Apokaliptikus állapotok Dél-Afrikában – lángba borult a fél ország

Dél-Afrika két tartományában, valamint Johannesburgban a hadsereget is bevetik, hogy leverjék a volt elnök bebörtönzése miatt kitört, már több halálos áldozatot követelő zavargásokat.

Jacob Zuma volt elnök vasárnap kezdte meg 15 hónapos börtönbüntetését, mert bírósági idézés ellenére sem volt hajlandó megjelenni a korrupciós ügyeit vizsgáló bizottság meghallgatásán.

Hívei ezután kezdtek erőszakos tiltakozó akcióba. A hivatalban lévő elnök nyugalomra intette a tüntetőket, egyben pedig leszögezte, hogy követeléseik nem igazolják az erőszakot és a vandalizmust. Cyril Ramaphosa kiemelte, „különös aggodalomra ad okot, hogy az erőszakos cselekmények némelyike egyértelműen etnikai alapú, amit minden dél-afrikainak el kell ítélnie, hiszen egységes nemzet vagyunk.”

A hatóságok figyelmeztettek arra, hogy nem csak azok ellen indítanak eljárást, akik lincselnek, rongálnak, fosztogatnak, hanem azok ellen is, akik a közösségi médián keresztül buzdítanak a zavargásokra. A kedélyek azonban a figyelmeztetések ellenére sem csillapodnak.

Az égő épületekből füst száll fel, miközben a kirabolt üzletekből származó termékek az út szélén hevernek Pietermaritzburgban, Zuma hazájában, KwaZulu-Natal (KZN) tartományban.

Fosztogatás és halálos áldozatok: apokaliptikus állapotok Dél-Afrikában

A helyzet olyan súlyossá vált mostanra, hogy több COVID-19 oltóhelyet és kórházat is be kellett zárni a biztonsági aggályok miatt. Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök hétfőn késő esti beszédében úgy fogalmazott:

„Aminek most tanúi vagyunk, az opportunista bűncselekmények, ahol emberek csoportjai pusztán a fosztogatás és a lopás álcájaként káoszt szítanak.”

Elmondta, hogy a két tartományban 489 gyanúsítottat tartóztattak le, és minden kormányzati szervet mozgósítottak.

„Nem fogunk habozni letartóztatni és felelősségre vonni azokat, akik ezeket az akciókat elkövetik, és biztosítani fogjuk, hogy törvényeink teljes erejével szembesüljenek”.

Figyelmeztetett arra, hogy a bevásárlóközpontok és gyógyszertárak kifosztása, valamint az ellátási láncok megzavarása élelmiszer- és gyógyszerhiányhoz vezethet az elkövetkező hetekben, valamint megzavarhatja a koronavírus elleni védőoltási kampányt. Az utcákon fegyveres katonák masíroznak, de úgy tűnik, az ország „irányíthatatlanná” vált.

Az ország hivatalos fizetőeszköze, a rand meredeken esett. A katonákkal való bármilyen összecsapás azt kockáztatja, hogy Zuma és támogatói azzal vádolják meg őket, hogy utódja, Ramaphosa politikai indíttatású leszámolásának áldozatai.

A 79 éves Zumát a múlt hónap végén ítélték el, mert ellenszegült az alkotmánybíróság utasításának, hogy 2018-ig tanúvallomást tegyen a kilencéves hivatali ideje alatt elkövetett magas szintű korrupciót vizsgáló vizsgálat során. A börtönbüntetéséről szóló döntés egy olyan jogi eljárás eredményeként született, amelyet az apartheid utáni Dél-Afrika jogállamiság érvényesítésére való képességének próbájaként tartanak számon, többek között a befolyásos politikusokkal szemben is.

Egy hétfői virtuális meghallgatáson Zuma ügyvédje kérte az alkotmánybíróságtól, hogy vonja vissza a börtönbüntetését, arra hivatkozva, hogy az ítéletet felül lehet vizsgálni, ha az érintett személy távollétében született vagy nyilvánvaló hibát tartalmaz. Jogi szakértők szerint azonban Zuma esélyei csekélyek a sikerre.

A rendőrség gumilövedékekkel lövöldözött tegnap este a fosztogatókra, hogy oszlassa a tömeget. A szovetói Jabulani bevásárlóközpontban a fosztogatók a tévékamerák előtt sétáltak el, kezük tele a boltokból lopott árukkal. Az összecsapásokban már legalább 6 ember vesztette életét. A kormányzó Afrikai Nemzeti Kongresszus (ANC) hétfőn azt mondta, hogy a pusztítás legnagyobb áldozatai a szegények, mivel a közszolgáltatások akadoznak, számos üzlet, épület kiégett.

A durbani kikötő konténertermináljának teherforgalma leállt, egy neve elhallgatását kérő logisztikai vezető pedig azt mondta, hogy mind a 300, fémeket, például rezet és kobaltot szállító teherautóját kifosztották.

További érdekes cikkeink: