Amerika villamosenergia-hálózata rohamos ütemben nő az AI adatközpontok iránti kereslet következtében

Az Energia Információs Hivatal által közzétett, a havi villamosenergia-termelésre vonatkozó jelentésből kiderült, hogy a fejlesztők és az erőműtulajdonosok 2024 első felében 20,2 gigawatt (GW) új kapacitást üzemeltek be, ami 21%-os növekedést jelent az előző évhez képest. Mindezt az AI adatközpontok iránti növekvő kereslet, a reshoring trendek és más villamosítással kapcsolatos direktívák eszközöltek ki.

A napenergia áll az élen, 12 GW-tal, ami az összes újonnan üzembe helyezett eszköz 59%-át teszi ki, melynek 38%-a Texas és Florida államban valósult meg. Az akkumulátortelepek kapacitása szintén jelentős mértékben nőtt s a kapacitásnövekedés mintegy 21%-át tette ki. A szélenergia mintegy 12%-kal, vagyis 2,5 GW-tal bővült.

EIA report

Ugyanakkor, a villamosenergia-hálózatok növekvő energiaigénye, az AI adatközpontok fejlődése és egyéb villamosítási trendek okán egyre inkább kitolódik a szén alapú és NatGas energiatermelő egységek nyugdíjazása.

A nukleáris energia terén sem tétlenkedtek, hiszen a georgiai Vogtle atomerőmű 4. blokkja (1114 MW) áprilisban megkezdte működését. Ezzel a Vogtle az Egyesült Államok legnagyobb nukleáris létesítményévé vált. Ennek ellenére az erőmű reaktorai közül összesen csak egy üzemel.

Ez kapóra jöhet az egyik vezető amerikai kriptotőzsde, a Kraken számára, ugyanis nemrégiben hírül adta, hogy adatközpontjait nukleáris energia révén kívánja fenntarthatóbbá és energiahatékonyabbá tenni.

Az AI adatközpontok megreformálják az energiaszektort?

Az EIA előrejelzése szerint a közüzemi szintű villamosenergia-termelő kapacitás 2024 második felében az eddigi érték több mint kétszeresére, mintegy 42,6 GW-ra nő majd.

„A fejlett piacokon a villamosenergia-kereslet stagnálásának korszaka véget ért, mivel a mesterséges intelligencia és a felhőalapú számítástechnikai kapacitás a kereslet újbóli növekedését eredményezi. Mivel számos AI vállalat vezetője elkötelezte magát a zéró kibocsátás mellett, így a közüzemi szintű megújuló energiatermelésbe és tárolási kapacitásokba történő beruházások hosszú távra biztosítottak. Úgy gondoljuk, hogy a villamosítás, az energiahatékonyság és a megújuló energiaforrások tárgykörében érdekelt vállalatok jobban járnának egy esetleges Harris-elnökség alatt, míg egy Trump-kormányzat valószínűleg a hagyományos energiaszektornak kedvezne. Tekintettel a felsorolt megújulóenergia-befektetésekkel kapcsolatos kihívásokra, azt javasoljuk, hogy a befektetők a megújuló energiaforrásokba történő magáninfrastruktúra-befektetések felé forduljanak, amelyek más eszközosztályokkal való alacsony korrelációjuk miatt segíthetnek a portfóliók diverzifikálásában, miközben stabil, gyakran az inflációhoz kötött jövedelemáramlást biztosítanak. A befektetőknek azonban bárminemű beruházás előtt figyelembe kell venniük a magánpiacok kockázatát, beleértve a likviditás hiányát, a hosszú lekötési időt, a tőkeáttételt és a túlzott koncentráltságot”, olvasható a hivatal beszámolójában.

Ami azonban egyértelmű, hogy míg az energia növekedési üteme évtizedeken át nem változott, addig az AI adatközpontok korában mindez megváltozik majd, a villamosenergia iránti felfokozott igénynek köszönhetően.