higiéniai eszközöket és egyéb alapvető termékeket (pl. gyógyszerek) vizsgáltak meg.

A személyes kiadások „bősége”, forrás: Superabundance

Ahogyan az az ábrán is látszik, Argentína az egyetlen ország, ahol az alapvető termékek elérhetősége 1980 óta romlott, mértéke pedig meghaladta a 13%-ot. Ez azt jelenti, hogy míg Kínában közel 1700%-kal „kevesebbet”, addig Argentínában 13%-kal „többet” kell dolgozni ezen termékcsokor elemeinek megszerzéséért.

Milei politikája és annak sikere

Javier Milei 2023-as megválasztása először rengeteg emberben kérdéseket vetett fel, főleg globális szinten. A megosztó politikus és közgazdász által képviselt értékek és nézetek első sorban neoliberálisak, a populista politikus az „elit” ellen kíván harcolni. Milei személyisége is hozzájárul megosztó jellegéhez, hiszen megjelenése energikus és karizmatikus, ami egyesek számára túlzó és zavaró lehet. Az argentin elnök számos alkalommal tett durva, provokatív kijelentéseket a főbb társadalmi kérdésekben, mint például a klímaváltozás és a feminizmus, ugyanakkor mégis ő lehet az, aki kormányzásával felvirágoztathatja az argentin gazdaságot.

Milei sikere abban rejlik, hogy felismerte, mi okozta Argentína gazdasági hanyatlását, és felvázolt egy olyan víziót, mely képes lehet felvirágoztatni a latin-amerikai ország gazdaságát. Az elnök megválasztása óta az argentin tőzsdeindex (AR: SPMERVAL) 366%-os növekedést ért el, míg az Egyesült Államok vezető tőzsdeindexe, a Standard & Poor’s 500 ugyanebben az időszakban 27,79%-kal emelkedett.

Milei politikája újraaktiválja a vállalkozói szemléletmódot, mely előteremtheti az innovációk megjelenését. A közgazdaságban, ahol probléma van, ott lehetőség van. Ahol pedig lehetőség, ott profit. Mivel Argentínában jelenleg rengeteg probléma van, ez vonzó lehet a vállalkozószellemű tehetségek számára, akik a bürokratikus terhek minimalizálásával és a kapitalizmus érvényesülésével egyénileg és társadalmilag is előreléphetnek.