A Telegram bevételeinek jelentős része kriptóból származik

Az elmúlt időszakban minden napra jutott valamilyen hír a népszerű üzenetküldő alkalmazás, a kriptobarát Telegram háza tájáról. Nemrégiben a Financial Times írt arról, hogy a Telegram a bevételeinek jelentősebb részét kriptóhoz köthető tevékenységekből szerezte. Illetve 2023 végén 400 millió dollárt tartott digitális eszközökben a cég. A 2023-as évre szóló pénzügyi adatokból derült ki ez, amelyben a digitális eszközökhöz köthető tevékenységek bevétele az “integrált tárca” és a “gyűjtemények értékesítése” kategóriák alatt került listázásra. Ez a két sor egyébként 148 millió dollárnyi bevételt mutat, ami a teljes éves bevétel 40%-a.

A Telegram az adatok szerint jól keres a digitális eszközökkel

Az integrált tárca lehetővé teszi a felhasználók számára a kriptoeszközök tárolását, küldését, fogadását és kereskedelmét, emelte ki a Financial Times. A pénzügyi sajtóorgánum rról is ír, hogy a “gyűjtemények értékesítése” kategóriába a különféle gyűjthető, vásárolható digitális eszközöket sorolja a Telegram. Tehát felhasználónevek, virtuális telefonszámok értékesítését. Továbbá ide kerül az a bevétel is, amelyet a cég jutalékként kap az egyes felhasználók közötti eladások segítéséért. Ettől függetlenül a Telegramnak most a legnagyobb problémája az alapító, Pavel Durov franciaországi vádemelése. Ebben a hatóságok azzal vádolják a férfit, hogy a Telegram eszközei és szolgáltatásai segítették a tiltott tevékenységeket.

A Financial Times mindenesetre be is támadja a Telegramot, rámutatva, hogy a cég jelentős Toncoint értékesített korábban, még mielőtt a kriptovaluta árfolyama visszaesett volna. A Toncoin a TON blokkláncának natív tokenje, amely blokklánc szorosan kötődik a Telegramhoz. Az újság Durovot is megkérdőjelezi, azt állítva, hogy az üzenetküldő applikáció legalább 30 milliárd dollárt ér. Külső finanszírozásból 2,3 milliárd dollár van legalább a cégben, különféle vagyonkezelőktől és kockázati tőkealapoktól. Bár a cég állítása szerint átlépték az 1 milliárd felhasználót nem is olyan régen, az nem teljesen tiszta, hogy ebből mennyi az ember és mennyi a bot.