Államosítják a lítiumbányászatot Chilében
Április 20-án, csütörtökön a világ egyik legnagyobb lítiumtermelőjének számító Chile elnöke, Gabriel Boric bejelentette, hogy az országban államosítják a lítimbányászati tevékenységet. A lítium főleg az akkumulátorokban, azon belül különösen az elektromos autók akkumulátoraiban kifejezetten szükséges nyersanyag. Az államosítással a cél a környezetvédelem erősítése és a chilei gazdaság erősítése. A döntéssel Chile lítiumbányászati tevékenysége az SQM és Albemarle nevű bányászati gigászoktól átkerül egy állami céghez.
Nem mostanában zajlik le majd az átmenet Chile lítiumbányáiban
A helyzet sokak szerint meg fogja nehezíteni az elektromos autók gyártását. Hiszen egyre több és több ország dönt úgy, hogy állami kézbe veszi a kulcsfontosságú természeti kincseket. Így például Mexikó is államosította a lítiumbányáit még tavaly, Indonézia pedig 2020-ban betiltotta a nikkel exportját. A jövőben pdig Chilében csak úgy adnak ki bányászati szerződéseket, ha állami irányítású partnerségben valósul meg a tevékenység. Azonnali hatásokról nincs értelme beszélni. Boric közölte, hogy a jelenleg érvényben lévő szerződéseket nem rúgják fel, csak megújítani már nem fogják őket engedélyezni.
A világ legnagyobb lítium előállítójának számító Albemarle szerződése 2043-ban jár le, az SQM szerződése pedig 2030-ban. A kormány bízik benne, hogy egyébként mindkét cég nyitott lesz arra, hogy már a lejárat előtt partnerségre lépjenek a chilei állammal. A két cég részéről eddig csak általános nyilatkozatok láttak napvilágot, amelyek szerint a döntésnek nincs hatása az üzletmenetükre. Viszont ezzel biztosan fel fog értékelődni azon országok helyzete, amelyek nagy lítiumtartalékokkal rendelkeznek és nem államosított a bányászati tevékenység – mint Ausztrália. Chilében az állami Codelco vállalata lett megbízva az állami lítumvállalat létrehozásával. És ők kapják meg majd az új kutatási és kitermelési engedélyeket is a jövőben.