Alulértékelt bitcoin: 3 milliárd dollár áramlott az azonnali ETF-ekbe

Az azonnali Bitcoin ETF-ek az amerikai tőzsdén 2024 januárjában debütáltak, azóta pedig szinte minden létező ETF-rekordot megdöntöttek. A vezető kriptovaluta tőzsdén kereskedett termékének a megjelenése többek között ahhoz is hozzájárult, hogy 2024-ben több alkalommal is történelmi csúcsot tudott dönteni az eszköz. Ez a kétélű fegyver azonban 2025 első negyedévében jelentős kiáramláshoz vezetett, ami most úgy tűnik, hogy véget ért.
Az elmúlt öt kereskedési napban több mint hárommilliárd dollár áramlott be az azonnali Bitcoin ETF-ekbe, ez pedig teret ad az olyan találgatásoknak, hogy a vezető digitális eszköz akár 40%-kal is alulértékelt lehet valós árához képest.
Óriási intézményi kereslet
Ahogyan arról néhány napja beszámoltunk, óriási intézményi kereslet mutatkozik a bitcoin iránt az elmúlt hetekben. Dacára a globális bizonytalanságnak, a kereskedelmi háborúnak, valamint a 25-50%-os kriptovaluta-leértékelődéseknek, a pánikeladások közepette a bálnák és az intézményi befektetők igyekeznek kihasználni minden lehetőséget, hogy növelni tudják bitcoin-állományukat.
A centralizált kriptovaluta-tőzsdéken 2018 novembere óta nem volt ilyen kevés BTC, miután múlt héten már csak valamivel több mint 2,5 millió BTC maradt a Coinbase, a Binance és társai kezében. Ez arra utal, hogy fundamentálisan az eszköz továbbra is erős, az értékesítések pedig első sorban a gyenge kezű, frissen piacra lépő lakossági befektetőkhöz vezethetők vissza.
Az elmúlt öt kereskedési napban összesen 3,06 milliárd dollár áramlott az amerikai azonnali ETF-ekbe – csak kedden és szerdán együtt több mint 1,85 milliárd dollár. Ez az intézményi felhalmozás pedig teret ad az olyan jellegű találgatásoknak, miszerint a bitcoin
BTC Price
(BTC) jelenlegi árfolyamán alulértékelt lehet.
Alulértékelt lenne a bitcoin?
Charles Edwards, a Capole Investments, alapítója nemrégiben közzétett egy X-bejegyzést, melyben a 2024 áprilisi felezési eseményig nyúlt vissza. Az elemző szerint az, hogy tavaly áprilisban felére csökkent a bányászjutalom, most kezdődhet el igazán érződni az eszköz árfolyamán. Edwards szerint ugyanis a bányászati költségeken és az energiafogyasztáson alapuló reális árfolyama akár 130 ezer dollár is lehet a bitcoinnak.
Erre a bálnák és az intézményi befektetők is felfigyelhettek, akik csak április 24-én közel 9000 BTC-t (850 millió dollár) utaltak ki a Coinbase tőzsdéjéről. Egy nappal később, április 25-én, a Binance platformjáról további 27 750 BTC-t utaltak ki, ezzel elérve a vezető kriptovaluta-tőzsde harmadik legnagyobb kiáramlását egy nap alatt.
Ez azonban nem garancia arra, hogy automatikusan emelkedni fog a bitcoin árfolyama – erről írd Joao Wedson:
„2021-ben is hatalmas kiáramlásokat láthattunk a tőzsdékről tavasszal, ez azonban nem akadályozta meg Kínát abban, hogy betiltsa a kriptovaluták bányászatát, használatát és kereskedését. Az FTX összeomlása előtt ugyanezt figyelhettük meg.”
Kilátások a bitcoin számára
2025 első negyedéve nem feltétlen volt pozitív a digitális eszközök számára, azonban most áprilisban olyan mintázatokat láthattunk, amilyet 2024 novemberében is. Az egynapos grafikonon megfigyelhető a BTC kitörése, tükrözve a 2024 negyedik negyedévi viselkedést, amikor 15%-ot emelkedett a vezető kriptovaluta árfolyama.
Hasonlóan, most az elmúlt öt napban is 11%-kal emelkedett a BTC árfolyama, a relatív erősség (RSI) pedig hasonló vételi akciót indikált. Ebből arra következtethetünk, hogy a következő 7-10%-os emelkedéssel akár a 100 000 dolláros szint is visszaszerezhetővé válik.
Bár a historikus mintázatok nem jelentik azt, hogy a mozgások megismétlődnek, érdemes figyelni a bitcoinra és az intézményi befektetők teljesítményére. Lehet ők már látnak valamit, amit mi még nem.