DarkFi – A Lunarpunk anonim blokklánc rövid bemutatója

A DarkFi projekt egy olyan koncepció, mely anarchista filozófiaként határozza meg magát és amely nevét a DeFi-re utalásból eredezteti. De ez alapvetően a kriptográfián alapuló decentralizált pénzügyekre fókuszál és a „Going Dark” koncepcióra, amelyet James Comey, az FBI korábbi igazgatója emelt ki 2014-ben egy beszédben. Ez a mindent felölelő titkosítás problémáját jelenti a bűnüldöző szervek számára a digitális tevékenység rendőri ellenőrzésében. Még mielőtt beleugranánk, meg kell említeni egy gondolatot Eric Hughes „A Cypherpunk’s Manifesto” esszéjéből. „Az elektronikus korban a magánéletre szükség van a nyílt társadalomhoz. A magánélet nem titoktartás. A magánügy az, amiről az ember nem akarja, hogy az egész világ tudjon, de a titkos ügy az, amiről az ember nem akarja, hogy bárki is tudjon. A magánélet az a hatalom, amellyel szelektíven felfedhetjük magunkat a világ előtt.”

A DarkFi-t Amir Taaki, egy korai Bitcoin-fejlesztő hozta létre, aki most egy nemzetközi kódolócsoporttal együtt dolgozik egy privát blokklánc hálózaton. A csapat tagjai állítólag Európa és a Közel-Kelet régióiban élnek. A különböző weboldalak és források, köztük a Wikipedia szerint a brit-iráni származású Taaki 1988-ban született. Miután rövid ideig két brit egyetemre is járt, Taaki a szabad szoftver mozgalom felé fordult. Taaki segített létrehozni az SDL COLLIDE-ot, a DirectMedia Simple Layer kiterjesztését, amely egy nyílt forráskódú könyvtár, amelyet a játékfejlesztők használnak. 2009-ben és 2010-ben Taaki profi pókerjátékosként is kereste a kenyerét.

Az online szerencsejátékkal kapcsolatos tapasztalatai vonzották végül be a Bitcoin projekthez. A legjobb Bitcoin-fejlesztők között szerepelt. Megalapította az Egyesült Királyság első bitcoin tőzsdéjét, a „Britcoin”-t. Majd 2011-ben vezető fejlesztője volt egy új brit tőzsdének, az „Intersango”-nak, amely jelenleg zárva van. Taaki volt az, aki még 2012-ben megszervezte az első Bitcoin-konferenciát Londonban. Jelenlegi tartózkodási helye ismeretlen, a legtöbben úgy gondolják, hogy Londonban élhet.

A DarkFi küldetése

A Bitcoin eredeti küldetése az volt, hogy megkérdőjelezze a hagyományos banki tevékenységet és a kormányok által kibocsátott fiat valutát. Egyfajta P2P pénzt javasolva, hogy lehetővé tegye az emberek egyéni szuverenitását. Sajnos úgy tűnik azonban, hogy ez a koncepció elveszni látszik. A kriptotér fókusza egyre inkább a befektetőkre és a kapitalistákra összpontosít, engedve az állami nyomásnak a szankciók és szabályozások tekintetében a túlélés érdekében. A DarkFi fejlesztőcsapat úgy véli, hogy a jelenleg Web3-nak nevezett rendszer egyre inkább megfigyelési eszközzé válik. Ha ez így folytatódik, a társadalom magánélete szinte nem is létezik majd, a politika pedig egy olyan diktatúra lesz, amelyben minden felhasználónak és állampolgárnak online kell maradnia, hogy a központi hatóságok ne tekintsék nemkívánatosnak.

A magánélet védelme tabuvá vált, ami a jelenlegi körülmények között gyakran a projektfejlesztés erőszakos leállítását eredményezi az átláthatóság és a tiltott tevékenységek megelőzése nevében. A DarkFi fejlesztői úgy vélik, hogy a kriptotér két részre fog szakadni: RegFi, (Regulated Finance), amelyet a kormányok irányítanak, és DarkFi, egy valóban szabad, decentralizált és cenzúrázatlan paradigma. A Bitcoin egy ál-anonim hálózat, a főkönyvében minden tranzakciót nyilvánosan rögzítenek, azaz átláthatóak és nyomon követhetőek, bár elvileg a tulajdonosok nem ismertek, de a kapcsolódó off-chain adatok (közösségi hálózatok, cím IP címe stb.) segítségével megismerhetőek lennének.

