Megugrott az aranykereslet a központi bankok miatt
A makroökonómiai bizonytalanságoknak és geopolitikai konfliktusoknak köszönhetően az arany szolgált az egyik legbiztosabb menedéknek a központi bankok számára, melyet alátámaszt a World Gold Council – magyarul: Arany Világtanács – nemrégiben közzétett jelentése. A teljes 2023-as kereslet több, mint 21%-ért a jegybankok feleltek, melyek a monetáris zűrzavarok közepette igyekeztek aranyba menekülni.
Növekvő aranykeresleti trend
Az Arany Világtanács 2024. január 31-én közzétette a Gold Demand Trends jelentését a 2023-as esztendőre, melyből kiderül, hogy a világ aranykereslete még sosem volt ilyen magas. Ha a tőzsdén kívüli kereskedést – OTC: Over-the-Counter – nem számítjuk, összesen 4500 tonnára rúgott a tavalyi aranykereslet, mely minimális visszaesést mutat 2022-höz képest, ugyanakkor a teljes kereslet majdnem elérte a 4900 tonnát – 4899 – mely a valaha feljegyzett legmagasabb értéknek bizonyul. Dacára az európai keresleti csökkenésnek, melynek 2022-ben lehettünk szemtanúi, Indiában, az Egyesült Államokban és Törökországban is tovább nőtt a kereslet annak ellenére, hogy a kitermelés alig változott.
A kereslet növekedését tökéletesen példázza az arany év végi rekordmagas ára is, mely 15%-kal zárta magasabban 2023-at, mint kezdte. Az arany árfolyama unciánként 2078,4 dollárra rúgott, 2023-as átlagára pedig 1940,5 dollár volt unciánként, mely 8%-kal haladta meg az egy évvel korábbi átlagárat. A kereslet több, mint ötödéért – 1037 tonnáért – a központi bankok feleltek, a hatóságok igyekeztek devizatartalékaikat arannyal kiegészíteni, így tett a Federal Reserve is, mely például a tartalék 70%-át aranyban tárolja. A FED mellett a török központi bank is igyekezett aranyat vásárolni: a 2020 óta számos csapást elszenvedő ország 2023 negyedik negyedévében 0,73%-kal növelte aranyban tartott devizatartalékát, ezzel pedig messze a legnagyobb felvásárlást elkönyvelő ország lett.
Bíztató kilátások az arany számára 2024-ben is
Louise Street, az Arany Világtanács elemzője a jelentéshez kapcsolódó sajtóközleményében arról beszélt, hogy az arany népszerűsége 2024-ben is fennmaradhat, köszönhetően a gazdasági bizonytalanságoknak. Street kifejtette, hogy a monetáris politika mellett geopolitikai kihívások is várnak a világra a folyamatban lévő konfliktusok, a kereskedelmi feszültségek és a világszerte zajló választások miatt.
Az arany már többször bizonyította, hogy biztonságos menedékként szolgálhat a befektetők számára ezekben a bizonytalan időkben, ezt támasztja alá múlt heti emelkedése is, melyet a tőzsdei korrekció ellenére mutatott be. Jerome Powell, a Federal Reserve elnöke bejelentette, hogy a FED visszafogná a kamatcsökkentést a gazdaságot továbbra is sújtó infláció jelenléte miatt. Az amerikai jegybankelnök kétségeit fejezte ki a márciusi kamatvágást illetően, melyet a piacok már beáraztak. A CME FedWatch Tool jelenleg 17,5%-os esélyt lát a márciusi FOMC meetingen történő kamatvágásra, a májusi ülésre viszont 53,4%-os esélyt jósol egy 25 bázispontos vágásnak, mellyel az alapkamat 5-5,25%-ra csökkenne.
Street szerint annak ellenére, hogy a gazdasági növekedés lassulni látszik és az arany ára megemelkedett, a központi bankok ellensúlyozhatják az arany iránti kereslet csökkenését. Az infláció tartósan magas jelenléte, a recessziós nyomás és a politikai konfliktusok miatt az arany 2024 egyik legjobb befektetése lehet. Éppen ezért lehet bíztató év az idei a „digitális arany”, a Bitcoin számára is.