A Telegram-alapító letartóztatása után egy újabb CEO már elhagyta Európát
A Rumble videómegosztója talán nem annyira népszerű Magyarországon, de világszerte sok tízmillió felhasználója van. Alapvetően egy olyan videómegosztóként hirdeti magát, amely cenzúra nélkül működik és a YouTube által törölt politikai nézeteknek vagy éppen kis tartalomgyártóknak is lehetőséget ad. A Rumble alapítója és vezérigazgatója a kanadai állampolgárságú Chris Pavlovski.
Augusztus 25-én vasárnap arról posztolt az X-platformján, hogy biztonságosan elhagyta Európát. Azt állította, hogy Franciaország fenyegette a Rumble-t, de a vörös vonalat nemrég, a Telegram-vezér Pavel Durov letartóztatásával lépte át.
A Rumble már régóta többek szemét szúrja
A Rumble és a francia kormány közötti vita nem újkeletű, 2022 novemberében például a Rumble elkezdte blokkolni a francia felhasználók hozzáférést. Az indoklás szerint a francia kormány arra kérte a platformot, hogy bizonyos orosz hírforrások videóit törölje, amire a Rumble jogi lépésekkel reagált. De nem csak a franciákat zavarta a szólásszabadság, az oroszok idén májusban kezdték el blokkolni az oldalt, mert az nem volt hajlandó eleget tenni a „törlési kéréseknek”. X-posztjában Pavlovski még arról is írt, hogy küzdelmüket folytatják a francia bíróságokon és bíznak Pavel Durov mielőbbi szabadlábra bocsátásában.
A floridai és kanadai központtal rendelkező Rumble vezetője nem közölte, hogy melyik európai országot hagyta el és hova utazott. Az viszont tény, hogy a Telegram alapítóját, Durovot 2024. augusztus 24-én letartóztatták Franciaországban. A rendőrségi vizsgálat a hírek szerint amiatt lépett új szakaszba, hogy a Telegram állítólag nem működik együtt a bűnüldöző szervekkel. És nem moderálja a platformon elkövetett bűncselekményeket, beleértve a gyermekek szexuális zaklatását, a kábítószer-kereskedelmet, a csalást és a terrorizmust.
A Telegram közleményében azt közölte, hogy betartja az európai uniós törvényeket, és a moderálás „az iparági szabványoknak megfelelő és folyamatosan javuló”. Hozzátette a közlemény, hogy Durovnak nincs rejtegetnivalója, és gyakran utazik Európában. Még arról is írtak, hogy közel egymilliárd felhasználó használja a Telegramot létfontosságú információk forrásaként. Így különösen abszurd azt állítani, hogy egy platform vagy annak tulajdonosa felelős az adott platformmal való visszaélésekért. A francia hatóságok nem adtak ki még nyilatkozatot Durov letartóztatásáról, de várhatóan az augusztus 26-ai héten erre sor kerül.