A válság közepette akár 8000 dollár is lehet az arany árfolyama
Jan Nieuwenhuijs aranypiaci elemző azt jósolta, hogy az arany ára a következő évtizedben meghaladhatja a 8000 dollárt, mivel a jelenlegi ukrán-orosz háború és az infláció elleni világméretű küzdelem miatt a központi bankok megállás nélkül veszik az aranyat. A javasolt hosszú távú ármodell szerint a nemesfém unciája még a 10 000 dollárt is elérheti.
Jan Nieuwenhuijs a kedvezőtlen makrogazdasági tényezőket és a feszült politikai helyzetet emelte ki. Az elemző úgy véli, hogy az Ukrajna és Oroszország közötti jelenlegi konfliktus, valamint az infláció elleni globális háború a tartalékok összetételének megváltozását fogja kiváltani.
Elemzésének részeként, amely a központi bankok által tartott arany történelmi százalékos arányát tekinti kulcsfontosságú mérőszámnak, Nieuwenhuijs megállapítja:
„A központi bankok összességében szokatlanul bíznak a devizában, mivel az arany aránya az összes tartalékon belül 2022-ben 16%-ot tett ki, szemben az 59%-os történelmi átlaggal. Ezek a központi bankok azonban kezdik elveszíteni a bizalmukat a társaik által kibocsátott valuták iránt.”
Modellje szerint, ha a központi bankok tartalékaik 51%-át aranyban halmozzák fel, az arany ára elérné a 10 000 dollárt unciánként. Nieuwenhuijs azt állítja, hogy az aranyra való átállást a magánbankok és más szervezetek is követni fogják.
A központi bankok felhalmozzák az aranyat
A központi bankok az utóbbi időben hatalmas aranykészleteket halmoztak fel. 2022-ben rekordmennyiségű aranyat vásároltak, a tartalékok 1136 tonnával nőttek, míg a devizában tartott tartalékok 950 milliárd dollárral csökkentek. Csak 2022 harmadik negyedévében közel 400 tonna aranyat vásároltak fel a jegybankok az Arany Világtanács jelentése szerint.
Március 2-án az Arany Világtanács arról számolt be, hogy a központi bankoktól érkező arany iránti kereslet 2023-ban is erős maradt, mivel januárban 31 tonna nemesfémmel növelték a készletet. Törökország vásárolta a legtöbb aranyat, egész pontosan 23 tonnát.
Más személyiségek is az arany és más ritka eszközök, például a bitcoin felemelkedésére figyelmeztettek. Robert Kiyosaki, a Gazdag papa, szegény papa című bestseller szerzője februárban azt jósolta, hogy az arany 2025-re elérheti az 5000 dollárt, és jelezte annak lehetőségét is, hogy a bitcoin elérheti az 500 000 dollárt.