A tengerben köt ki a fukushimai radioaktív víz
Japán víz alatti vezetéket épít, hogy a tengerbe vezessék a fukushimai radioaktív vizet.
Egy olyan világban, ahol az ENSZ nyomást gyakorol a nyugatra, hogy drasztikusan csökkentse a káros anyag kibocsátást, hogy megmentse a világot a globális felmelegedéstől. És ahol a környezettudatos befektetések a legforróbb új trendek a befektetési piacon, figyelemre méltó, mit tesz a japán kormány. A tervek szerint a tönkrement Fukushima atomerőműből származó szennyvizet a Csendes-óceánba kívánják elvezetni.
A fukushimai radioaktív vizet a tengerbe öntik
A TEPCO végre elhatározta, hogy megszabadul attól a nukleáris szennyvíztől, amely a fukushimai atomerőmű tönkrement reaktorában halmozódott fel. A cég 1 kilométer hosszú víz alatti vezetéket épít, hogy a vizet közvetlenül a reaktor romjaiból a Csendes-óceánba engedje, ahol a szakértők úgy vélik, hogy az áramlatok gyorsan felhígítják majd azt.
A japán TEPCO feladata, hogy felügyelje az üzem tisztítását, amely egy nagy nukleáris katasztrófa epicentruma lett, amikor egy földrengés és az azt követő szökőár az üzemet érte, és három reaktor leolvadt. Csernobilon kívül Fukushima az egyetlen nukleáris baleset, amely elnyerte a 7. szintű minősítést a Nemzetközi Nukleáris Esemény Skálán.
A végleges tervet a japán Nukleáris Szabályozási Hatóság elé terjesztik a következő hónapban felülvizsgálatra. A térség halászati ágazata érthető módon ellenzi az intézkedést, de kevés elemző számít arra, hogy elutasítsák a tervet, mivel nincsenek alternatívák a radioaktív szennyvíz elhelyezésére.
Amióta a japán kormány először áprilisban jóváhagyta a tervet, a TEPCO megvizsgálta, hogy a part mentén vagy a parttól távolabb szükséges a vizet a tengerbe engedni.
A terv végül az lett, hogy a parttól távolabb kerüljön erre sor, mivel a szakértők úgy ítélték meg, hogy így az óceáni áramlatok elsodorják a szennyvizet és nagymértékben feloldhatják a radioaktivitást.
A szennyvíz kieresztése előtt a TEPCO azt tervezi, hogy a lehető legtöbb radioaktív anyagot eltávolítja, majd a maradékot legalább 100 rész tengervízzel hígítja.
Bár a szennyezett víz kiszivattyúzása (legalább egy) rektorokból fontos lépés Fukushima megtisztítása felé, de ezzel együtt még messze vannak a folyamat befejezésétől. Tavaly a TEPCO 44 éves tervet vázolt fel a 2. számú reaktor leszerelésére.