Az energiaéhes tech óriások kiszoríthatják a BTC bányászokat a piacról?
A Bitcoin bányászoknak fel kell kötniük a gatyát, hiszen úgy fest, hogy a piacvezető tech óriások könnyen kirekeszthetik őket a piacról az elsődleges energiaforrások megszerzése érdekében.
Az Amerikai Egyesült Államok egyik szabályozó szervének döntése, amely megakadályozza, hogy az Amazon AI adatközpontja a szomszédos pennsylvaniai erőműből származó energia egy részét hasznosítsa, tovább korlátozhatja a már amúgy is kompetitív energiapiacot – megnehezítve a BTC bányászok dolgát.
Az USA Szövetségi Energiaszabályozó Bizottsága (FERC) november 1-jén elutasította azt a kérelmet, amely lehetővé tette volna, hogy a Talen Energy pennsylvaniai Susquehanna atomerőműve áramtermelésének egy részét az Amazon adatközpontjához irányítsa.
Ezzel a megállapodással viszont az lett volna a gond, hogy a legnagyobb adatközpont-fejlesztők gyorsan megcsapolhatják az energiaforrásokat anélkül, hogy éveket várnának az új erőművek építésére.
A FERC-határozat azonban akadályt gördít ezen ellátási útvonal útjába, amelyet a mesterséges intelligencia gyors fejlődésével egyre inkább igényelnek az adatközpontok energiaellátásához.
A tech óriások ellehetetleníthetik a BTC bányászatot?
Jaran Mellerud, Bitcoin bányászati szakértő elmondta, hogy az AI központok „valóságos hajtóvadászatot” indították az Egyesült Államokban és más fejlett országokban, „hatalmas mennyiségű energiát emésztve fel kulcsfontosságú helyszíneken”.
„Azáltal, hogy sokkal nagyobb bevételt tudnak termelni kilowattóránként, ezek a mesterséges intelligencián alapuló műveletek könnyen túllicitálhatják a BTC bányászokat az áramért – és pontosan ezt is teszik”, tette hozzá.
Mellerud azt jósolta, hogy 2030-ra „a globális hashráta Amerikára jutó része a jelenlegi 40%-ról 20% alá fog zuhanni, miközben a bányászati tevékenység a mesterséges intelligencia számára elérhetetlen távoli régiókba, elsősorban a fejlődő országokba helyeződik majd át”.
Továbbá, a Bitcoin Policy Institute szerint az AI rendszerek működtetéséhez szükséges energia már most túlszárnyalhatja a Bitcoin bányászatához felhasznált energia mennyiségét.
Bár a szóban forgó egyezséget elutasították, a Constellation Energy, az USA egyik legnagyobb energiatermelője, átmeneti kellemetlenségnek tudja be azt. Emellett a FERC elnöke, Willie Phillips a mesterséges intelligenciát „generációs” lehetőségnek nevezte a nemzetbiztonság szempontjából.
A Meta tervei között szerepelt egy már működő atomerőmű melletti AI adatközpont létesítése. Azonban a szabályozási és környezetvédelmi aggályok eredményeképp ezeket a terveket a héten elvetették.
Az olyan technológiai vállalatok, mint az Amazon és a Microsoft, jelentős energiabeszerzési lépéseket tesznek, mivel az energiáért folytatott verseny mindinkább kiéleződik.
Ezt természetesen a kriptovaluta bányászok is tapasztalják, többek között a bevételeik szempontjából, ami októberben éves mélypontra zuhant.
A kutatók becslése szerint a generatív AI használatának elterjedése azt fogja eredményezni, hogy 2024-ben az AI 169 TWh energiát fog felhasználni. Ez az érték 2027-re nagyjából 240 TWh-t fog jelenteni, szemben a BTC bányászat 160 TWh-jával.
A bányászok számára azonban nem olyan könnyű átállni a jövedelmezőbb AI technológiára. Anibal Garrido kriptovaluta tanácsadó szerint ez azért van így, mert a bányászok olyan alkalmazásspecifikus integrált áramköri (ASIC) gépeket használnak, amelyeket kizárólag a proof-of-work protokollhoz tartozó hashek kiszámítására terveztek és amelyeket nem lehet átcsoportosítani AI vagy adatbányászati célokra.
Ez a cikk is érdekelhet: A Telekom beszáll a Bitcoin-bányászatba