Amerika rejtett válsága: amerikaiak milliói maradnak tiszta folyóvíz nélkül

Sok amerikai (még az ország leggazdagabb területein is) folyóvíz nélkül él – derül ki egy új tanulmányból. A 2014-es michigani Flint városában bekövetkezett vízválságtól – ahol a szennyezett ivóvíz közegészségügyi vészhelyzetet okozott – a tiszta víz tartós hiányáig egyes észak-kanadai őslakos közösségekben a biztonságos folyóvízhez való hozzáférés egyre nagyobb problémát jelent az Egyesült Államokban.

A Nature Cities című folyóiratban megjelent új tanulmány szerint a vízügyi válság az idők során súlyosbodott. Kezdetben a lakáspiaci változások és a 2008-as gazdasági összeomlás váltották ki, majd 2017-től a probléma kiterjedt olyan határ menti területekre és városokra, mint Portland, Phoenix, Houston, Atlanta, Dallas-Fort Worth és Philadelphia, valamint nagyvárosi központokra, mint Los Angeles, New York City és San Francisco.

A vízvezeték-szegénység hatásai

A tanulmány szerint a faji egyenlőtlenségek és a gazdasági kihívások aránytalanul sújtják a fekete közösségeket az Egyesült Államokban. A 15 legnagyobb város közül 12-ben azonosították a háztartási vízhiányt – amelyet a szerzők „vízvezeték-szegénységként” emlegetnek.

2023 júniusában a Capital B News kiemelte a fekete közösségeket sújtó tisztavíz-válságot. Brooke Floyd, a Mississippi állambeli Jacksonban működő Jackson People’s Assembly koordinátora így nyilatkozott: „Az emberek nem látják át teljesen a helyzetet. Rengeteg tényező van, ami miatt a vízválság nagyobb vihart kavart. Emberek vesztették el az életüket.”

Katie Meehan vezető kutató, a King’s College London környezeti igazságossággal foglalkozó professzora az Arizonai Egyetem kutatóival együtt hangsúlyozta a sürgős cselekvés szükségességét. Meehan elmondta: „Riasztó, hogy az Egyesült Államok számos városában, köztük jómódúnak tartott helyeken is, egyre több ember él mélyszegénységben, folyóvíz nélkül. Kutatásunk az első, amely nyomon követi ezeket a változásokat az 1970-es évektől kezdve.”

A kutatás szerint a magas lakhatási költségek és más pénzügyi nyomások miatt sok alacsony jövedelmű ember kénytelen folyóvíz nélküli otthonokban élni. Ezek a helyzetek gyakran kifizetetlen közüzemi számlák, rossz karbantartás vagy nem lakóhelynek szánt ingatlanokban való élet következményei. A hajléktalanság tovább súlyosbítja a problémát.

A városi vízhiány adatai

Lucy Everitt, a King’s College doktorandusza és a kutatócsoport tagja rámutatott, hogy a vízlezárások rejtett válságot jelentenek. Például New York City vezeti a listát az amerikai metropoliszok között a folyóvíz nélküli háztartások számát tekintve. Az idei év márciusában több mint 2400 ingatlan kapott elzárási felszólítást fizetési késedelmek miatt.

A tanulmány, amely 51 évet átfogva vizsgálta az 50 legnagyobb amerikai várost, megállapította, hogy az 1970-es években 3,5 millió háztartásban nem volt folyóvíz. 2021-re ez a szám csökkent, de még mindig 500 000 háztartás – azaz 1,1 millió ember – nem rendelkezett vízzel. Ez azt jelenti, hogy az Egyesült Államokban minden 245 háztartásból egy még mindig folyóvíz nélkül él.

A kutatók hangsúlyozták, hogy a vízhiány ma már inkább városi probléma, az érintettek 71%-a városokban él. 2021-ben New Yorkban volt a legtöbb folyóvíz nélküli háztartás (56 900 fő), ezt követte Los Angeles (45 900 fő) és San Francisco (24 400 fő). A színes bőrűek különösen érintettek: Los Angelesben az érintettek 82%-a, Miamiban 79%-a, San Franciscóban 74%-a és Houstonban 71%-a közülük került ki.

Dr. Jason R. Jurjevich, az Arizonai Egyetem adjunktusa rámutatott, hogy az elmúlt két évtizedben a vízhiány csökkentésében elért sikerek egyenlőtlenek. Philadelphiában például a színes bőrűek a lakosság 40%-át teszik ki, de a folyóvíz nélküli háztartások 66%-át alkotják.

A helyzet megoldása

A kutatók szerint a vízhez való hozzáférés jobb nyomon követésére, az adatgyűjtés reformjára és az alacsony jövedelműek támogatási programjainak átalakítására van szükség. Az új tanulmány a Nature Cities című folyóiratban jelent meg 2024. december 19-én.

Határozott fellépés nélkül a vízvezeték-szegénység problémája továbbra is fennmaradhat, amerikaiak millióit megfosztva az élet egyik legfontosabb erőforrásától, a tiszta víztől.