Alternatívák privát kulcs visszaállítására
A kriptovalutákhoz nincs szükség egy központi hatóságra/cégre, hogy megőrizze a blokkláncok integritását vagy biztonságban tartsa az eszközöket, ezt azért elég sokan tudják már. Ez viszont kihívásokkal is jár, hiszen a kriptovaluták felhasználóinak saját maguknak kell az eszközeiket biztosítani. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a felhasználóknak maguknak kell a kulcsszavaikat/privát kulcsaikat legenerálni és tárolni.
Privát kulcs helyreállítási opciók
A privát kulcs tárolásával járó teher csökkentésére a Ledger nemrég bevezetett (volna) egy olyan közösségi helyreállítási funkciót, ami lehetővé tenné a Ledger hidegtárca birtokosoknak, hogy szétosszák a kulcsszavaikat és minden egyes részt egy megbízható entitásnál helyezzenek el. Ez persze komoly bírálatokat váltott ki a kriptoközösségben, főleg amiatt, hogy ezzel lehetségessé válik az, hogy a kormány kikényszerítse a Ledgertől a részek birtokosainak személyazonosságát és így hozzáférjen a tőkéhez is.
A Ledger így elhalasztotta a funkció bevezetését, viszont aki mégis szeretne valamiféle helyreállítási funkciót, neki van jó pár nyílt forráskódú opciója.
1) Elsőként itt vannak a többaláírásos tárcák, amelyeknél több privát kulcstól kell jóváhagyás egy tranzakcióhoz. Ezeknél a tárcáknál lehet olyat is létrehozni, amely esetén mondjuk ha 7 kulcsból három elveszik, még mindig helyreállítható a hozzáférés az eszközökhöz. Ilyen többaláírásos tárcák például az Electrum, a Specter vagy éppen a Casa, ha Ethereum tárcában gondolkodunk.
2) Az egyik legegyszerűbb kulcshelyreállítási módszer Shamir Titokmegosztás (SSS) módszere. Ennek segítségével több részre tudjuk felosztani a kulcsunkat és ezt aztán szétoszthatjuk más emberek között. Az SSS módszerben a kulcsot n számú részre osztják szét, amelyből k számú rész elég ahhoz, hogy visszaállítsuk a kulcsunkat. Támogatott tárcák például a Trezol Model T és a Keystone Wallet.
További fontos tudnivalók
A malware veszélyei miatt fontos, hogy SSS használata esetén megfelelő lépéseket tegyünk, hogy biztonságosan legeneráljuk a kulcsunkat, ebben segíthet a többrésztvevős számítási módszer, azaz az MPC. Az MPC egy olyan számítási módszer, amely több résztvevő közreműködésével hajt végre számításokat úgy, hogy egyébként az egyéni bemeneteket a résztvevőknek nem kell megosztaniuk.
Így sok felhasználó tud egymástól távolról is biztonságosan komplex számításokat végrehajtani. A többrésztvevős számítás tehát az SSS technikával együtt tényleg megbízható helyreállítási opciót kínálhat kriptovaluta kulcsokhoz. A folyamatban először szétdobjuk az SSS segítségével n részre a kulcsunkat. Ebből az n részből k-ra van szükségünk ahhoz, hogy helyreállítható legyen a kulcs. Ezután szétosztjuk a kulcsainkat az általunk választott személyek között. Közülük „k” személytől kell begyűjtenünk majd a helyreállításhoz a neki adott részt.
És végül még lehetőségünk van arra is, hogy a kulcsunkat több helyszínen másolatként is tároljuk,. Elég sok szolgáltató kínál manapság már ilyen jellegű szolgáltatásokat.