Amerika egyre inkább elveszti vezető hatalmát a piacon – hiába próbál mást beállítani
Hiába az amerikai kormány próbálkozása, messze vannak attól, hogy megállítsák a bitcoint. Közel világvége kéne ahhoz, hogy leálljon a BTC hálózata?
A hét legfontosabb kriptovaluta hírei egy helyen
Azok után, hogy az Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) pert indított a cég ellen, a Binance amerikai leányvállalata nemrégiben bejelentette, hogy le fogja állítani az amerikai dolláros befizetéseket. Fontos, hogy ez a döntés csak az amerikai platformot érinti. A SEC most azzal vádolja a Binance-t, hogy nem regisztrálták magukat értékpapír tőzsdeként, és a váltó, illetve a tulajdonos vagyonának lefoglalását indítványozták, mely egyértelműen negatívan érinti a felhasználókat is.
Erre reagálva nagy húzással állt elő a Binance jogi csapata. Azzal vádolják Gary Gensler SEC elnököt, hogy 2019-ben hosszas tárgyalásokat folytatott a Binance-szel, hogy csatlakozzon a céghez, így mostani lépései semmiképpen sem tekinthetőnek elfogulatlannak. A Binance már a második cég, amelyre rászállt a SEC a Coinbase után az elmúlt 6 hónapban.
A közelmúltban a kripto közösségben olyan spekulációk láttak napvilágot, hogy az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) következő lépésként beperelheti a Crypto.com-ot is. És mindeközben persze évek óta zajlik a per a Ripple, az XRP anyacége ellen is, amiben nem igazán áll nyerésre a SEC.
A perek hatására szárnyalni kezdtek a decentralizált tőzsdék, amelyre nem tudják rátenni kezüket a kormányok.
Bármennyi is azonban az aktatologatás most a kriptoügyvédek asztalán, valójában igencsak uborkaszezon van a piacon. A kriptopiac jelenlegi stagnáló, már-már unalmas helyzete az emberek érdeklődésének lankadását is jelzi. A Google Trends adatai szerint a “crypto” szót tartalmazó Google-keresések egészen a 2020-as szintre estek vissza. A jelenlegi szint 17 pontot jelent a 2021 májusában elért 100 referenciaponthoz képest.
40 ezer dollár fölé emelkedhet a bitcoin ára, ha bejön az a jóslat
A Bitcoin egy fordított fej-váll mintát próbál kialakítani az árfolyam grafikonon, ami 40 000 dollárig is repítheti idővel az árfolyamot. Ez egy 60%-os növekedést jelent a jelenlegi árszinthez képest.
Mivel a Bitcoin még mindig beékelődve oldalazgat három hónapja egy szűk kereskedési tartományban, a piaci szereplőknek nemigen van már ötletük rövid távú árfolyammozgás kapcsán. Biztosan ki fog törni az árfolyam, mert sokat nem bír már el ilyen szűk sávban. Azonban a mikor és merre még kérdéses lehet.
A napi teljesítmény egyelőre nem mutat döntő irányú trendet sem felfelé sem pedig lefelé. Azonban a 30 000 dollár továbbra is óriási ellenállást jelent. Éppen ezért a távolabbi időhorizont vizsgálata egyre kulcsfontosságúbbá válik az utóbbi időben.
A heti diagram pedig most egy fordított fej-váll alakzatot próbál kirajzolni a BTC/USD grafikonján ami most újra tesztelés alá kerül.
Ez a szabványos fej-váll mintázat emelkedő trendet jelző megfelelője. Az árfolyam pedig jelenleg újrateszteli a nyak vonalat a kitörés után.
Amerika egyre ellenségesebb a kriptopiaci szereplőkkel
A befektetők továbbra is egyre szigorúbb szabályozási ellenőrzésre számítanak az FTX 2022 novemberi csődje után. Így talán nem volt annyira váratlan az utóbbi időszakban Coinbase és a Binance elleni közelmúltbeli perek. A körülményekhez képest ugyanis a víz felszíne felett tudott maradni az árfolyam a negatív hangulat közepette is.
Az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyelete (SEC) az elmúlt hat hónapban összesen nyolc kriptovalutával kapcsolatos végrehajtási intézkedést indítványozott. Egyes elemzők szerint a SEC a két vezető tőzsde elleni fellépéssel próbálja kimenteni magát azért, mert nem tudta jól felügyelni a csődbe ment FTX-et.
