Akadályba ütközött a Revolut 33 milliárd dolláros szuper appja
Nik Storonsky-t feltartóztatták a brit banki engedély megszerzésében. Ez befolyásolja tervének azt a kulcsfontosságú részét, hogy létrehozza a globális pénzügyek első számú „szuperapplikációját”.
Nikolay Storonsky, aki egykor bajnok úszó volt hazájában, Oroszországban, nem szereti elfecsérelni az időt. A 33 milliárd dolláros fintech cégének – a Revolut Inc. – irodájában neonfelirat hirdeti a munkatársaknak, hogy „Get Shit Done”.
Ennek szellemében a 37 éves férfi februárban egy londoni rendezvényen lecsapott Rishi Sunak brit pénzügyminiszterre. A Revolut brit banki engedélyt kért, ami döntő lépés a tervében, hogy egy világméretű pénzügyi „szuperapplikációvá” váljon. A cég már most is kínál pénzátutalásokat, bolti vásárlásokat, részvénykereskedelmet és állatkedvezmény-biztosítást.
Az engedély birtokában védett brit folyószámlákat vezethetne be folyószámlahitellel és hitelekkel, ami minden felnőtt bank gerincét képezi.
Azonban a britek biztosak akarnak lenni abban, hogy a Revolut rendelkezik a megfelelőségi és kockázatkezelési képességekkel, hogy elkerülje más pénzügyi „bomlasztók” botlásait, különösen, ha kriptovalutákkal dolgozik. A csalódott Storonsky, aki azt remélte, hogy 2022 elejére megkapja az engedélyt, a jelenlévők szerint megkérdezte Sunakot, hogy mi tart ilyen sokáig. Három hónappal később az engedély még mindig nem érkezett meg.
A Revolut korai sikere
A Revolut felemelkedése gyors volt. 2015-ben indult el olcsó devizahiteles díjakat kínáló előre fizetett kártyaként, ilyenkor Storonsky ingyenes kártyákat osztogatott a vasútállomásokon. Ma már több mint 18 millió ügyfele van, és magasabb az értékelése, mint a Barclays Plc-nek.
Jelenleg litvániai engedélyét a Revolut az EU-ba szóló útlevélként használja. A balti államban és Lengyelországban 2020-ban kezdett el hitelezési és hiteltermékeket kínálni, januárban pedig 10 másik uniós országban indult el bankként.
Storonsky amerikai engedélyt is szeretne, bár az amerikaiak nem valószínű, hogy engedelmeskednek, amíg a brit helyzet nem oldódik meg. A Revolut amerikai főnöke decemberben részben a késlekedés miatt mondott fel.
Hatalmas összeg forog kockán. Bár a Revolutnak van engedélye az Európai Unióra, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok kulcsfontosságú területek. Értékelésének nagy része attól függ, hogy sikerül-e betörnie a globális banki piacra. A 2020-as bevétele mindössze 325 millió dollár volt, így messze van attól, hogy igazolja a 33 milliárd dolláros összeget.
Plusz a háttér sem egyszerű. Az Egyesült Királyságban aggályok merülnek fel a Revolut kriptokereskedési szolgáltatásával kapcsolatban, amely nagy bevételi forrást jelent. Valamint azzal kapcsolatban, hogy a feltörekvő banki alkalmazások fel vannak-e szerelve a pénzmosók és a csalások elleni küzdelemre.
„Rendkívül komolyan vesszük a szabályozási és megfelelési kötelezettségeinket” – mondta a Revolut szóvivője. „Világszerte több mint 22 szabályozó hatósággal ápolunk konstruktív, produktív kapcsolatot, és … az Egyesült Királyság szabályozó hatóságaival fennálló kapcsolataink a legrégebbiek közé tartoznak.”
Az orosz távolságtartás
Storonsky 20 évesen Londonba költözött, milliárdokat keresett az ottani vállalkozásalapítással, és egyértelműen elítélte a háborút. A Revolut társalapítója, Vlad Yatsenko ukrán, ő és Storonsky is brit útlevéllel rendelkezik. Egy, a tervet ismerő személy szerint bezárják a cég moszkvai irodáját.
Mindezek ellenére Putyin inváziója mégis óvatossá teszi a nyugati politikusokat. Storonsky ukrán származású édesapja, Nyikolaj Mironovics Sztoronszkij igazgató a Gazprom Promgaz OAO-nál, az orosz gázóriás egyik részlegénél. A szabályozóknak el kell dönteniük, hogy ez „releváns tényező-e” – mondja Jane Jee, a fizetési vállalatok megfelelőségi ügyvédje.
Ezeket a családi gyökereket először 2019-ben vizsgálták, miután a Revolut banki engedélyt nyert Litvániában, és egy törvényhozó azzal vádolta meg, hogy kapcsolatban áll a Kremllel. „Számos vizsgálatban vettünk részt Litvániában, és a bizottságok arra a következtetésre jutottak, hogy a Revolutnál nincsenek orosz politikai kapcsolatok” – mondta a szóvivője.
A banki engedély megszerzése nem kis falat
Mindent egybevetve, a cégre rendkívül költséges és nehéz feladat vár. Meg kell mutatnia, hogy rendelkezik a szükséges megfelelési és csaláselhárítási eszközökkel egy teljeskörűen engedélyezett bank számára. A nagy hitelezők milliárdokat költenek a tranzakciók és az ügyfelek nyomon követésére. A Revolut mintegy 300 embert foglalkoztat a kockázati és megfelelőségi csoportokban.
„Nagyon magasak a követelmények a banki engedély megszerzéséhez az Egyesült Királyságban” – mondja Mark Hipperson, aki a Starling Bank 2014-es társalapítása után végigjárta a folyamatot. „Nagyon alaposnak kell lenni az ügyfélismereti eljárásokban„. Egy másik brit startupnak, a Monument Banknak három évébe telt, mire megkapta az engedélyt. Storonsky először 2021 elején nyújtott be kérelmet.
A Revolut időközben litvániai engedélyét használja útlevélként az EU-ba való belépéshez. A balti államban és Lengyelországban 2020-ban kezdett el hitelezési és hiteltermékeket kínálni, januárban pedig 10 másik uniós országban indult el bankként.
Kriptokereskedés a Revoluton
Nagy-Britanniában a Revolut kriptokereskedési terméke került a figyelem középpontjába. A szabályozó hatóság nem ítélte „megfelelőnek”, mert aggályok merültek fel az ügyfélismereti megközelítéssel és a tranzakciók nyomon követésével kapcsolatban. Ennek ellenére a termék továbbra is elérhető az Egyesült Királyságban.
A Revolut 2015-ös debütálása óta mintegy 1,7 milliárd dollárt gyűjtött össze a SoftBanktól és másoktól. Egy, a vállalathoz közel álló bankár további bőséges finanszírozási körökre számít. Sok múlik Storonsky sikerén.