Így néz ki most a világ 7168 élő nyelvének helyzete

A világon 7168 élő nyelv van, de ez a szám folyamatosan csökken. Mi teszi élővé, kik és hol beszélik a különböző nyelveket, valamint hányat fenyeget a kihalás veszélye?

Stephen Jones, a Derivation.co vezérigazgatója által készített tanulmány és az Ethnologue adatai megmutatják, milyen állapotban vannak a világunk élő nyelvei.

Az élő nyelvek feltérképezése

Jelenleg 7168 élő nyelv van a földön, de ez a szám az elkövetkezendő évtizedekben radikálisan csökkenhet, mivel a 43%-uk a kihalás  veszélyével néz szembe.

A csökkenés oka, hogy körülbelül minden 40. napon kihal egy nyelv. A veszélyeztetett kategóriába soroltak túlnyomó többsége az őslakos közösségekben található. Ezen nyelvek elvesztése a bennük rejlő kultúra és tudás elvesztését is kockára teszi. A jelenlegi ütemben a világ nyelveinek akár 90%-a eltűnhet a következő 100 évben.

Az Ethnologue adatai szerint a nyelveket négy tágabb kategória szerint osztályozzák:

  • Kihalt: Eddig 451 olyan kihalt nyelvet találtak, amelyet már nem használnak és senki sem őrzi a hozzájuk kapcsolódó etnikai identitástudatot.
  • Veszélyeztetett: A gyerekek nem tanulják és nem használják, már nem a norma része. Jelenleg több mint 88 millió ember beszéli a több mint 3000 veszélyeztetett nyelv egyikét.
  • Stabil: Otthon és a közösségben használják, minden gyermek megtanulja, de az intézményekben hivatalosan nem használják.
  • Intézményes: A közösségen kívül, az intézményekben is használják. 492 intézményes nyelv van használatban.

Ahogy az alábbi ábra mutatja, több mint 88 millió ember beszél veszélyeztetett nyelvet, miközben 6,1 milliárd ember a legerősebb, 490 intézményes nyelv valamelyikét beszéli.

Az élő nyelvet beszélők megoszlása a nyelvskála-kategóriákon belül

Forrás: Visualcapitalist.com

Hol vannak veszélyben?

Óceánia régiójában a legnagyobb a veszélyeztetett a nyelvek száma: 733 van veszélyben. A 8,8 millió lakosú Pápua Új-Guinea ad otthont a világon a legtöbb nyelvnek. Gyakran előfordul, hogy a kis közösségekben csak néhány száz ember beszéli ugyanazt.

Afrikában 428 nyelv van veszélyben, és leginkább az Egyenlítő körül csoportosulnak. Az elvándorlás, a szárazság és a konfliktusok a legfőbb okok, amelyek miatt veszélyben vannak.

Észak- és Közép-Amerikában 222 nyelvet fenyeget a kihalás veszélye. Az Egyesült Államokban az őslakos nyelvek 98%-a veszélyeztetett, ami az egyik legmagasabb arány a világon.

A veszélyben lévő nyelvek 

Forrás: ethnologue.com

Van remény a nyelvek újraélesztésére

A kulcsfontosságú kezdeményezéseknek hála van remény a nyelvek megőrzésére.

Az 1970-es években például a maori nyelvet a maori iskolások mindössze 5%-a beszélte. Mára ez 25%-ra emelkedett, miután a maorik az erőfeszítéseik révén rávették a kormányt arra, hogy törvényileg védje a nyelvet.

Hawaiin az 1970-es években mindössze 2000 ember beszélte az anyanyelvet. Miután a kormány biztosította, hogy az iskolákban tanítsák a nyelvüket, a beszélők száma 2023-ra 18 700-ra ugrott.

A mesterséges intelligencia fejlődése szintén eszközöket biztosít a nyelvek megőrzéséhez. A Google és a Microsoft például olyan AI eszközöket fejleszt, amelyek lenyűgöző sebességgel képesek nyelveket fordítani, így a kihalófélben lévő nyelvek hozzáférhetőbbé és megőrízhetőbbé válnak.

Melyik a legismertebb?

Nem meglepő módon a legelterjedtebb az angol. Ennek oka először a Brit Birodalom gyarmatosításának, később pedig az amerikai kultúra elterjedésének tulajdonítható.

A legtöbb anyanyelvi felhasználóval és a legtöbb beszélővel rendelkező nyelvek

Forrás: ethnologue.com

Az angolt 380 millió ember az anyanyelveként beszéli, míg közel 1,1 milliárdan használják a világ szinte minden területén. A második helyen, a hatalmas kínai népességnek köszönhetően, a mandarin kínai áll, majd ezt követő a hindi és a spanyol.

Mire számíthatunk a jövőben?

Jelenleg az angol a közvetítőnyelv, amelyet a különböző anyanyelvű beszélők közös nyelvként használnak. Ez a státusz azonban a demográfiai tendenciák folytatódásával hamarosan változhat.

Kína felemelkedését nyilvánvalóan figyelembe kell venni. Ahogy Kína tovább növeli gazdasági erejét és befolyását, úgy fognak szaporodni a nyelvét használók is. Ugyanakkor az előrejelzések szerint 26 olyan afrikai ország fogja megduplázni a népességét, amelyek közül sokan a franciát beszélik első nyelvként. A Natixis befektetési bank egyik tanulmánya szerint Afrika növekedése a franciát is előtérbe helyezheti, és 2050-re akár a legtöbbet beszélt nyelvvé is válhat.