Aranytartalékkal készül Oroszország a teljes katonai mozgósításra
Miközben az orosz-ukrán háború folytatódik Ukrajna keleti részén, a kalinyingrádi helyzet miatt tovább fokozódik a feszültség Oroszország és az európai országok között. Eközben a héten az orosz pénzügyminisztérium közzétett egy törvényjavaslatot, amelyben egy új, aranyból és más nemesfémekből álló tartalék létrehozására tesznek javaslatot. Ez a már meglévő állami tartalék keretén belül létezne. Ezt a specifikus új tartalékot akkor lehetne felhasználni, ha Oroszország a teljes katonai mozgósítás állapotába lép majd át.
Az EU az aranyra is szankciókat tervez kivetni Oroszország ellen?
Maga az orosz állami tartalék, a Gosfund 1996-ban jött létre, nemesfémeket és drágaköveket vásárol, tárol és értékesít. Kezelője a pénzügyminisztérium égisze alá tartozó Gokhran nevű állami intézmény. A Gosfund nem keverendő össze az orosz központi bank tartalékával, amelyben szintén van arany is. A mostani törvényjavaslat szerint Vlagyimir Putyin hozhat döntést a Gosfundon belül létrehozott új tartalék felhasználásáról. Azaz ha a törvényt elfogadják, akkor a Gosfundból nemesfémeket és drágaköveket mozgathatnak át az új tartalékba, amelyet Putyin döntése esetén egy katonai mobilizáció során lehetne felhasználni. És bár a törvényjavaslat csak most, 2022-ben jelent meg, valójában már egy évvel ezelőtt felmerült az alap létrehozásának gondolata. Sokan ezért úgy vélik, hogy egy teljeskörű NATO-orosz háború már régóta tervben volt az oroszok számára.
A mostani törvényjavaslat egy héttel azután érkezett, hogy az orosz törvényhozás jóváhagyta azt a kiegészítést, amellyel mostantól már az orosz elnök roppant könnyedén értékesíthet az állami tartalékból nemesfémeket, anélkül, hogy egyébként a szövetségi költségvetési törvényt módosítani kellene. Azaz innentől Putyin kvázi egyetlen tollvonással dobhat a piacra aranyat és más értékes fémeket. Az egyébként nem ismert, hogy a Gokhran milyen fémekből mennyit birtokol és az arany mennyisége sem ismert a tartalékban. De hogy jelentős mennyiség az nem kérdés, még májusban jelentették be, hogy 2 tonnányi arannyal bővítik majd a készleteket. Úgy tűnik, hogy az arany továbbra is a frontvonalban lesz az EU és Oroszország szembenállásában, főleg, hogy az Európai Bizottság Dánia javaslatára azon dolgozik, hogy a szankciók következő körébe az aranyat is bevonja majd. Azt még nem tudni, hogy ez mit jelent – exporttilalmat Oroszországba vagy importtilalmat vagy mindkettőt. Ez akár lehet megint öngól is. Hiszen ismét fájni fog néhány európai országnak, például Svájcba 3 tonna arany érkezett Oroszországból csak májusban.