Az amerikaikat eltiltanák az ingyenpénz szerzéstől, de sokan nem hagyják magukat
Az Egyesült Államok állampolgárai rendszerint kimaradnak az airdropok által osztogatott ingyenpénz lehetőségéből.
A jogi háttérszabályozás miatt egyetlen startup vagy projektcsapat sem akarja megkockáztatni a bírságot, ezért könnyebb kizárni az amerikaiat. Az amerikaiak azonban ennél leleményesebbek, és a projektek sem akarnak elesni az egyik legnagyobb piactól.
Úgy tűnik, van, aki talált megoldást a helyzetre.
Eigen Labs amerikai alkalmazottai is kaptak az airdrop tokenekből
Az Eigen Labs segített alkalmazottainak az USA-ban hozzájutni az airdrop tokenekhez, annak ellenére, hogy a projekt elvileg eltiltotta az amerikai állampolgárokat az igényléstől.
Nem engedhetik meg maguknak, hogy figyelmen kívül hagyják a műszakilag hozzáértő amerikai munkaerőt. Azt sem hagyhatják, hogy vadonatúj tokenjeik a világ egyik legszigorúbb pénzügyi szabályozási rendszerében fennakadjanak a hatóság szűrőjén. Valamit tenni kellett.
Az EigenLayer, az Ethereum egyik legmenőbb projektje, a kriptovaluta szektorban általánosan elterjedt megoldást alkalmazott: amerikai fejlesztőket vett fel egy amerikai cégen keresztül. Eközben egy jogi személy EIGEN tokent bocsátott ki egy olyan szigetről, amire az Egyesült Államok értékpapír- és adótörvényei nem vonatkoznak. Az EigenLayer birodalmában két projekt, a Renzo és az Ether.Fi még ennél is tovább ment: kifejezetten megtiltották az Egyesült Államok lakosainak, hogy tokeneket igényeljenek a megfelelő airdropokban. Azonban úgy látszik, ez nem működött.
Nyílt titok
A Coindesk tényfeltáró cikke rávilágít a kriptovaluta iparág általános, de jórészt ki nem mondott gyakorlatára. Az Egyesült Államok lakosai, beleértve a kriptovállalatoknál dolgozókat is, megtalálják a módot arra, hogy megkerüljék a korlátozásokat, és a hivatalos tilalmak ellenére tokeneket igényeljenek az airdropokból. Ezek az airdropok, amelyek ingyenes tokeneket osztanak ki a korai támogatóknak, gyakran kizárják az egyesült államokbeli résztvevőket, hogy ne ütközzenek a szigorú amerikai szabályozásokba. Sok bennfentes azonban nyíltan beismeri, hogy megkerüli ezeket a korlátozásokat, ami az iparágon belüli szelektív megfelelés szélesebb tendenciáját tükrözi.
A kockázat és hozam mérlegelése
Ezt a gyakorlatot az iparágon belül egyesek képmutatónak tartják, mivel aláássa a kriptoprojektek erőfeszítéseit, hogy az Egyesült Államokban jó kapcsolatot alakítsanak ki a cégek a szabályozó hatóságokkal. Ezeknek a bennfenteseknek a kockázat-nyereség számítása azonban egyértelmű: az értékes tokenek igényléséből származó potenciális haszon gyakran meghaladja a tettenérés vélt kockázatát.
Sok projekt, félve az amerikai szabályozó hatóságok, például az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) ellenőrzésétől, mindent megtesz annak megakadályozása érdekében, hogy az Egyesült Államok lakosai tokeneket igényeljenek. Geofencinget alkalmaznak, hogy elkapják az amerikai IP címről érkező felhasználókat és korlátozzák a nekik nyújtott szolgáltatásokat. Ezek az intézkedések azonban gyakran nem elegendők. A bennfentesek azzal érvelnek, hogy az airdrop fogadása más tevékenységekhez képest minimális kockázattal jár, így a hivatalos korlátozások ellenére is vonzó lehetőség.