A második generációs blokkláncok, mint például a 2015-ben indult Ethereum, programozhatóságot biztosítottak, majd mások, mint például a harmadik generációs Cardano az új Proof of Stake (PoS) konszenzusprotokollal kiegészítették az önirányítási projektet. De mindannyian ugyanazt az utat követték a főkönyvük átláthatósága és nyomon követhetősége tekintetében. Vannak azért kivételek is, mint a Monero vagy a Dash, bár ők különféle jogi problémákkal küzdenek a megközelítésük miatt. A DarkFi a harmadik generáció programozhatóságával próbál haladni, de együtt a magánélet védelmével.

;

A DarkFi működése

Maga a DarkFi egy közösség és egy mozgalom, amely olyan rendszereket kíván létrehozni az emberek számára, amelyekkel megőrizhetik az alapvető emberi jogokat. Például a magánélethez való jogot, a véleménynyilvánítás szabadságát és az egymással való – közvetítők nélküli – interakcióhoz való jogot. A kriptoanarchia az a taktika, amely a kriptográfiát a szabad közösség rendszereinek létrehozásához használja. Az adatvédelmi technológiák erősebben jelennek meg, mint valaha, és teljesen megállíthatatlanok. A DarkFi anonim és biztonságos kriptográfiát akar létrehozni, akárcsak a Monero és a Zcash. A különbség az, hogy a DarkFi intelligens szerződésekkel rendelkező alkalmazásokat kíván fejleszteni. Túl azon, hogy olyan pénzrendszer legyen, mint mondjuk a Monero. A Richard Stallman és a szabad szoftver mozgalom által inspirált DarkFi teljes mértékben a GNU AGPL licenc alatt áll, a szabad szoftver filozófiája szerint, ellentétben a kriptoipar legtöbb fejlesztésével. A DarkFi nem egy vállalati startup, hanem egy gazdasági és demokratikus projekt, egy operációs rendszer a társadalom számára.

Így épül fel a projekt

A DarkFi egy elsőréteges blokkláncból áll, amely P2P csomópontok hálózataként működik, amelyek speciális protokollok segítségével lépnek kapcsolatba egymással, alapértelmezés szerint adatvédelmi funkcióval, P2P IRC üzenetküldő rendszerrel, titkosított csoportokkal és DM-ekkel. Ezen felül decentralizált együttműködési eszközökkel a szervezéshez, feladatmenedzsmenthez és egyéb segédprogramokhoz. A kezdeti hangsúly az egyszerű anonim cserékre és egy DAO-ra fog összpontosítani az irányításhoz. Aztán a tervek szerint szervezeti eszközöket építenek ki és bővítik az ökoszisztémát.

A DAO és a DeFi lehetővé teszi, hogy életre keltsen egy olyan demokratikus teret, ahol több kultúra, etnikai csoport és politikai formáció létezik egymás mellett, konföderalista struktúrával. A DarkFi zérótudásos titkosítási protokollon, többszereplős számításon és a homomorfikus titkosításon alapul, valamint nyelvi és fejlesztői eszköztárakat használ a tökéletes kód létrehozásához. Konszenzusmechanizmusa a Proof of Stake. A Cardano fejlesztőcége, az IOHK által tervezett Ouroboros Crypsinous protokoll pedig biztosítja a validátorok elrejtését.Konszenzus tokenje a Drk. A Darkfi környezetet kínál anonim alkalmazások építéséhez és futtatásához. A Darkfi blokklánc irányítása, a stakelés, az unstakelés és a tranzakciós szerződések ZKAS nyelven íródnak, amely a zkVM Halo2 nyelv compilere. A blokklánc aktuálisan a tesztneten üzemel.