Most már kriptoadományokat is vár az egyik legnagyobb segélyszervezet

Emlékezhetünk rá, hogy Donald Trump amerikai elnök hatalomra kerülése utáni egyik első intézkedéseként jelentős mértékben csökkentette az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) által nyújtott támogatásokat. Az USAID programjainak több mint 90%-át megszüntették, ami világszerte számos nonprofit szervezetet érintett, különösen azokat, amelyek egészségügyi, oktatási és humanitárius projekteket vezettek. A lépés keretében az amerikai kormány jelentős mértékben csökkentette a támogatásokat az ENSZ Világélelmezési Programjának (WFP) vészhelyzeti programjai számára is.

Amelyek leginkább élelmezési folyamatokat működtettek olyan helyeken, mint Afganisztán, Szíria és Jemen. A WFP USA szervezete a kieső bevételek pótlására most masszív adománygyűjtésbe kezdett és ez a kriptovalutákat is érinti. A szervezet most már több mint 80 kriptovalutában fogad el adományokat. Ezek közé tartozik a Bitcoin, az Ethereum és az USDC, de ApeCoin, BONK és Dogecoin formájában is lehet adományozni.

A kezdeményezés része a WFP USA szélesebb körű törekvéseinek, hogy 25 millió dollárt gyűjtsön a sürgős éhínségi helyzeteken segítő alapjához. Plusz betömje azokat a lyukakat, amelyek hiányoznak a költségvetésből olyan programokhoz, amelyek élethosszig tartó segítséget nyújtanak 58 millió embernek, akik az éhhalál szélén állnak.

Még az is lehet, hogy az amerikai kormány visszaállítja a támogatások egy részét

A WFP USA szervezetét 1995-ben alapították – és bár szoros kapcsolatban áll az ENSZ Élelmezési Programjával, mégis különálló szervezetként működik. Az új adományok gyűjtése azt követően kezdődött, hogy a Trump-kormányzat megszüntette az ENSZ sürgős élelmiszersegély-kezdeményezéseinek finanszírozását is 14 elszegényedett országban. Dorota Amin, a WFP USA filantrópia és partnerségekért felelős vezetője szerint a nonprofit szervezet modernizálásra törekszik, hozzátéve, hogy a hagyományos segélyezési rendszerek óriási nyomás alatt állnak. Az olyan új technológiák, mint a blokklánc és kriptovaluták felkarolása már nem csak divatos vagy érdekes, hanem létfontosságú. A globális humanitárius költségvetések zsugorodása egy olyan időszakban következett be, amikor az éhínséggel kapcsolatos válságok egyre mélyülnek. A WFP USA hozzátette, hogy a kriptoadományozók számára is vannak előnyök. Az alacsonyabb tranzakciós díjak azt jelentik, hogy a hozzájárulások nagyobb hányada megy a segélyezésre, a blokklánc-hálózatok gyorsasága pedig lehetővé teszi, hogy a pénzeszközök feldolgozása napok helyett percek alatt megtörténjen.

A WFP megjegyezte, hogy az adományok adókedvezményben is részesülnek, ami lehetővé teszi a befektetők számára a tőkenyereség beszámítását. Az ENSZ Világélelmezési Programja szélesebb körben már régóta alkalmazza a blokkláncokat a Building Blocks kezdeményezésen keresztül, amely digitális tárcákon keresztül közvetlenül a menekültekhez juttatja el a segélyeket. A tisztviselők szerint ez akár 98%-kal csökkenti a tranzakciós költségeket, csökkenti a csalásokat, és megszünteti a helyi bankok szükségességét. Pár napja a Fehér Ház közölte, hogy vissza kívánja állítani az ENSZ Világélelmezési Programjának finanszírozásának egy részét. De azt szeretné, ha a szervezet módosítaná egyes országok programjait. A legsúlyosabb éhínséggel küzdő régiók gyakran konfliktusok, éghajlatváltozás és gazdasági instabilitás sújtotta régiók. Jelenleg olyan országokban, mint a Kongói Demokratikus Köztársaság, Szudán, Dél-Szudán, Haiti és Mali, katasztrofális mértékű éhezés tapasztalható. A kriptovaluták pedig ma már mindenhol masszívan részei a különféle adománygyűjtő akcióknak.