Lőttek a tűzszünetnek, Ukrajna továbbra is támadja az oroszokat

Kevesebb mint 24 óra telt el azóta, hogy bejelentették az oroszok és az ukránok közötti „részleges tűzszünetet”, máris olyan vádak hangzottak el, hogy a megállapodást ismét megszegték.
A részleges tűzszünetről – amely az energetikai infrastruktúra elleni támadások 30 napos leállítását, illetve a fekete-tengeri támadások szüneteltetését is magában foglalja – a két hadviselő ország és az Egyesült Államok a szaúdiak által szervezett béketárgyaláson egyezett meg.
Ennek ellenére az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy az éjszaka folyamán több újabb támadás érte Oroszország energetikai infrastruktúráját, köztük a krími Glebovszkoje földalatti gáztárolót. A minisztérium arról is beszámolt, hogy a Kurszki régióban mintegy 4000 ember számára szűnt meg az áramszolgáltatás, miután egy ukrán drón csapást mért egy energetikai létesítményre.
A közleményben azt is kiemelték, hogy ezek az incidensek Zelenszkij nyilvános, március 24-ei nyilatkozata ellenére történnek, amely szerint Ukrajna befejezi az orosz infrastruktúra támadását.
„Azzal, hogy továbbra is kárt okoz Oroszország polgári energetikai infrastruktúrájának, a kijevi rezsim valójában mindent megtesz azért, hogy megzavarja az ukrán konfliktus rendezését célzó orosz-amerikai megállapodásokat” – olvasható a közleményben.
Egyelőre nem született megállapodás a fekete-tengeri tűzszünetről
Ukrajna viszont azzal vádolja Oroszországot, hogy valójában nem is célja a béke elérése. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdán felszólította az Egyesült Államokat, hogy további szankciókkal sújtsa Moszkvát, amely szerinte egyértelműen nem törekszik „valódi békére”, miután állítása szerint több orosz dróntámadás is történt az éjszaka folyamán.
Ami az új fekete-tengeri kezdeményezést illeti, szintén súlyos nézeteltérések vannak az oroszok és az ukránok között.
„Az orosz és az amerikai elnök közötti megállapodással összhangban mindkét fél elkötelezte magát a fekete-tengeri kezdeményezés végrehajtása mellett… Ez a kezdeményezés magában foglalja a biztonságos hajózás garantálását a Fekete-tengeren, a támadások megszüntetését, valamint a kereskedelmi hajók katonai célú használatának megtiltását…” – áll a Kreml közleményében.
Ukrajna azonban máris megvádolta Moszkvát, hogy nem gondolja komolyan a megállapodás feltételeit, és az ukrán védelmi minisztérium kijelentette, hogy az orosz hadihajóknak a Fekete-tenger keleti részén kívüli mozgását a megállapodás megsértéseként kezelik.
„A Kreml megint hazudik, azt állítva, hogy a fekete-tengeri tűzszünet állítólag a szankcióktól függ, és hogy az energetikai infrastruktúrát érintő tűzszünet állítólag március 18-án kezdődött. Moszkva mindig hazudik” – mondta Zelenszkij kedd este.
Úgy tűnik tehát, hogy a fekete-tengeri tűzszünet életbe lépése előtt még jelentős akadályokat kell leküzdeni. Moszkva egyik feltétele ugyanis, hogy a nemzetközi élelmiszer- és műtrágya-kereskedelemben részt vevő bankjai csatlakozhassanak a SWIFT fizetési rendszerhez.