A VanEck tanácsadó szerint a Bitcoin spot ETF-nek hosszútávon lesz igazán komoly hatása

Valószínűleg már sokaknak a könyökén jön ki a Bitcoin spot tőzsdén kereskedett alapok (ETF) jóváhagyásának ügye, de jelenleg mindent ez mozgat a piacon. Meg is osztotta a közösséget a kérdés, egyesek szerint akár már 4 milliárd dollárt hozhat a piacra az első évben a Bitcoin spot ETF. Mások, így például a VanEck eszközkezelő egyik szakértője, Gurbács Gábor is úgy vélik, hogy a kezdeti hatás nem lesz ilyen óriási.

Mindenki elmondta már a véleményét, de valódi hatást majd a Bitcoin spot ETF jóváhagyás után lehet mondani

Gurbács az X-en tett közzé egy posztot, amely szerint a beáramló azonnali tőke mennyiségét túlbecsülték. Szerinte főleg intézményi befektetők portfolió átalakításából jön majd nagyjából 100 millió dollárnyi tőke a kezdeti időszakban. Gurbács inkább a hosszútávú pozitív hatásokat látja. Az arany piacával von párhuzamot, ahol az arany ETF-ek 2004-es bevezetése vezetett komoly áremelkedéshez. Az azt követő 8 évben az arany ára 400 dollárról 1800 dollárra emelkedett, míg a teljes piaci kapitalizációja 2 billió dollárról 10 billió dollárra nőtt. Jelenleg a Bitcoin piaci kapitalizációja 834 milliárd dollár, ami az arany 2004-es piaci kapitalizációjának 40%-a.

Gurbács a bitcoin árára is ráhúzza az arany növekedési pályáját, viszont szerinte ez jóval gyorsabb lesz. Köszönhetően a bitcoin rögzített kínálatának és a felezési eseményeknek. A Bitcoin spot ETF ráadásként pedig tényleg „legálissá” és elfogadottá teszi a hagyományos befektetők számára is a kriptovalutát. És több más elemző is osztja ezt a nézetet. A Bloomberg egyik ETF elemzője, James Seyffart szerint mindenki a rövidtávú hatásokra fókuszál, pedig a hosszútávú hatás az, ami tényleg jelentős lesz. A kérdés most tehát az, hogy akkor milyen hatásra lehet számítani rövidtávon a jóváhagyás után. Vajon a piac tényleg beárazta már a jóváhagyást?