Az Apple AirPods forradalmasíthatja a hallókészülékek iparágát

Az Apple AirPods a világ legkedveltebb fülhallgatója. Egyes becslések szerint a világon több mint 100 millió ember rendelkezik az Apple első számú fülhallgatójával, az eszköz azonban a technológiai fejlődés következtében kezd több lenni, mint egyszerű zenelejátszó eszköz.

Az Apple megkapta az engedélyt arra, hogy vezeték nélküli fülhallgatóit hallókészülékké alakítsa át. A vállalat egy AirPods Pro 2 szoftverfrissítéssel integrálná a készülékekbe a halláskárosultak számára történő segítségnyújtást.

Az Apple megoldaná a halláskárosultak problémáit

Az Apple múlt héten megkapta az FDA engedélyét, hogy egy szoftveres megoldás segítségével testre szabható hallókészülékké alakíthassa át AirPods Pro 2 készülékeit. Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala szerint a készületet enyhe vagy közepesen súlyos halláskárosodásban szenvedő felnőttek számára tervezték.

Az FDA által jóváhagyott funkció lehetővé teszi bizonyos hangok, például a beszéd vagy környezeti elemek, valós időben történő felerősítését. A felhasználók a legújabb Apple szoftverfrissítéssel néhány perc alatt tesztelhetik hallásukat, a teszteredmények alapján az eszköz pedig automatikusan beállítja a hangerőt és a hangszínt az egyéni igényeknek megfelelően.

Michelle Tarver, az FDA munkatársa, szerint a halláskárosodás jelentős közegészségügyi probléma. A WHO 2021-es adatai szerint 1,5 milliárd ember él valamilyen szintű halláscsökkenéssel és több mint 430 millió ember hallása van konkrét veszélyben. Tarver szerint a hallásfunkciók felerősítése jelentős lépést jelentene a hallókészülékek hozzáférhetőbbé tételében.

Százezer forintos megoldás

Egy 118 résztvevő bevonásával végzett klinikai vizsgálat kimutatta, hogy azok a felhasználók, akik maguk módosították a beállításokat, a szakemberek által beállítotthoz hasonló eredményeket értek el a hallásfunkciók javításában.

Az AirPods Pro 2 ára nagyjából 90 – 100 ezer forint világszerte, amivel jóval olcsóbb, könnyebben kezelhető és praktikusabb, mint vetélytársai. Az Apple közlése szerint idén ősztől több mint 100 országban és régióban, köztük Németországban és Japánban is, piacra dobják a hallókészülékeket. Ez a lépés összhangban van az FDA 2022-es határozatával, ami lehetővé teszi a hallókészülékek orvosi rendelvény nélküli értékesítését.

Az Apple ezzel a frissítéssel tovább bővíti jelenlétét az egészségügyben. A kaliforniai vállalat stratégiája egyaránt növeli a társadalmi hatást és a bevételeket. Az Apple okoseszközei közül így már nemcsak az Apple Watch, hanem az AirPods is képes lehet kiváltani egészségügyi szűrővizsgálatokat és teszteket, ezzel előmozdítva a kollektív társadalmi egészség javulását.

A hallókészülék-gyártók reakciója

Az európai hallókészülék-gyártók részvényei az Apple bejelentését követően azonnal esésbe kezdtek, ugyanakkor gyorsan helyreálltak. Az olyan vállalatok, mint az Amplifon, a Sonova, a Demant és a GN Store részvényei rosszul reagálhatnak az Apple bejelentésére.

Az Apple és a hallókészülék-gyártó vállalatok részvényeinek alakulása, forrás: MarketScreener

A Jefferies elemzői azonban azzal érvelnek, hogy a vény nélkül kapható hallókészülékek más demográfiai csoportokat céloznak meg, mint a nagy hallókészülék gyártók. A Vontobel elemzői megjegyzik, hogy az Apple készüléke nem igényli a professzionális telepítést és nem kínálnak személyre szabott beállításokat.