A világ legrégebbi, közel fél évszázada repülő utasszállító repülőgépe
Amikor először repült, még javában tartott a hidegháború és állt a berlini fal, Kína a legszegényebb gazdaságok közé tartozott, és közvetlen riválisa – az Airbus A320-as – még papíron sem létezett. Negyvenhat évvel később, egy teljesen átformálódott világban a repülőgép még járja a kilométereket, Dél-Amerika egén repül, és minden alkalommal száz embert szállít. Íme, a világ jelenleg szolgálatban lévő legöregebb utasszállító repülőgépe: egy Boeing 737-200-as.
Az 1977-es megrendelés
A repülőgépet ma Venezuela legkisebb légitársasága, a Venezolana használja. A ch-aviation repülési platform által rendelkezésére bocsátott adatok szerint 1977. november 7-én építették meg, amikor az amerikai Frontier Airlines – nem összetévesztendő a jelenlegi amerikai fapados légitársasággal – megrendelte a Boeingtól a 737-200-ast. Az első repülésre 1978. március 31-én került sor a repülőgépgyártó óriás Rentonban (Seattle közelében) található létesítményeiben, míg a megrendelőnek ugyanezen év április 12-én adták át.
A repülőgép korát tekintve meglepően kevés tulajdonosváltás történt. A Boeing 1985. november 1-jén a United Airlines tulajdonába került, és egészen 2011 augusztusáig ott is maradt. Nem sokkal később a Venezolana vette át, amely később a lajstromjelét is megváltoztatta „Yv3471”-re. A két Pratt&Whitney Jt8d-17 hajtóművel felszerelt (az 1960-as években kifejlesztett konstrukció) gép belső terében 117 ülés van, a fejtér fölött pedig aprócska rekeszek: a mai kerekes bőröndök nem férnének el benne.
Rajonganak érte az utasok
A régi Boeinget annyira szeretik a repülés szerelmesei, hogy ha tehetik, közvetlenül a repülőtéren foglalnak a Venezolana járatra, ha biztosak benne, hogy a csatlakozás ezzel a géppel történik. Az ősi példányt – amely nem repül minden nap – nemrég a selejtezés veszélye fenyegette. 2023. június 8-án a Dominikai Köztársaságban, a Punta Caucedóban található Las Américas repülőtéren egy busznak (amely a repülőgép és a terminál között szállítja az utasokat) és más ott lévő járműnek ütközött. Az egyik hajtómű és az orr sérüléseit két héten belül kijavították, így a repülőgép újra felszállhatott.
De meddig szeli át az eget? Nehéz megmondani. Szakértők szerint a repülőgépnek már nem sok lehet hátra, hiszen a típushoz tartozó pótalkatrészeket lassan már lehetetlen beszerezni. Többen azt feltételezik, hogy ha a Boeing 737-200-asnak legközelebb műszaki problémája lesz biztosan nyugdíjba vonul.