Ejtik a dollárt, aranyat vásárolnak az afrikai országok

A geopolitikai kockázatok elkerülése érdekében több afrikai ország, köztük Nigéria, Uganda, Zimbabwe és Madagaszkár is növeli az aranytartalékát. Sőt, egyesek már valutájuk fedezetét is a sárga fémmel biztosítanák.

Dél-Szudán szintén beállt a sorba, amit az elmúlt hétvégén az ország központi bankja is megerősített:

„Előkészítjük a politikai dokumentumokat és tanulmányozzuk a más ország esetéből levont tanulságokat”jelentették ki.

A hónap elején az ugandai központi bank bejelentette a hazai aranyfelvásárlási programját, amely keretében a helyi bányászoktól vásárolná meg a fémet, hogy elkerüljék a nemzetközi piacon jelentkező kockázatokat. Júniusban Tanzánia szintén nyilvánosságra hozta, hogy 400 millió dollár értékben fog vásárolni hat tonna aranyat, majd a pénzügyminiszter utasítást adott ki az amerikai dollár széles körű használatának visszaszorítására. A gazdasági mutatók, az emelkedő infláció és a geopolitikai feszültségek ugyanis „aggodalmat keltenek az amerikai pénzügyi rendszer stabilitásával kapcsolatban”.

Eközben egy ghánai elnökjelölt nemrégiben elmondta, hogy ha megnyeri a választást, az ország valutáját arannyal fedezné. Ezzel pedig követné Zimbabwe példáját, amely az év elején kiadta aranyfedezetű valutáját, hogy leváltsa a zimbabwei dollárt.

Érdemes aranyat vásárolni?

Az afrikai vezetők és a központi bankok megpróbálják tehát megoldani azt a problémát, amelyet maguk gerjesztettek azzal, hogy túl sok pénzt nyomtattak és dollárban dominált adósságokat halmoztak fel. De nem csak ez áll a háttérben, hiszen láthatjuk, hogy hozzájuk is elértek a zöldhasúval kapcsolatos aggodalmak. Ami pedig azt illeti, a Tellimer piaci részvénystratégiája szerint van értelme arany felé fordulni:

„Azon országok számára érdemes lehet növelni az aranytartalékot, amelyek úgy gondolják, hogy vagy az arany ára fog emelkedni vagy a dollár értéke fog csökkenni, vagy éppen a dollárhoz való hozzáférésük lekorlátozódhat a szankciók miatt” – jelentette ki.

Az arany a hónap elején a kivételesen erős makrogazdasági környezet és a piaci hangulat hatására újból emelkedő árfolyamot kezdett tapasztalni. Sőt, elérte a története legmagasabb záróárát. Az áremelkedést a pozitív befektetői várakozás mellett más tényezők is elősegítették, amelyekről ebben a cikkünkben írtunk bővebben.