Egy újfajta vérvizsgálat a tünetek előtt képes felismerni a halálos rákos sejteket

Kutatók egy csoportja nemrég kifejlesztett egy új tesztet a rákos sejtek által termelt fehérje kimutatására. Az innovatív vérvizsgálatnak köszönhetően számos rákos megbetegetést diagnopsztizálhatunk, még mielőtt a tünetek megjelennének.

A legtöbb fehérje a szervezetünkben könnyen kimutatható különböző tesztek segítségével, viszont ezek nem elég jók ahhoz, hogy megbízhatóan megmondják, hogy valaki rákos-e vagy sem.

A Rockefeller Egyetem tudósai kifejlesztettek egy olyan vérvizsgálatot, amely a rákos sejtek által termelt kulcsfontosságú fehérjét képes kiszűrni. Nemrég egy ORF1p nevű fehérjét vizsgáltak, amely a DNS-ünk egy speciális genetikai eleméből tevődik össze. Az ORF1p számos ráktípusban megtalálható, amelyek gyakorinak, és persze veszélyesnek mondhatóak.

„Nem szabadna ORF1p-t találni egy egészséges ember véráramában.” – mondta John LaCava Rockefeller professzor, a tanulmány társszerzője.

A rák felismerése a tünetek előtt

Ami érdekes, hogy az ORF1p nagy mennyiségben termelődik még azelőtt, hogy a rákot mikroszkóp alatt ki lehetne mutatni. Továbbá a szokásos laboratóriumi vizsgálatokkal sem lehet észlelni jelnlétét a sejtekben. Ennek az akadálynak a leküzdésére a kutatók a Single Molecule Arrays (Simoa) nevű szuperérzékeny tesztet használták, amely rendkívül alacsony vérszinteken képes kimutatni a káros ORF1p-t.

„A felfedezés úttörő jelentőségű lehet a halálos rákos megbetegedések korai diagnosztikai tesztjeként. Az ilyen típusú ultraérzékeny kimutatási eszközök úttörő módon javíthatják a betegek helyzetét.” – mondta Michael P. Rout, a Rockefeller laboratóriumának vezetője.

A kezdeti vizsgálatok során a csoport előrehaladott mell- és vastagbélrákban szenvedő betegeknél talált ORF1p fehérjét. Bár nagyon kis mennyiségben volt jelen, a Simoa mégis képes volt felismerni azt.

A szakemberek 400 egészséges, 20 és 90 év közötti ember vérplazmáját is megvizsgálták. Arra a megállapításra jutottak, hogy 97-99%-uknál az ORF1p nem volt kimutatható. A megvizsgáltak közül öt személynél a tesztekben feltűnő mennyiségű ORF1p-t találtak, az egyiknél, akinél a legmagasabb volt a fehérje szintje, később előrehaladott prosztatarákot diagnosztizáltak, hat hónappal az első tesztje után. Ebből is látszik, hogy milyen jelentős módszerrel álltak elő a laboratórium kutatói a rákos megbetegedések időbeni diagnosztizálásához.

A teszt eredményessége

Összességében a kutatók megállapították, hogy a teszt nagy pontossággal kimutatta az ORF1p-t a petefészek-, nyelőcső- és a vastagbélrákos betegek vérmintáiban. Az eljárás ráadásul kevesebb mint 3 dollárba kerül, és két óra alatt eredményt ad.

A rák kimutatásán kívül a teszt a rákkezelés hatékonyságának értékelésére is használható. Ha egy kezelés hatásos, akkor a beteg ORF1p-szintjének csökkenését kell mutatnia. A kutatók 19 nyelőcsőrák miatt kezelt beteget vizsgáltak, és megállapították, hogy a kezelésre reagáló 13 betegnél az ORF1p szintje a teszt kimutatási határa alá csökkent.

Nagyobb mintákon végzett vizsgálatokra van szükség az eljárás további validálásához és annak megállapításához, hogy az említett rákos megbetegedéseken kívül másokat is kiszűr-e. További kutatásokra van szükség annak megértéséhez is, hogy létezik-e ORF1p-nek normális alapszintje, és milyen tényezők befolyásolhatják koncentrációját.

Minotaurus (MTAUR) – A Kihagyhatatlan Előértékesítés!

  • Akár 70% Kedvezmény a Tokenvásárlás Után
  • Ajánlói Program és Ösztönző Juttatások
  • 100 000 USDT Nyereményjáték: Kiemelkedő Nyerési Esély
  • In-Game Hasznosság a 14.78 Mrd. USD Alkalmi Játék Piacon
  • A SolidProof és a Coinsult Által Auditált Okosszerződés

Érdekel

Értékelés

logo