700 millió dollárnyi áramot loptak el illegális kriptobányászok

Malajzia energiaügyi és vízügyi átalakításért felelős miniszterhelyettese, Akmal Nasrullah Mohd Nasir nemrégiben egy rendezvényen arról beszélt, hogy a malajziai illegális kriptobányászok 2018 és 2023 között 723 millió dollár értékű áramot loptak el az országban. A rendezvény egyébként egy olyan esemény volt, ahol mintegy 467000 dollár értékű lefoglalt tárgyakat, köztük Bitcoin bányászgépeket és elektromos berendezéseket semmisítettek meg a sajtó képviselőinek jelenlétében.

Malajziában nem illegális a kriptó, de nagyon óvatosnak kell lenniük a szereplőknek

Nasir hangsúlyozta, hogy az illegális bányászati műveletek nemcsak Malajzia állami áramszolgáltatójának okoznak súlyos károkat, hanem az érintett területek közösségeit is érintik. Az áramlopások elkövetői jellemzően kihagyják a megfelelő hatóságoknál történő regisztrációt, és a villanyórák megkerülésével vagy a meglévő vezetékekről történő illegális vételezéssel operálnak. Az energiaszolgáltatók azonban különböző módszerekkel azonosíthatják a rendellenes energiafogyasztást egy területen. Így a malajziai hatóságok egy 2022 októberi akció során több mint 2000, Bitcoin bányászathoz köthető eszközt foglaltak le. Maga a kriptobányászat nem illegális Malajziában. De az áramlopás ilyen célra bűncselekmény, amint azt többször is megerősítették a hatóságok és a szakértők is. A maláj hatóságok 2019 augusztusa óta lépnek fel keményen az illegális bányászok ellen, de Nasir hangsúlyozta, hogy ezeket az eljárásokat az ország törvényeit betartva hajtják végre. Néhány lefoglalt bányászgépet nyilvánosan úthengerrel zúztak szét egyfajta üzenetként a múltban.

Nasir kijelentette továbbá, hogy az illegális bányászati tevékenységek visszaszorítása minisztériumának fő prioritása a malajziai megújuló energiaforrások fellendítésére irányuló erőfeszítések mellett. De nem csak az illegális kriptobányászat, de a nem engedélyezett kriptotőzsdék is a hatóságok célkeresztjében vannak. Tavaly májusban a malajziai értékpapír-bizottság elrendelte a Huobi Global kriptotőzsde működésének beszüntetését, mivel az nem regisztráltatta kereskedési szolgáltatásait. Jelenleg a HATA Digital, a Luno, a SINEGY, az MX Global, a Tokenize Technology és a Torum International rendelkeznek csak kriptokereskedelmi regisztrációval az országban. Nagy port kavart az az ügy például, amikor májusban a malajziai hatóságok felszámoltak egy devizabefektetésekkel és kriptovalutákkal foglalkozó csaló bűnszervezetet.

A tengerentúli csalásokkal szerzett pénz tisztára mosására szerveződött bandát egy hosszabb akció keretében számolták fel. A razziák során a bűnüldöző hatóságoknak sikerült lefoglalniuk 129 exkluzív rendszámmal ellátott járművet, amelyek becsült értéke 3,8 millió dollár. Ezen kívül lefoglaltak 75 márkás karórát 2,1 millió dollár értékben. 18 luxusjárművet 1,7 millió dollár értékben, több mint 100000 dollár készpénzt és további eszközöket.