Április elseji tréfák, amik majdnem romba döntötték a kriptopiacot
Az áprilisi tréfálkozás a középkori Európából ered, pontos eredete bizonytalan, ugyanakkor ma már az egész világ tudja: április elsején semmit sem szabad komolyan venni! Az eredetileg a tavaszi napéjegyenlőség napján (március 25) tartott tréfálkozás és viccelődés ma már természetesen a világ összes iparágába beférkőzte magát, legyen az sport, befektetések, közélet.
Azáltal, hogy a kriptopiac a blokklánc technológiának köszönhetően 0-24 nyitva van, a befektetők azonnal le tudnak reagálni mindent – még az április elseji tréfákat is, melyek majdnem bedöntötték a kriptopiacot. Nézzük meg, mely tréfák szólták idén a legnagyobbat:
BunkerCoin, a rádióhullámokon továbbított token
Az első tréfa a Solana vezérigazgatójától, Anatolij Jakovenko-tól ered, aki az X-en közzétett bejegyzésében egy új, Solana-alapú token bevezetéséről írt. A poszt célja az volt, hogy felhívja a kripto-közösség figyelmét az újabbnál újabb kriptovalutákra, melyek egyre bonyolultabb architektúrát használnak. Éppen ezért megemlítette Jakovenko, hogy a BunkerCoin olyan bonyolult technológiákat alkalmaz, mint a zkProof-ok, a Groth16 proof-ok és a Nakamoto-stílusú leghosszabb láncszabály. A befolyásos szakember e mellett nem hagyta ki azt sem, hogy odaszúrjon az All In podcast társműsorvezetőjének, Jason Calcanis-nak tavalyi bejegyzése kapcsán.
Degen kommunizmus, az egyetlen helyes ideológia
Vitalik Buterin, az Ethereum alapítója politikai nézeteiről tett közzé egy viccesnek szánt bejegyzést, melyben arról ír, hogy az egyetlen fenntartható politikai ideológia a degen kommunizmus, mely felkarolja a káoszt és módosítja a kulcsfontosságú szabályokat és ösztönzőket a közjó érdekében. A degen kommunizmus mindemellett felkarolja a mémcoinokat is, melyeket Buterin szerint vonzóbb erővé kell tenni a pénzügyi piacokon – na persze.
A Bankless műsorvezetője csatlakozik a Solana csapatához
David Hoffman, jól ismert Ethereum-maximalista szakember a Bankless című műsor egyik műsorvezetője a tegnapi napon azzal tréfálkozott, hogy elhagyja az Ethereum ökoszisztémát és csatlakozik a Solana csapatához. Hoffman ezzel a lépéssel arra próbált utalni, hogy egyesíti erejét Austin Federával és Yakovenko-val a Solana alapítványnál. Az Ethereum-maxi szakember hozzátette, hogy ő lenne a Solana-ban a „decentralizáció alelnöke” – mivel a kripto-rajongók körében köztudott, hogy a Solana nem annyira decentralizált, mint az Ethereum.
A rugpull-ok nem tréfálkoznak április elsején sem
Köztudott csalási mechanika az árfolyamok felhajtása (pump), majd hirtelen bedöntése (dump), mely egy megkérdőjelezhető tréfának mondható április elsején. Az Etheruem-alapú közösségi finanszírozásból elindított JuiceBox nevű protokoll egy álhírrel kavarta fel a kedélyeket, amikor azt állították, hogy pénzügyi támogatást kaptak a Paradigm kockázatitőke-társaságtól. A bejegyzés mögött Briliegh.eth álnevű fiók szerepelt, a poszt szerzője pedig azt állította – tréfásan – hogy 69 millió dolláros adománygyűjtési szerződést kötöttek az előbb említett céggel.
A poszt hatására a JBX token árfolyama 45%-kal lőtt ki a CoinGecko adatai szerint, és elérte a 0,0043 dollárt. Egy órával később felfedte Briliegh, hogy a poszt csak egy „tréfa”, mire az árfolyam visszakorrigált. A rajongókat megosztotta ez a „tréfa”, többen azt nyilatkozták, hogy ez egy átverés és börtönnel kellene szankcionálni az ehhez hasonló átveréseket.
Hasonlóan mókás kedvében volt Sasha is, a Waves decentralizált tech-projekt alapítója is, aki a mesterséges intelligencia integrálásáról írt és a Waves tickert AI-ra cserélik ki. A Waves (WAVES) árfolyama 5%-kal emelkedett meg, sokan nem értékelték annyira a piacmanipulációnak álcázott humort.