Offshore tokenek
Az EigenLayer esete jól példázza, hogy egyes kriptoprojektek milyen hosszú ideig el tudják kerülni az Egyesült Államok szabályozási rendszerét. A projektben amerikai fejlesztők dolgoznak, de tokenjeit egy offshore entitáson keresztül bocsátja ki, hogy elkerülje az Egyesült Államok joghatóságát.
Ez azonban nem akadályozta meg, hogy az Eigen Labs legalább 10 egyesült államokbeli alkalmazottjához köthető pénztárcák – köztük felsővezetők is – jelentős mennyiségű tokeneket igényeljenek. Ezek az intézkedések kérdéseket vetnek fel az ilyen korlátozások hatékonyságával és az érintett projektek lehetséges jogi következményeivel kapcsolatban.
Kincs, ami nincs
A projektek offshore stratégiái ellenére a valóság az, hogy sok alkalmazottjuk az Egyesült Államokban dolgozik. A CoinDesk nyomozása feltárta, hogy az Eigen Labs alkalmazottainak jelentős része olyan amerikai városokban él, mint Seattle, Austin és San Francisco. Ennek ellenére sikerült tokeneket szerezniük a Renzo és az Ether.Fi korlátozottan elérhető airdropjaiból. A nyomozás közel egy tucatnyi tárcát kapcsolt össze ezekkel airdropokkal, amelyek az Eigen Labs egyesült államokbeli alkalmazottaihoz kapcsolódnak. Nem is kellett túl sokat keresni, volt olyan alkalmazott, aki maga számolt be a portfóliójáról a közösségi médiában…
A hivatalos korlátozások ellenére ezeknek a projekteknek számos amerikai alkalmazottja megtalálta a módját, hogy hasznot húzzon az airdropok előnyeiből, ami megnehezíti a projektek megfelelőségi narratíváját.
Már akár egy VPN is elég lehet ahhoz, hogy ne látszódjon az airdrop igénylő földrajzi helye. De fejlesztők révén volt, aki ennél is tovább ment és saját magának konfigurálta a webes beállításokat, hogy ne legyen lekövethető. Ügyfélazonosításra pedig nem került sor, így pedig nehezen lehet azonosítani az amerikaiakat az airdropokban.
Például az Eigen Labs ügyvédjéhez kapcsolódó pénztárca ahogy megkapta az airdropot gyorsan el is adta a tokenek jelentős részét. Ez további kérdéseket vet fel az ilyen cselekedetek mögött meghúzódó motivációk miatt.
Felmerülő jogi kérdések
Ezen egyesült államokbeli alkalmazottak tevékenysége jelentős jogi kérdéseket vet fel, különösen az Egyesült Államok értékpapírtörvényével kapcsolatban. Noha még egyetlen szabályozó sem vádolta ezeket a projekteket vagy alkalmazottaikat jogsértésekkel, az a tény, hogy az Egyesült Államok lakosai tiltott airdropokból származó tokeneket igényeltek, hatósági ellenőrzést vonhat magával.
Az Egyesült Államok értékpapírtörvénye lehetővé teszi az értékpapírok nem egyesült államokbeli személyek számára történő regisztráció nélküli értékesítését. Ha azonban kiderül, hogy az Egyesült Államok lakosai igényelhettek ezekből a tokenekből, az érintett projektek jogi kihívásokkal nézhetnek szembe.
A gyors pénzért bármit megtennének
Az Eigen Labs helyzetének iróniája nyilvánvaló.
Miközben a projekt intézkedéseket hozott annak megakadályozására, hogy az Egyesült Államok lakosai részt vegyenek az airdropokban, az egyesült államokbeli alkalmazottait állítólag még segítette is a cég, hogy tokeneket igényeljenek.
Ez a magatartás megkérdőjelezi az iparág őszinte elkötelezettségét az Egyesült Államokbeli szabályozási megfelelés mellett.