A túlélésért küzd a bankóriás, itt a következő Lehman Brothers?
A svájci bankóriás, a Credit Suisse a túlélésért küzd. Már hónapok óta folynak a találgatások, hogy mi lesz a nagynevű bankkal.
Már hónapok óta folynak a piacokon, üzleti és politikai körökben, valamint a közösségi oldalakon is a viták arról, hogy milyen jövő vár a jobb napokat is megélt Credit Suisse svájci bankra.
A második legnagyobb svájci bank és a világ egyik legnagyobb bankja – melynek több mint 45 ezer dolgozója van – nagy bajba került és jelenleg a túléléséért küzd. A pénzintézet bedőlése valószínűleg hasonló sokkot okozna a piacokon, mint amilyet a Lehman Brothers amerikai bank 2008 szeptemberi csődje okozott. Ez az esemény a nagy gazdasági világválság óta az egyik legsúlyosabb pénzügyi és gazdasági válságot váltotta ki, melyből igazán sosem sikerült kilábalni.
Egy évvel ezelőtt a Credit Suisse piaci kapitalizációja 22,3 milliárd dollár volt. Ma már csak 10,4 milliárd dollár, a részvényei egy év alatt 56,2 százalékkal 3,98 dollárra estek.
Ez igazi rémálom a bank számára, amelynek sikerült túlélnie a pénzügyi válságot anélkül, hogy túl sokat veszített volna. A válság idején a Credit Suisse részvényei bizonyára estek, de csak 45 dollárig zuhantak, ami akkoriban egy bank számára igazi bravúrnak tűnt. Az elmúlt napokban azonban borús hangulat uralkodik a bankban, amely még mindig nem újította meg egyes dolgozók szerződését, a távozókat pedig már nem is próbálják meg másokkal helyettesíteni.
Több nagykutya már lelépett
A tehetségek mind elmentek. A bank most veszítette el az egyik vezetőjét, Jens Weltert, aki 27 év után távozott a Citigrouphoz. Welter a banki üzletág globális társvezetője volt. Szintén felmondott Daniel McCarthy, a globális hiteltermékekért felelős vezető.
„Tisztában vagyok azzal, hogy mind a vállalaton kívül, mind a vállalaton belül sok a bizonytalanság és a spekuláció” – közölte Ulrich Korner vezérigazgató szeptember 30-án a dolgozóknak küldött bejegyzésében. „Október 27-e előtt nem oszthatom meg az átalakítási terveink részleteit, de szeretném arról biztosítani Önöket, hogy ebben a kihívásokkal teli időszakban közvetlenül halljanak rólam. Ezért addig is rendszeresen küldök Önöknek friss információkat.”
A TheStreet által látott feljegyzésben a vezérigazgató kifejtette, hogy „ez egy kritikus pillanat” a bank számára, és figyelmeztette a dolgozókat, hogy a pletykák és találgatások folytatódni fognak, és még hangosabbá válnak. Biztosította őket, hogy a részvényárfolyam nem tükrözi a cég pénzügyi helyzetét.
„Bízom benne, hogy nem keverik össze a részvényárfolyamunk napi teljesítményét a bank erős tőkealapjával és likviditási helyzetével” – fogalmazott.
„A Credit Suisse a hosszú távon fenntartható jövő érdekében átalakításon dolgozik – jelentős értékteremtési potenciállal” – tette hozzá Korner. „Biztos vagyok benne, hogy megvan mindenünk a sikerhez.”
A befektetési bank hibái az elmúlt években számos egymást követő botrányba fulladtak, felelevenítve a csődjéről vagy a rivális UBS-szel való egyesüléséről szóló spekulációkat.