A nagy alufólia dilemma: Hasznos, de vajon tényleg biztonságos?
Az alumínium fólia (röviden csak alufólia), egy közkedvelt konyhai kellék, amit többek között sütéshez, grillezéshez és az ételek tárolásához használnak, most egy parázs vita középpontjában áll. Az alumínium felhasználásával kapcsolatos aggodalmak miatt a szakértőkben felmerült a kérdés, hogy vajon rejthet-e egészségügyi kockázatokat magában eme háztartási cikk.
Mivel a vizsgálatok kimutatták, hogy az alumínium a főzés során kioldódhat az ételekbe – különösen, ha savas vagy sós alapanyagokról van szó -, a tudósok azt vizsgálják, hogy az alufóliával való főzés milyen hatással van az emberi szervezet működésére. Az alumínium számos mindennapi termékben jelen van, ezért sokak szerint egyre fontosabbá válik az egészségre gyakorolt hatásának megértése.
Az amerikai háztartások több mint 93%-a használ alumíniumfóliát. Tartóssága és változatos felhasználhatósága sokoldalú eszközzé teszi, ami könnyen formázható és alakítható.
A gyakran ónfóliaként is emlegetett alufólia az egyik legkézenfekvőbb választás a különböző főzési feladatokhoz. Akár karamellizált zöldségeket sütünk, akár ropogósra sütjük a húsokat, az alufólia segít a kívánt textúra és ízélmény elérésében. A fólia „egyenletesen oszlatja a hőt, illetve megkönnyíti a takarítást, mivel tisztán tartja a sütőlapokat”, magyarázta Abbie Gellman, regisztrált dietetikus és szakács a The Epoch Times-nak.
Az alumíniumfóliát csomagoláshoz és a vendéglátásban is használják, mivel megbízható védelmet nyújt a fény, a levegő és a káros mikrobák ellen, amelyek az élelmiszerek megromlásához vezethetnek.
Ezentúl száműznünk kell az alufóliát a konyhánkból?
„Az alufólia évek óta nélkülözhetetlen részét képezi az élelmiszerek tárolásának és főzési folyamatnak egyaránt”, írta a Reynolds Consumer Products, a Reynolds Wrap gyártójának szóvivője a The Epoch Timesnak küldött e-mailében.
A különböző tanulmányok azt mutatják, hogy az alufólia használata hozzájárulhat az alumínium felhalmozódásához a szervezetünkben – mondta Christopher Exley, az alumíniumnak való kitettség vizsgálatában több mint 35 éves tapasztalattal rendelkező vegyész.
„Az alumínium kioldódása a főtt ételekbe akkor történik meg, ha víz van jelen, vagyis lényegében az ételből származó nedvekben megy végbe a folyamat”, tette hozzá.
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) szerint az alumíniumból készült serpenyők, tálak és fóliák savas vagy sós ételekkel való egyidejű használata növelheti az élelmiszerekben lévő alumínium koncentrációját, de a pontos mennyiséget nehéz meghatározni, mivel az élelmiszerekben lévő alumínium pontos forrását nehéz megállapítani. Ennek oka a táplálkozási vizsgálatok összetettsége, amelyek nem feltétlenül képesek pontosan kikövetkeztetni, hogy az alumínium adalékanyagok útján, természetes módon vagy a főzés során kioldódva jutott az ételekbe.
Sok alapvető élelmiszer, például a tea, a leveles zöldségek és bizonyos gabonafélék nyomokban tartalmaznak alumíniumot. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint egy átlagos amerikai felnőtt naponta 7,1-8,2 milligramm alumíniumot visz be az élelmiszerekkel és a vízzel, ami hetente 50-60 milligrammot jelent.
A WHO és az EFSA jelenlegi iránymutatásai szerint a biztonságos heti alumíniumbevitel 1 milligramm testsúlykilogrammonként. Egy átlagos, 70 kilós felnőtt esetében ez heti maximum 70 milligramm alumíniumot jelent, így minimálisra csökkenthetők a lehetséges hosszú távú egészségügyi kockázatok.
Életveszély vagy pánikkeltés?
Míg a magas alumínium szint káros lehet, különösen a veseproblémákkal küzdők számára, az átlagos étrendi és környezeti kitettség nem tekinthető veszélyesnek a legtöbb ember számára.
Az alumíniumnak való kitettség egyik legtöbbet vitatott aspektusa az agyra gyakorolt lehetséges hatása. „Azt biztosan tudjuk, hogy az alumínium felhalmozódik az agyban, az viszont nem teljesen tisztázott, hogyan jut oda”, olvasható az International Journal of Molecular Sciences című folyóiratban 2023-ban megjelent tanulmányban.
A kutatások eredményei arra utalnak, hogy bár a fémmel való mindennapos érintkezés valószínűleg nem okoz komoly károsodást, a nagymértékű kitettség számos egészségügyi problémát előidézhet. Ilyen például az idegrendszeri károsodás, a csontbetegségek, a vese- és májkárosodás, a légzőszervi problémák, a vérképzőszervi betegségek és az oxidatív stressz is.
Egyszerű és praktikus lépésekkel azonban csökkenthetjük az alumíniummal való érintkezést a mindennapokban:
- Üveg vagy kerámia konyhai edények használata alumínium helyett, valamint az alufólia elhagyása savas vagy sós ételek készítésekor
- Az élelmiszerek üveg edényekben történő tárolása
- Sütéskor üveg, kerámia, rozsdamentes acél vagy szilikon eszközök, illetve sütőpapír alkalmazása az alumínium serpenyők helyett
- Grillezéskor közvetlenül a grillen történő sütés, valamint grillkosár vagy cédrusból készült falap használata az alumíniumfólia helyettesítésére
Az egészséges táplálkozás mindenki számára mást jelenthet, így kifejezetten bonyolult lehet minden szempontnak megfelelni egy ideális étrend összeállításakor. Nemrégiben a trendinek számító vegán ételekről derültek ki meglehetősen aggasztó információk.