Ezen túlmenően, ha tágabb szemszögből nézzük, a befektetők attól tartanak, hogy globális recesszió közeleg. Ez pedig korlátozza az olyan kockázatot jelentő eszközök iránt keresletet, mint amit részvények, kriptovaluták és feltörekvő piacok képviselnek.
A EU régió statisztikai hivatala, az Eurostat június 8-án kiadott becslései szerint az eurózóna recesszióba került az idei év első negyedévében. A gyenge gazdasági teljesítmény korlátozhatja az Európai Központi Bank azon képességét, hogy tovább emelje kamatlábat az infláció megfékezése érdekében.
Jogilag nem lehet megállítani a bitcoint, maximum technikailag
Bármennyire is próbálkozik az Egyesült Államok visszaszorítani és megregulázni a kriptopiacot és a kapcsolódó szolgáltatókat, valójában sokkal nagyobb fába vágta a fejszéjét mint azt gondolta.
A Bitcoin esetében nincs központi hely, egy székház, ahova egy TEK-csapat csak úgy beronthatnak. Nincs letartóztatható vagy beperelhető vezérigazgató. Így a kormányok valójában nem tehetnek mást, mint egy végtelen és eredménytelen macska-egér játékot játszanak a kriptopénzekkel szemben.
Még ha az Egyesült Államok az EU vagy több nagy hatalom úgy döntene, betiltja a kriptopénzeket, az gond nélkül tud tovább működni a decentralizációnak köszönhetően. Ráadásul amíg lesznek olyan országok, mint Argentína és Törökország, ahol a helyiek egy ideje két-, sőt háromszámjegyű inflációval küszködnek, a bitcoin mindig életképes megoldás lesz a vagyon megőrzésére – még akkor is, ha egy kormány hivatalosan be is tiltja azt.
Ahhoz, hogy esély legyen a Bitcoin leállítására, a világ minden kormányának sikeresen egyidejűleg kell összehangolni az egész internet teljes leállítását. Ez azonban nyilvánvalóan kihagyna a gazdaság többi szegmensére is.
Sőt, ha egy teljes körű nukleáris háború elpusztítaná az északi félteke nagy részét, a Bitcoin egy percre nem állna le a déli féltekén.
Ahogy a Bitcoint soha nem támadták meg sikeresen 51%-ban, úgy azt sem állították le, még rövid időre sem. Sok szereplő, például kormányzati intézmények és banki tisztviselők korábban javasolták a Bitcoin hálózat leállítását, de a Bitcoin majdnem tíz éve gyakorlatilag 100%-os üzemidővel működik.
Valóban szélsőséges körülmények között kevés olyan forgatókönyv létezik, amely az általunk ismert Bitcoin végét jelentheti. Például egy hatalmas globális áramszünet, amely leállítja az összes kommunikációt és az internetet szerte a világon, megakadályozhatja, hogy a hálózat csomópontjai kapcsolatba lépjenek egymással, ami a rendszer meghibásodását okozhatja. Azonban rádióhullámokkal még így is lehetne tranzakciókat lebonyolítani – bár ilyenkor valószínűleg már sok egyéb más problémája is lenne az emberiségnek.
Amerikából Ázsiába vándorolnak a digitális pénzek
Tíz évvel ezelőtt csak egy kis közösség érdeklődött a BTC iránt. Mára pedig a jelenlegi becslések szerint világszerte 425 millió ember birtokol kriptovalutát. Csak 2022-ben 39%-kal nőtt a digitális eszközök birtokosainak száma. Egészen az elmúlt évekig sokak számára zsigeri reakció volt kinevetni a Bitcoint, és egyszerűen csalásnak nevezni azt. 2020 után azonban drasztikus változás következett be a hozzáállásban. A BTC spekulatív befektetésből legitim értéktárolóvá és csereeszközzé vált.
A BTC kínálata jelentősen átrendeződött az utóbbi év fejleményei miatt. A Glassnode legutóbbi elemzésében arra mutatott rá, hogy a világ körül átmigrálódottak a Bitcoin készletek. Nevezetesen, az Egyesült Államokból és Ázsiába helyeződött át a fókusz.
2022 közepe óta az amerikai jogalanyok által birtokolt és forgalmazott készlet mennyisége több mint 10%-kal csökkent. Ugyanakkor Európa részesedése nagyjából egyenlő maradt, miközben Ázsia részaránya nőtt. Ez a nyugatról keletre történő újraelosztás egyben azt is mutatja, hogy a smart money, azaz az okos pénz utat tör magának. Hongkong és Dubaj lehetnek a világ következő Bitcoin nagyhatalmai a kedvező szabályozásnak és befogadó kormányzati légkörnek köszönhetően.