Államtitkok kriptovalutáért? Miért is ne, gondolta egy kínai tisztviselő

Egy kínai tisztviselőt életfogytiglani börtönbüntetésre ítéltek államtitkok eladásáért, amivel több mint egymillió jüant szerzett kriptovalutában. Wang Moumou, aki jelentős veszteségeket szenvedett el saját kriptobefektetésein, külföldi ügynököknek árulta az információkat, hogy pénzügyi helyzetét javítsa.

Wang Moumou kémkedési ügyének részletei

November 8-án hozta meg az ítéletet a kínai Népbíróság, amely életfogytiglani börtönbüntetésre ítélte Wangot, egykori közszolgát, aki külföldi hírszerző ügynökök számára adott át titkos dokumentumokat pénzügyi ellentételezés fejében. A beszámolók szerint Wang több mint egymillió jüant (53 000 000 forint) gyűjtött kriptovalutában a kémtevékenységgel. A nyomozók számos titkos dokumentumot találtak a számítógépén, amelyeket a belső biztonsági protokollok, például a dokumentumkövetési rendszerek megkerülésével szerzett meg és továbbított.

A helyi Weixin hírportál jelentése szerint Wang kémtevékenységére egy nemzeti biztonsági ügynökség hívta fel a figyelmet, miután nyilvánvalóvá vált, hogy nagy összegű „kém-pénzeket” kapott virtuális valuta formájában. A bíróság megállapította, hogy Wang több szigorúan titkos dokumentumot adott át az idegen hatalmaknak, s cserébe kriptovalutában kapott fizetséget.

Egy eladósodott közszolga útja a kémkedéshez

A hírek szerint Wang az online fórumokon keresett mellékállást, hogy fedezze kriptovaluta-befektetései miatt felhalmozódott adósságait, és egy ilyen fórumon árulta el véletlenül, hogy közszolga. Ezt követően került kapcsolatba külföldi ügynökökkel, akik felajánlották, hogy információkért cserébe fizetést kap.

Kezdetben kisebb összegű kifizetéseket kapott néhány fénykép és dokumentum átadásáért, ám a tevékenység során egyre több magas szintű titkosítást igénylő anyagot juttatott el. A kínai titkosszolgálat szerint a dokumentumok titokban tartását mulasztották a Wangot foglalkoztató hivatalnál, amely miatt most további biztonsági intézkedések bevezetésére kötelezték az intézményt.

Kína szigorú fellépése a kriptóhoz köthető bűncselekmények ellen

Wang ügye nem egyedülálló. Az utóbbi években több kriptovalutához köthető kémkedési és csalási eset is előkerült Kínában. Nemrégiben került sor Zhang Moumou kiadatására Thaiföldről, akit egy 14 milliárd dolláros piramisjáték szervezésével vádolnak, amely során több millió embert csaptak be kriptovalutákkal.

Kapcsolódó tartalom: Csökkent a kriptovaluta-csalások száma, de nőtt a veszteség

Egy másik esetben Tajvanon nyolc személyt ítéltek el kémkedésért, miután kiderült, hogy a kínai hírszerzés kriptovalutával fizetett nekik az államtitkok kiszivárogtatásáért. A kínai hatóságok jelenleg is további szigorításokat szorgalmaznak a kémkedési esetek megelőzése érdekében, különösen a kriptovalutával történő pénzátutalások terén.