A közösségekben van a kriptoszektor jövője

A Mintable vezérigazgatója, a blokklánc fejlesztéssel foglalkozó Zach Burks írt egy véleménycikket az új év alkalmából. Nem győzte hangsúlyozni, hogy a globális digitális világ milyen hatással van a mindennapi életünkre. Az élet és a társadalom számos területe legalább részben, ha nem teljesen már online zajlik. A globális átlagos internetpenetráció megközelítőleg 67,5%. Az Európai Unióban már a háztartások 93,1%-a rendelkezik internetkapcsolattal, szóval a digitalizáció fénysebességgel zajlik. Úgy tűnik, hogy ez a tendencia távolról sem lassul, hanem egyre inkább gyorsul, és most a következő mérföldkő felé halad: ez a Web3.

Bár a Web3 számos előnnyel jár, komoly aggályokat és megoldatlan kérdéseket is felvet, amelyek közül a legfontosabb az alkotók és a fogyasztók közötti hatalmi egyensúlytalanság. Bár a Web3-at eredetileg decentralizáltnak tervezték, az alkotók egyre inkább olyan protokollokat fejlesztenek ki, amelyek a legjobb esetben is manipulatívak, kihasználók és kamu projektekből állnak. Sokszor pedig szimplán átverések és csalások. Csak az Egyesült Államokban 2023-ban 5,6 milliárd dollárt loptak el a befektetőktől kriptocsalások révén.

A Web3 csak úgy működhet, ha visszaadjuk a közösségeknek a hatalmat

A hatalom egyre inkább néhány alkotó kezében összpontosul, és ez ellen csak úgy lehet felvenni a harcot Burks szerint, ha visszaadjuk az erőt a tömegeknek. A decentralizált irányítás és a Web3-ra való biztonságos és méltányos átállás megkönnyítése érdekében olyan blokkláncra épített eszközökre van szükség, amelyek demokratizálják a digitális társadalmat. És lehetővé teszik, hogy a felhasználók kollektív döntéshozatala a valós társadalmi viselkedést tükrözze. Megfelelően végrehajtott fejlesztés esetén a mémcoinok, vagy „közösségi”, „kulturális” coinok kulcsfontosságú eszközt jelentenek ennek eléréséhez. Mert bár a mémcoinok gyakran nem rendelkeznek hagyományos hasznossággal, leginkább a közösségek szolgálatára tervezik őket.

A mémcoinok azonban jelenlegi formájukban leginkább spekulációra jönnek létre, arra használják őket. Néhány kiválasztott bennfentes járhat jól velük, de a többség ritkán. Pont ezért ez a dinamika fenntarthatatlan, mert ellentmond a kripto alapelveinek. A rossz szereplők egy kis csoportja által elkövetett kriptomanipuláció leküzdésének kulcsa a közösséget erősítő infrastruktúrák, köztük a decentralizált autonóm szervezetek (DAO-k) által támogatott mémcoinok fejlesztése. Egy DAO és egy mémcoin/közösségi coin kombinálása azt jelenti, hogy a coin tulajdonosai beépített jogokkal rendelkeznek a DAO hatáskörén belüli kollektív kormányzásra.

Csak a mémcoinban részesedéssel rendelkező személyek rendelkeznek ilyen kiváltságokkal, ami azt jelenti, hogy a tulajdonosok érdekei a szavazási és irányítási rendszerek középpontjába kerülnek. A közösség fejlődését és növekedését tükrözi a coin. A DAO-k már most megváltoztatják a decentralizált pénzügyek arculatát. Az Uniswap DAO a 6 milliárd dolláros alapjának bővítésén dolgozik. Ez egy olyan pénzösszeg, amelynek felhasználásáról a DAO dönt.

Konkluzió

Legyen szó akár afrikai vállalkozók egy kis csoportjáról, akik likviditási poolt szeretnének létrehozni, vagy ohiói lakosok csoportjáról, akik egy iskolának gyűjtenek pénzt, a digitálisan irányított demokrácia ereje lenne a globális áttörés. Remélhetőleg ez megjön végre Donald Trump megválasztott amerikai elnök kormányzása alatt. A Web3-ban megvan a lehetőség, hogy átalakítsa a mindennapi életet, és gyorsan fejlődik. De jelenlegi formájában fennáll a visszaélés veszélye a rosszindulatú szereplők miatt. Burks szerint meg kell védeni a Web3-at, hogy így biztosítsuk, hogy beváltja a decentralizált pénzügyek és a decentralizált kormányzás ígéretét. És a jóslatok szerint van is erre esély már 2025-ben is.