Árapály-előrejelző analóg számítógépet építettek LEGO-ból
Pepijn de Vos programozó LEGO játékdarabokból építette újra egy 19. századbeli árapály-előrejelző gép modern verzióját, jelentette a Hackaday. A 96 LEGO darabból álló analóg számítógép tökéletes szinkronban mozog az óceán természetes ritmusával, és de Vos adatai alapján sikeresen előre tudja jelezni a dagály és apály mozgását.
Valaki várat, valaki árapály-előrejelző gépet épít LEGO darabokból
Bár az árapály mozgásának okait, az egymást megközelítő égitestek egymásra gyakorolt tömegvonzását, már régóta ismeri az emberiség, az árapály idejének előrejelzése sokáig egyáltalán nem volt pontos. Ennek kiszámítása ugyanis nagyon komplex matematikai számításokat igényel. Pedig a dagály és apály érkezésének ideje alapvető fontosságú a tengerparti közösségek számára. A hajózás mellett a tengerparti infrastruktúrák építésénél és a halászok számára is fontos információval bír ez.
A legelső árapály előrejelzésére alkalmas gépet 1872-ben Sir William Thomson (későbbi nevén Lord Kelvin) brit matematikus alkotta meg. Ez a gép analóg számítógépként képes volt tíz csillagászati komponens összegyűjtésére és ezek segítségével a dagály és apály mozgásának előrejelzésére.
Most a Sir Thomson féle analóg számítógép alapján készítette el Pepijn de Vos saját árapály-előrejelző gépét. A gép maga 96 LEGO darabból készült el; a csigák és fogaskerekekből álló gép mozgását egy ultrahangos szenzor közvetíti tovább egy számítógépnek.
Az egyik legnagyobb problémája a LEGO-kkal volt a holland programozónak. A LEGO fogaskerekek ugyanis csak nagyon limitált áttételi-arányt tudnak biztosítani. Ahhoz, hogy a fogaskerekek pontosan szinkronban legyenek az óceán mozgásával, viszonylag sok kereket kellett összekapcsolnia – mindezt persze úgy, hogy a kerekek súrlódása se okozzon túl nagy problémát. Az optimális áttétel megtalálásához végül külön programot írt de Vos, amelynek kódját szintén megosztotta bejegyzésében.
De Vos blogposztjában részletesen leírja a gép összeállításának folyamatát, illetve számításai és a mögöttes gondolatmenetek is teljes mértékben végigkövethetők az érdeklődők számára. A kapott eredményekkel is meg volt elégedve de Vos. Hawaii árapály adatokkal hasonlította össze saját gépének eredményeit, s bár nem minden komponens volt tökéletesen összehangolva, a hasonlóság az adatok között egyértelmű és látványos volt.
Videón itt látható az analóg gép működése: