Mekkora olajtartaléka van Szaúd-Arábiának?

Ha konkrét mennyiséget nem is nézünk, akkor is elmondható, hogy a világ kőolajtartalékának kifejetten nagy része az OPEC-országok birtokában van. A legnagyobb ismert kőolajtartalékkal Venezuela rendelkezik, megelőzve Szaúd-Arábiát, Iránt, Irakot és Kanadát. 2023 végén messze a legnagyobb kitermelők Oroszország és az Egyesült Államok voltak. Visszatérve a legnagyobb tartalékokat birtoklókra, a szaúd-arábiai állami olajvállalat, az Aramco a világ legnyereségesebb vállalata. Messze megelőzve az Apple-t, a Microsoftot, a Google anyavállalatát, az Alphabetet és a Teslát is. Adózás előtti nyereségük 247,43 milliárd dollár, míg az Apple 114,3 milliárd dollárt produkált ugyanebben a metrikában. Itt csak az adózás előtti nyereségről beszélünk, nem pedig a piaci kapitalizációról. Ami ez utóbbit illeti, abban a kategóriában az Apple áll az első helyen 3,346 billió dollárral, míg az Aramco 1,788 billió dolláros kapitalizációval rendelkezik.

Az Aramco a világ legértékesebb vállalata

A szaúd-arábiai Aramco mérföldekkel megelőzi versenytársait a globális olajszektorban is. Az amerikai olajipari óriások meg sem közelítik az Aramco tartalékait, mivel az négyszer nagyobb, mint a hat legnagyobb amerikai olajipari vállalaté együttvéve. Az Aramco 2024-ben 259 milliárd hordónyi olaj- és gáztartalékkal rendelkezik. Ilyen mennyiséggel senki nem rendelkezik a világon, ami az Aramcot az olajágazat vitathatatlan királyává teszi. A hét legnagyobb olajtartalékkal bíró vállalat aktuálisan a következő (az adatok egy hordónak megfelelő számban):

Aramco – 258,8 milliárd
ExxonMobil – 17,7 milliárd
Chevron – 11,2 milliárd
Total Energies – 10,2 milliárd
Shell – 9,6 milliárd
BP – 7,2 milliárd
Eni – 6,6 milliárd

Az Aramco tehát négyszer nagyobb, mint a hat másik olajtársaság együttvéve. A cég 2016 és 2023 között 722 milliárd dollár értékű nyereséget termelt. Így továbbra is a királyság legnagyobb profittermelője, és a világ legértékesebb vállalatai közé tartozik. Az olaj mellett Mohammed Bin Salman szaúd-arábiai koronaherceg a királyság gazdaságának diverzifikálására törekszik. Azt tervezi, hogy az Egyesült Arab Emírségekhez hasonlóan liberalizálja a királyság gazdaságát, hogy vonzza a külföldi befektetéseket. Mert a jelenlegi kitermelési ütem mellett Szaúd-Arábia olajtartaléka 60-70 éven belül el fog fogyni. És egyébként a 10 legnagyobb olajtartalékkal rendelkező ország közül Iránt és a rettentően alacsony szinten kitermelő Venezuelát leszámítva mindenkinek 100 éven belül el fog fogyni minden tartaléka. Minden új felfedezés ellenére is.