Az arany ára emelkedik, ahogy a dollár lassanként elértéktelenedik

Az infláció és a pénzkínálat növekedése közepette az arany ára egyre magasabbra szökik. A jelenlegi gazdasági környezetben a készpénz tartása és az államkötvényekbe való befektetés kockázatos döntés.

Az infláció mint rejtett adó

Sokan kérdezik, miért érdekli a kormányokat a valuta vásárlóerejének csökkentése. Ennek oka egyszerű: a monetáris infláció az implicit csőd egyik formája. A kormányok így leplezik fiskális egyensúlyhiányukat és rejtett adót vetnek ki, amely átcsoportosítja a megtakarításokat és a valós béreket a kormányhoz. Ezenkívül a kormány a magánszektorból kisajátítja a vagyont, és szabályozással rákényszeríti a gazdasági szereplőket, hogy kötvényeit vásárolják meg.

Az államadósság és a valuta vásárlóereje

A pénz maga is egyfajta adósság, és az államkötvények is tulajdonképpen pénznek tekinthetők. Az államadósság növekedése és a költségvetési hiány miatt a kormányok egyre inkább inflációval próbálják kezelni pénzügyi problémáikat. Az Egyesült Államok adóssága hatalmas, 34 billió dollár, és a közkiadások hiánya évente majdnem 2 billió dollár.

Az igazi probléma azonban a finanszírozatlan kötelezettségek, amelyek a jövőben tovább rontják a valuta vásárlóerejét. Az Egyesült Államokban az előrejelzett finanszírozatlan társadalombiztosítási és egészségügyi kötelezettségek 175,3 billió dollárt tesznek ki, ami a GDP 6,4-szerese.

A központi bankok szerepe és a digitális valuták

Nem véletlen, hogy a központi bankok minél előbb digitális valutákat akarnak bevezetni. A központi banki digitális valuták a pénzügyi megfigyelés eszközei, amelyek megszüntetnék az inflációs politika korlátait. A központi bankárok frusztráltak, mert a monetáris politika átviteli mechanizmusai nem teljesen az ő irányításuk alatt állnak.

A digitális valuták révén megszüntethetik a banki csatornát és a hitelkereslet inflációs fékjét, így kényszeríthetik a gazdasági szereplőket, hogy a központi bank által kibocsátott valutát használják.

Az arany jelentősége

Az elmúlt öt évben az arany ára 89%-kal emelkedett, míg az S&P 500 85%-kal, és az amerikai kötvényindex mindössze 0,7%-kal nőtt. Az arany tehát rendkívül olcsó, ha figyelembe vesszük a gazdasági környezetet és a jövőbeli kilátásokat. Az államkötvények felhalmozása veszélyes, a készpénz tartása kockázatos, de az arany visszautasítása a valóság tagadása.