A WikiLeaks titkokat a Bitcoin blokkláncára költöztetik

A WikiLeaks a Bitcoin blokkláncát használja arra, hogy örökre megőrizze az Afgán Háborús Naplókat, amelyeket Julian Assange 2010-ben hozott nyilvánosságra. A „Project Spartacus” néven futó kezdeményezés keretében több mint 76 ezer dokumentumot helyeznek el a Bitcoin blokkláncon az Ordinals protokoll segítségével. Az ingyenes program december 5-én indul, és a cél most nem a közvetlen adománygyűjtés, hanem Assange történetének megörökítése és az információk cenzúra elleni védelme.

A háborús naplók jelentősége

Az Afgán Háborús Naplók egy hatalmas adatgyűjteményt jelent az Egyesült Államok katonai és kormányzati kommunikációjáról. A dokumentumok feltárták az afganisztáni konfliktus árnyoldalait, beleértve a civil áldozatok számát és a „különleges” kihallgatási módszereket. Ezek az információk jelentős hatással voltak a közvéleményre és a háború megítélésére.

Assange célja mindig is az volt, hogy az igazságot elérhetővé tegye, függetlenül attól, milyen akadályokkal kell szembenéznie. Az Afgán Háborús Naplók most a blokklánc segítségével egy olyan platformon kapnak helyet, amely ellenáll a cenzúrának és az idő múlásának.

Miért pont a Bitcoin blokklánca alkalmas erre?

A Bitcoin technológiájának decentralizált jellege tökéletes eszközzé teszi az információk megőrzésére. Az Ordinals protokoll lehetővé teszi, hogy az adatokat belevéssük a Bitcoin legkisebb egységeibe, a satoshikba. Ez az adat így változtathatatlanul és örökre a blokkláncon marad. Ahogy Gabriel Shipton, Assange testvére és kampányának vezetője fogalmazott:

„Ezek az információk örökké meg fognak maradni, még akkor is, ha a WikiLeaks weboldala eltűnik.”

Csütörtökön 76 911 dokumentumot – vagyis az archívum teljes terjedelmét – nyilvánosságra hozták. Most pedig az OrdinalsBot nevű eszköz segítségével felvésik a Bitcoin blokkláncára. A ProjectSpartacus.org oldalon december 5-től elérhető ingyenes minting célja, hogy megőrizze az Assange és Chelsea Manning által nyilvánosságra hozott információkat.

„76 911 fájl van, és mivel minden egyes felirat egy személytől származik, sok különböző blokkon fog átnyúlni a folyamat” – mondta az OrdinalsBot alapítója, Toby Lewis. „Ez a minting egy elég hosszú lesz, de reméljük, hogy ez lesz az egyik örökké tartó ikonikus projekt a Bitcoinon.”

A kezdeti kibocsátás után a Project Spartacus kollekció december 12-én lesz elérhető az új Ordinals piactéren, a Trion. Az OrdinalsBot segítette például korábban a Runestone-ok bevésését is a Bitcoin blokkláncára, amely egy több mint 100 000 darab fájlból álló csomag volt.

„Tudjuk, hogy az általunk épített infrastruktúra képes ezt lekezelni” – mondta Lewis, hozzátéve, hogy az OrdinalsBot az egyik legnagyobb Bitcoin infrastruktúra csomópontot üzemelteti.

Julian Assange és a Bitcoin

Julian Assange neve szorosan összefonódott a Bitcoin történetével.

A Bitcoin közössége már a korai időkben is támogatta a WikiLeaks működését, amikor a szervezet globális banki blokád alatt állt. Az egyik első nyilvános Bitcoin-adománygyűjtés is a WikiLeaks nevéhez kötődik, és a közösség által gyűjtött BTC-k alapvetően járultak hozzá a működésük fenntartásához.

Satoshi Nakamoto, a Bitcoin titokzatos alkotója, nem igazán örült annak, hogy a WikiLeaks ilyen korán felfedezte a Bitcoint. Egy 2010-es fórumposztjában azt írta:

„A WikiLeaks felbolygatta a darázsfészket, és most a raj felénk tart.”

Ez azonban még jobban aláhúzza a Bitcoin és a decentralizált technológiák fontosságát a cenzúra elleni harcban.

Miért fontos ez ma?

Assange jelenleg is az igazságért küzd, és kampányai több mint 30 millió dollár jogi költséget halmoztak fel, amelyet részben BTC adományokból fedeztek. A „Project Spartacus” azonban nem csak Assange történetét tartja életben, hanem a Bitcoin közösség számára is egy lehetőséget teremt arra, hogy emlékezzenek és megőrizzék a decentralizált technológiák alapvető értékeit.

A dokumentumok blokkláncra helyezése egyszerre szimbolikus és gyakorlati jelentőségű. Bizonyítja, hogy a Bitcoin képes ellenállni az állami szintű támadásoknak és megőrizni az igazságot, függetlenül attól, hogy milyen akadályokkal kell szembenéznie. Ahogy Shipton fogalmazott:

„Ez a Bitcoin ereje – képes túlélni és tovább működni még akkor is, ha az egész világ ellene fordul.”