A kriptovaluták említése nélkül ért véget a Harris-Trump vita
Két hónappal az amerikai elnökválasztás előtt minden kampányesemény, vita és felszólalás kulcsfontosságúvá válik. Az Egyesült Államok elnökjelöltjei olyan témákban mérték össze magukat, mint az abortuszjog, az ukrajnai háború vagy a 2021-es Capitol-lázadás.
A legnagyobb meglepetést azonban az jelentette, hogy a Donald Trump egyik legnagyobb fegyverének számító téma, a kriptovaluták, fel sem merültek. Ezzel a republikánus elnökjelölt ex-elnök számos százalékot elveszthet, a Polymarket adatai szerint pedig már Harris számít esélyesebbnek.
Véget ért az első elnökválasztási vita
Európai idő szerint kedd este megtörtént az első elnökválasztási vita Donald Trump és Kamala Harris között. Az elnökjelöltek a legnagyobb globális kérdések mellett személyes támadásokká fajuló kérdésekben is összeütköztek.
A mai napig óriási port kavar a 2021. január 6-i Capitol-lázadás, melyben a volt elnök tagadja, hogy bármiféle köze lett volna. Donald Trump elutasítja azokat a vádakat, miszerint a 2020-as elnökválasztás elvesztése után erőszakra szólította volna fel támogatóit.
Az izraeli háborúval kapcsolatban Trump azt mondta, ha ő lenne az elnök, nem lenne konfliktus. A republikánus elnökjelölt ugyanezt az álláspontot képviselte az ukrajnai háború kapcsán is. Trump kitért rá, hogy Harris győzelme esetén Izrael két év múlva megszűnhet létezni, az ukrajnai háború pedig a végtelenségig folytatódhat.
A geopolitikai konfliktusok mellett felmerült a bevándorlás témája is. Harris alelnök szerint ő az egyetlen, aki vádat emelt korábban az emberkereskedők ellen, akik az illegális határátlépésből próbálnak profitálni. A demokrata jelölt szerint Trump hibája, hogy nincsen kétpárti határbiztonsági törvény érvényben. Trump válaszul megismételte azokat az állításokat, miszerint az ohiói Springfieldben az illegális bevándorlók felelősek a házikedvencek megöléséért és eltűnéséért, de erre nincs konkrét bizonyíték.
Nem került említésre a kriptovaluták kérdése
Annak ellenére, hogy a tegnapi vitán nem kerültek említésre a kriptovaluták, a digitális eszközök kulcsfontosságú kérdéssé váltak a 2024-es választásokon. A Public Citizen fogyasztóvédelmi szervezet augusztusi jelentése szerint a kriptográfiai cégek eddig 119 millió dollárt költöttek el 2024-ben, és szinte az összes pénzt a szuperpolitikai akcióbizottságokba, különösen a Fairshake PAC-be, fordították.
A két jelölt közül egyértelműen Trump számít kripto-barátnak. A volt elnök korábban számtalanszor említette Joe Bident a „kriptovaluták gyilkosaként”. Ezt a véleményt az iparág számos befolyásosabb alakja, köztük Charles Hoskinson, is osztotta. A republikánus elnökjelölt egyértelmű álláspontot foglalt el a digitális eszközök mellett azáltal, hogy a kripto-barát J. D. Vancet választotta meg alelnökének, és megígérte, hogy támogatni fogja a Bitcoin bányászatot.
Válaszul Harris is elkezdte a kriptovaluták megismerését. Egyes hírek szerint csapata szeretne egyre többet megtudni a digitális eszközosztályról és a blokklánc technológiáról, ugyanakkor egyelőre nem világos, milyen irányba mozdulna a szektor Harris megválasztása után.
A kriptoipar néhány kulcsfontosságú szereplője, mint a Gemini társalapítói, Tyler és Cameron Winklevoss azonban egyértelműen beálltak Trump mögé. A világ egyik legbefolyásosabb ikerpárja kétmillió dolláros Bitcoin-adományt küldtek Trumpnak a választási kampányára.
Minimális eséssel reagált a piac
A vitát követően éles trendfordulás következett be a piacon. A Polymarket adatai szerint megfordultak az esélyek, és Harris átvette a vezetést. A Bitcoin-párti Trump második helyre szorulására a piac minimális eséssel reagált, a Bitcoin BTC Price 58 000 dollárról visszaesett 56 000 dollárig.
Bár várhatóan az esti esés hosszabb távon kisimul, nem szabad elmenni amellett, hogy a piac milyen volatilis időszakot él át. Donald Trump legnagyobb mémcoinja, a MAGA, közel 12%-ot esett az elmúlt 24 órában, árfolyama pedig visszaszorult a 3 dolláros szint alá. A júniusi 17 dollárt követően ezzel a Trump-coin már közel 85%-os esésnél tart.