Hadjáratot indított a Wikipédia a kriptovaluta adományok ellen
A Wikipédia finanszírozásáért felelős Wikimédia Alapítvány felméréséből kiderült, hogy a szavazók több mint 70%-a ellenezi, hogy a platform elfogadja a kriptovaluta adományokat. Az elmúlt héten egyébként a Mozilla is a magas energiaigényre hivatkozva bejelentette, hogy nem támogatja a proof-of-work konszenzuson alapuló eszközöket, ellenben a proof-of-stake alapú, kevésbé energiaintenzív coinokat szívesen látná rendszerében.
A Mozilla januári közleménye, miszerint elfogadja a kriptovaluta adományokat, gyors visszatetszést váltott ki többek között a vállalat társalapítója, Jamie Zawinski részéről, aki a kriptóval foglalkozókat „bolygóégető Ponzi szélhámosoknak” nevezte. A Wikimédia Alapítvány január 10. és április 12. között tartotta a közösségi szavazást, miután a platform egy régi szerkesztője javaslatot nyújtott be a kriptovaluta adományozás beszüntetésére. A 326 szavazó 71,17 százaléka végül egyetértett a panasszal:
„Ezek az eredmények, egy jelentős kisebbséggel szemben, a közösség álláspontját támasztják alá. Ezért a Wikimédia csapata azt kéri, hogy a Wikimédia Alapítvány állítsa le a kriptopénz adományok elfogadását” – írta Vermont, a Wikipédia adminisztrátora és gondnoka.
A Wikimédia Alapítvány 2014-ben fogadta el először a bitcoint, melyből már az első héten 140 000 dollárnyit kapott. Az elmúlt évben ugyanakkor aligha több mint 130 000 dollárnyi kriptoadományt sikerült bezsebelniük, mely a platform 2021-es bevételének kevesebb mint 1%-át teszi ki. Az adományok egyébként a 347 szponzortól, többségben bitcoinban érkeztek.
„Soha nem tartottunk kriptovalutát, az adományokat naponta átváltjuk fiat valutára, aminek nincs jelentős környezeti hatása” – írta Julia Brungs, a Wikimédia Alapítvány tagja.
Még mindig kritikusoktól zeng a szektor
A kriptovaluták számos kritikusa álláspontjaik alátámasztásakor még mindig a digitális valuták és az őket körülvevő hálózat fenntartására használt, hatalmas mennyiségű energiára hivatkoznak. Ez a környezeti hatás vált egyébként a szerencsejátékok NFT-ellenes mozgalmának egyik vezérfonalává is. A kriptohuszárok ugyanakkor a kriptovalutákat jótékony hatásuk felől közelítik meg. Az orosz inváziót követően például több mint 100 millió dollárnyi kriptovaluta érkezett Ukrajna megsegítésére:
„A kriptó, köszönhetően a könnyű használhatóságának, egy igazi életmentőnek bizonyult. Mi, a @mintsyfra-nál még egyszerűbbé tettük a kriptovaluta adományozást” – tweetelte Alex Bornyakov, Ukrajna digitális átalakulásért felelős miniszterhelyettese.