A kripto projektek osztogatják a pontokat, de pontosan mennyit?

Eddig megszokhattuk a nagy webshopokban, szupermarketekben, benzinkutakon a pontok gyűjtésének lehetőségét. Mostanra pedig a pontgyűjtés komoly divattá vált a kriptoszektorban is. A pontok a kriptoban olyan nem láncon regisztrált számok, amelyeket a felhasználóknak adnak „jutalomként” bizonyos tevékenységekért, például tokenek váltásáért a projekt saját platformján. Ezeket a pontszámokat általában egy potenciális airdrop előtt adják, és a felhasználók tudják, milyen akciókat fognak jutalmazni. Kivéve, hogy az airdropok általában nem garantáltak.

A kriptos pontok megbecslése komoly fejtörő mindenkinek

A probléma az, hogy míg a tokeneket rögzítik a blokkláncon, a pontokat nem. Ez nem azt jelenti, hogy a tokeneknek nincsenek problémáik, de a pontok még ennél is sokkal kevésbé átláthatóak. Kezdjük egy egyszerű mérőszámmal. Hány pontot osztottak ki az egyes projektek, amelyek felajánlják őket? A blokklánc tokenek esetében az Etherscan segítségével megpingelhetjük a blokkláncot, hogy meglessük a token elérhetőséget. A pontok esetében viszont a projektek túlnyomó többségében ez az információ nem nyilvános. Persze azért nem reménytelen a helyzet. A legtöbb pontokat kínáló projektnek van nyilvános ranglistája, így a legjobban teljesítő 10-100-1000 fiók adatainak konszolidálásával kaphatunk egy közelítőleg helyes teljes számot. Vagy a projekt csapat maga teszi közzé az információt. Ilyen a Rabby kriptotárca vagy egy ideig a vetélytársa, a Rainbow kriptotárca.

De miért is fontos ez? Először a legfontosabb tény, hogy ha kvalifikálni akarjuk magunkat egy airdropra, tudnunk kell, hogy hány pontunk van most, hogy mennyi hiányzik még ahhoz, hogy kvalifikáljunk. A másik fontos tényező, hogy ma már kereskednek is pontokkal. Főleg két platformon, a Whales Marketen és a Pendle Finance platformján. A Whales Marketen valójában nem pontokra megy a kereskedés, hanem a pontokért a jövőben egyszer kapható tokenekre. Tehát valaki arra fogad, hogy a pontok jelenlegi birtokosa hány tokent kap a pontokért cserébe, majd ezért kínál összeget. A Pendle esetében a kereskedők akár 74-szeres tőkeáttételt is kaphatnak a pontokra, vagy hozzáférhetnek a mögöttes eszközhöz kedvezményesen, a pontkitettség nélkül. De azért itt jelentős a „lutri”, mert a pontokért járó tokenek száma nem mindig garantált vagy tisztázott egyértelműen. Plusz nem is lehet tudni, hogy egy adott felhasználónak mennyi pontja van.

„Azt hiszem, ez az, ahol a spekuláció és a varázslat történik a pontok kereskedelmében” – mondta TN Lee, a Pendle vezérigazgatója. „Tehát senki sem tudja, hogy hány pontot fognak kiosztani. Senki sem tudja még azt sem, hogy hány pontra van szükséged ahhoz, hogy ténylegesen nyereséges vagy jövedelmező airdropot kapj.” A pontok nyomonkövetésének és átláthatóságnak problémája miatt az egész sztori spekulációnak nevezhető.

Becsülni azért meg lehet próbálni a kriptos pontok számát

Az X-en a Messari egyik elemzője közzétett egy posztot arról, hogy ő hogyan próbál pontszámokat becsülni. Amikor az EigenLayert vizsgálta, a projektben zárolt teljes értékből kellett kiindulnia, és megbecsülnie a pontok számát egy Discord-komment alapján, miszerint minden egyes újrastakelt ETH óránként 1 pontot ér. Bár ez ésszerű becslést eredményezett, jól mutatja, hogy mekkora kihívást jelent a pontszámok megtippelése. A pontok eloszlása is hihetetlenül változó. A ClayStack például eddig összesen 200000 pontot osztott ki, míg a MarginFi-n a legjobb 1000 pénztárca 42 milliárd pontot szerzett.